AMSTEL-ECHO 9 UIT DE HISTORIE. Toen ik onlangs op zoek naar een bepaalde foto van een deel van Oud-Amsterdam terecht kwam op het Amsterdamse Gemeente Archief, werd ik weldra geboeid door de bekoring die er van het snuffelen" in oude gegevens uitgaat. Het heeft me wat je noemt te pakken gekregen. En geen wonder. De meest onverwachte dingen en ook die, waarvan je het bestaan niet zou vermoeden, kwam ik er tegen. Als „bierman" nam ik me dan ook voor er eens een middagje aan te spenderen, om na te gaan of ik er voor de „Amstel-Echo" niet wat interessants zou kunnen opduiken. En ja wel hoor, er zijn hopen interessante en belangrijke archief stukken te vinden, die in nauw verband staan met het bierbrouwerijbedrijf en waarop ik t.z.t. hoop terug te komen. Laat het voor thans voldoende zijn U enkele zeer interessante krantenberichten ter lezing te geven, zoals ze in het Gemeente Archief na tientallen jaren nog in hun oorspronkelijke vorm te vinden zijn. Deze drie korte maar zeer interessante kranten berichten uit de vorige eeuw, zijn een inleiding voor nog andere, die wij in de komende Amstel- Echo's zo af en toe eens zullen publiceren. Historicus. WEDSTRIJD. Het Koninklijk Heerlens Mannenkoor St. Pan- cratius is een zeer respectabel koor. Dat wist U misschien niet, maar het is zo. Het koor bestaat al 73 jaar en is een gevreesde tegenstander op allerlei concoursen en wedstrijden, En zoals alle andere zangverenigingen wel eens op reis gaan, zo ging St. Pancratius op 20 October jl. ook op stap, om in het Gooi haar stemkracht en capaciteit met anderen te meten. In dit geval was het Pro Musica uit Bussum. En laat het direct gezegd zijn, Pro Musica moest in meerdere gevallen aan St. Pancratius de eer laten. Zo ook in één geval, dat niet op het programma vermeld stond. Na een gezamenlijke zanguitvoering in Concordia te Bussum, waar menig zweetdruppeltje aan Euterpe werd geofferd, werd de concertzaal gemetamor foseerd in Terpsichore's tempel. U begrijpt, dat na al die moderne en opwindende dansen de zangers wel wat verkoeling van node hadden en prompt werd dan ook besloten tot een zogenaam debierrace tussen St. Pancratius en Pro Musica. Wij laten hieronder dan volgen een verslagje van deze race, zoals dat voorkomt in het maandblad van St. Pancratius. Vijftien zuipschuiten contra vijftien biertankers. Eikaars keelgat en buikomvang metende, plaats ten de rivalen zich in twee rijen tegenover elkaar. De toeschouwers stonden op stoelen of tenen om deze edele wedkamp te zien. Edel al om het ka rakter, edel al om het product. Dertig glazen bier werden aangesleept en in twee rijen voor de mede dingers op de vloer neergezet. Van achter de microfoon klonk het startschot en meteen klotste het edele nat door keel en overhemd en langs boord en das! De supporters roerden zich gewel dig. Maar Heerlen lag van meetaf aan de kop en verdedigde zijn voorsprong tot het bittere einde. Waaruit we leren, dat een goed zanger zijn keel, zowel vóór als na het zingen goed vochtig weet te houden! J. P. H. Geelen. Heerlen. In West-Duitsland is het bierverbruik gestegen van 11,96 millioen hectoliters in 1941 tot 14.2 mil- lioen in 1949 en 18.2 millioen in 1950, terwijl ver wacht wordt dat dit jaar een totaal verbruik van 22 millioen hectoliters zal worden bereikt. Dit is dan nog maar 60 van het verbruik van voor de oorlog. AMSTERDAMSE COURANT van 12 November 1869. Eerlang zal een nieuwe fabriek, een tweede Nederlandsch Beijersch-bierbrouwerij alhier, verrijzen, en wel op het ter rein aan den Buitensingel tusschen de Weesperbarrière en de Muiderpoort. Deze aankoop is geschied, en de brouwerij zal gebouwd en gedreven worden voor rekening van de hh. C. A. de Pesters, W. Uhlenbroek en J. H. van Marwijk Kooy, die de zaak uit eigen middelen ondernemen. De ver wezenlijking van het plan is dus zeker en niet afhankelijk van den uitslag eener leening of eenige op te rigten maat schappij. Weldra zal men ook overgaan tot de aanbesteding. Wij verheugen ons in dit nieuw bewijs van wakkeren onder nemingsgeest, en hopen dat de nieuwe brouwerij, die den naam van „den Amstel" zal voeren, meer en meer er toe bijdrage om krachtig, voedend bier tot den algemeenen volks drank te maken. 0 ALGEMEEN HANDELSBLAD van 14 April 1870. Hedennamiddag ten 3 ure had in het Stations Koffiehuis de publieke aanbesteding plaats voor rekening van de heeren de Pesters, Kooy 6 Co., van het bouwen eener Beiersch Bierbrouwerij. De uitslag zal nader bekend worden. ALGEMEEN HANDELSBLAD van 20 April 1870. De bouw van de Beiersch Bierbrouwerij van de heeren Pesters, Kooy en Co. is gegund aan de aannemers de Zwaan Jr. en Koper.

Amstel - Echo | 1951 | | pagina 9