2 AMSTEL-ECHO DE JUBILARIS EN HET BEDRIJF. Het feitelijk gebeuren, waaraan dit extra nummer van de Amstel Echo zijn ontstaan dankt, noopt mij er toe mijn ge dachten te bepalen op onbepaalde begrippen als tijd (hoe zuiver die ook gemeten kan worden) en waarden van zedelijk of maatschappelijk belang. Jhr. Six van Hillegom is 25 jaar verbonden aan de Amstel- brouwerij en wat is nu de waarde van deze omstandigheid? Bij het herdenken van een belevenis als de onderhavige zijn twee partijen duidelijk te onderkennen. Daar staat de jubila ris enerzijds tegenover of temidden van de andere partij, zijnde collegae, hoger en lager gesubordineerde medewerkers en belangstellenden. Hoe zijn de gedachten van die twee partijen op een jubileum dag? Ongetwijfeld is er in sommige opzichten een uniformiteit in de gedachten, n.l. een opnieuw doorleven ieder voor zich van gebeurtenissen tezamen medegemaakt in de vele jaren van samenwerking, misschien soms ook wel herinneringen aan conflicten, die in het verleden hebben plaats gehad, alles met elkaar vormende de historie van het interne leven der brouwerij. Speciaal het persoonlijk element doet zich daarbij gevoelen. Dit laatste komt ook meer bijzonderlijk tot uiting bij de gemeenschappelijke herinneringen aan functionarissen, die kwamen en gingen en hetgeen zij voor de brouwerij de den in persoonlijk contact. De visie op die feiten en personen behoeft volstrekt niet gelijk te zijn, doch bij een jubileum komt dit alles weer in de gedachtensfeer en draait het als het ware de klok weer terug naar het tijdstip daarvan. Zo is het ook vandaag, nu de heer Six na 25-jarige werk periode aan de brouwerij zijn jubileum viert. Hoevele malen heeft hij niet bij dergelijke plechtigheden de jubilarissen toe gesproken en met welgewogen en kernachtige bewoordingen erop gewezen van hoe grote betekenis het was voor een Ven nootschap. mensen in haar dienst te hebben, die gedurende een reeks van jaren het wel en wee der vennootschap mede- maakten, omdat op hun ervaring in brouwerij-aangelegenhe den een beroep kon worden gedaan en hoe uit een dergelijke situatie bij goede karakters een verknochtheid werd geboren, cfie voor beide betrokkenen heilzaam was. Nu is echter de heer Six de man van deze dag en gaarne wordt hem de hulde gebracht, die hij in die 25 jaar zo ruim schoots heeft verdiend. Heeft voor anderen de werkkring aan de brouwerij vaak een ietwat eenzijdig tintje gehad (veel variaties zijn denkbaar) voor de heer Six bestond die een zijdigheid niet. Een oud gezegde luidt: ..Als je veel kunt, moet je veel doen" en zeer zeker is dat op hem van toepassing geweest. Ruim was zijn blik, ruim zijn ervaring en zeer objectief zijn oordeel. Een artikel als dit is niet bestemd om in details af te dalen en speciale feiten en gebeurtenissen op te halen, doch dient slechts om in overzicht beschouwend te zijn. Toch kan ik er mij niet aan onttrekken de veelzijdigheid van de heer Six speciaal te vermelden, immers zonder deze kon hij de positie niet heb ben ingenomen bij de brouwerij, zoals hij dat heeft gedaan met grote algehele toewijding en gehele overgave van zijn persoon. Wat is er in al die jaren niet gepasseerd en hoe groot zijn de wijzigingen niet geweest op elk gebied? Er kwamen grote ver anderingen tussen de brouwerijen in Nederland onderling; de interne verhoudingen op de brouwerij zelve ondergingen grote wijzigingen; nieuwe vormen van financiering en reclame kwa men, mechanisering van boekhouding en invoering en uitbrei ding van statistiek, ja, van wat niet al, heeft de zorg van de heer Six als directeur gehad en dit geval dient speciaal ver meld de belangstelling van de heer Six voor al die uiteenlo pende onderwerpen, terwijl zeker niet onvermeld kan blijven zijn voortdurende zorg in oorlogstijd voor de belangen van het personeel en van hun gezinnen en voor de gepenstonneerden. Ik kan niet verder doorgaan met mijn opsomming, daar als gezegd dit buiten het bestek van dit stukje valt. Uit het bovenstaande zal toch duidelijk zijn hoezeer de heer Six zich gegeven heeft voor de brouwerij, een leider en een dienaar van het bedrijf en hoezeer hij daarom verdient dat hem op deze dag hulde wordt gebracht. Moge het de heer Six gegeven zijn nog vele jaren leiding te geven aan de commerciële zijde van het bedrijf en aan de daarbij betrokkenen. Benders. DE JUBILARIS EN DE FILIALEN Gaarne geef ik gevolg aan het verzoek, om ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Jonkheer Six van Hillegom op 2 Januari 1952. een kort artikeltje te schrijven voor een extra editie van de Amstel Echo". Wanneer wij op die jubileumdag een blij accent zullen leg gen. dan zal dat ongetwijfeld in de eerste plaats zijn grond moeten vinden in gevoelens van dankbaarheid. Van dank baarheid voor het vele. dat ons in de persoon van de heer Six nu reeds 25 jaar geschonken is en dat, naar wij van harte wensen, ons nog een reeks van jaren geschonken moge blijven! Immers, wij bezitten in hem een Directeur, die door aanleg en geboorte, dcor karaktereigenschappen en door verstan delijke gaven, op wel zeer gelukkige wijze alle essentiële, alle wezenskenmerken van de leidersfunctie in zich verenigt. Met een open oog voo.' externe omstandigheden, d.w.z. voor maatschappelijke ontwikkelingen en verschijnselen, die niet direct binnen onze eigen bedrijfshuishouding liggen, ontwik kelt hij voortdurend initiatief tot actie, een actie, die leidt tot vernieuwing en aanpassing van het intern bestaande tot het extern groeiende, zonodig met doorbreking van het be staande. Het zou te ver voeren alles op te sommen wat onder de lei ding van de heer Six alzo in de loop der jaren bij het filiaal te Rotterdam, tot stand gekomen is. Maar van enkele dingen mogen wij toch wel met erkentelijkheid gewagen, zoals de ingevoerde administratieve controle, die èn de directie van het filiaal èn het personeel zoveel rustiger doet werken; de reorganisatie van het corps vertegenwoordigers; de Burgemeester Jan Six Geschilderd door Rembrandt in 1654

Amstel - Echo | 1952 | | pagina 2