4 AMSTEL-ECHO met gouden strepen, maar zoals ik hem ken en hem voor LI beschrijf, zo w a s hij. In een manchester pak en als hoofddeksel een alpino. Hij leerde ons, dat eenvoud de mens siert. Hij gaf ons hoop wan neer wij de moed lieten zakken. Hij was voor ons als een vader in de jaren dat we werden voortge dreven, onmachtig tegenover dat wat we niet wil den en dat oorlog is. Ons schip was de „Aagte- kerk en maakte deel uit van de invasievloot. In het kort zal ik hem U beschrijven, voornamelijk zijn eigenschappen, want van een held willen we alles weten. Wat waren zijn liefhebberijen? Vissen deed hij graag en het gebeurde wel eens, dat hij de lijn van zijn werphengel over boord wierp, de hengel ergens aan vast maakte en een kop koffie ging drinken. Op zo'n keer waren wij de reling aan het schilderen. Als de maan haalden wij de lijn in en bonden er een rolmops aan. Toen hij terugkwam stonden we natuurlijk ijverig te schilderen. Hij haalde^de hengel in enlachte zich wild! ..Stuur zei hij, ,,dat hebben die schilders geflikt". We hoefden gelukkig niet op het matje te komen, want als het zover kwam, dan was je nog niet ja rig. Maar een goede mop wist hij te waarderen. Hij was een kerel uit één stuk. Op zijn tijd dronk hij zijn glaasje bier en nu U dit weet, behoef ik U eigenlijk niets meer te vertellen. Hij was eenvoudig. Als we hem zagen in een of andere havenplaats, dan kwam hij naar ons toe en zei: Samen hebben wij gevochten, samen drin ken we een borrel". En toch dwong deze figuur eerbied af, niet alleen omdat hij gezagvoerder was, maar om het warm kloppend hart, dat deze man bezat. En mij viel de eer te beurt te mogen varen onder zijn commando. Wij hadden eens een zeekapitein, Zijn daden groot, zijn naam Romijn. En daar waar de dood loerde Was hij 't die het commando voerde. Die stoere Zeeuw, een eenvoudig mens, Had net als wij één enk'le wens: Te varen met de vlag in top, Want Holland was zijn harteklop. Hoort, daar nadert een vijandig eskadron, De zilv'ren vleugels glanzen in de zon. Dan klinkt zijn commando: Opent 't vuur! Wij weten, hier slaat een stervensuur. Een voltreffer slaat op het middendek Onze lading: benzine. Het vuur maakte ons gek. Maar geschroeid door vlammen kwam hij heen, Romijn liet zijn mannen niet alleen. Vele zonen van het Neerlandse volk, Vonden de dood in woedende kolk. Voor hen brak het uur der bevrijding aan, Want een Hoger Commando riep hun naam. Ik zag Holland terug, kwam weer in 't gareel, Mij viel een beter lot ten deel. Maar er komt geen dag en er gaat geen uur, Of ik zie zijn gelaat, geschonden door vuur. L. v. d. B. ONZE VACANTIE - OPSTELWEDSTRIJD U KUNT HET GELOVEN OF NIET! Het geknal van 10 donderbussen, het geloei van sirenes en het gehuil van een troep hongerige wol ven, dit alles tesamen kon onmogelijk het geluid overstemmen, waardoor op een ochtend in het voorjaar een deel van het westen van onze stad werd opgeschrikt. Deze helse herrie werd n.l. ver oorzaakt door een Ford, dewelke wij, en dat zijn, ik zal maar schrijven Toon en Kees, een dag in bruikleen kregen van de vader van één onzer col lega s. Wij gingen een dagje uit vissen en spraken af van eh 's morgens 3 uur, zorg dat je klaar bent, dat je spullen in orde zijn als ik met de wagen voorkom enz. enz. Liefhebber dat ik ben van de vissport zat ik dan ook de volgende morgen op de afgesproken tijd gepakt en gezakt klaar. Ik ver zeker U, dat de spullen in orde waren, maar om op papier vast te leggen hoe dat in orde was ge komen, daarvoor alleen zijn al een 400 woorden nodig. Het werd echter 5 uur, alvorens de buurt die ik bewoon door het bovenbeschreven lawaai werd opgeschrikt. Toen ik beneden kwam en Toon al m n spulletjes zag, mompelde hij zoiets als be vrachting vah de Wdlem Barendsz en teveel voor de Ford en wees met een blik van „lees dat eerst maar even" naar de voorruit van de auto, waarop de eigenaar terwille van ons een papier had ge plakt met zo'n 20 aanwijzingen inzake de nukken van de Ford. Nu ben ik een leek op het terrein van auto s en de wijze daarop hij tot rijden gebracht moet worden, maar toen ik het een en ander had doorgelezen, begreep ik wel dat in zo'ii staat de wagen niet door de fabriek was afgeleverd. De binnenbanden konden elk ogenblik de geest ge ven (wij moesten dan maar nieuwe kopen, dat zou dan wel weer verrekend worden), de richtingaan- 1'i'i** Dc nieuwe Augtekerk „Holland leefl weer, Holland mtreefi weer

Amstel - Echo | 1952 | | pagina 4