c^laacjó 6 AMSTEL-ECHO Onze taal kent vele uitdrukkingen, die hun ont staan te danken hebben aan het bierbrouwers- beroep. Uitdrukkingen of spreekwoorden, zoals bijvoorbeeld ,,Er komt leven in de brouwerij". ,,Uit een ander vaatje tappen", enz. zijn in onze taal gemeenplaatsen geworden en de gebruiker van dergelijke uitdrukkingen staan er in de meeste gevallen niet bij stil waaraan deze spreekwoorden en uitdrukkingen hun ontstaan te danken hebben. En toch, voor ons die aan een van Neerlands grootste brouwerijen werken, is het wel eens in teressant na te gaan hoe deze uitdrukkingen in de wereld zijn gekomen. Ja, wereld, want al deze uitdrukkingen zijn geen specifieke Hollandse. Van de meeste dezer uitdrukkingen en spreekwoorden zijn er equivalenten in de vreemde talen te vinden. Deze spreekwoorden en uitdrukkingen, wellicht onverwacht geuit en dikwijls getuigend van een filosofisch inzicht, zijn al eeuwen oud. Ja, in deze tijd, waarin alle romantiek verdwenen is, worden geen spreekwoorden meer geboren. Beter één atoombom in de hand, dan tien in de lucht" is er een, die men nog wel eens in onze tijd hoort, maar ook dit is dan nog maar een variant op de over bekende vogel. Prof. F. A. Stoett geeft in zijn bekende boek „Ne derlandse spreekwoorden en gezegden" niet min der dan zestien honderd drie en dertig verklaringen van het ontstaan en de betekenis van evenzoveel spreekwoorden en uitdrukkingen. Laten we er eens enkele onder de loupe nemen en dan natuurlijk die, welke in verband gebracht kunnen worden met ons bierbedrijf. ,,Er komt leven in de brouwerij"er ontstaat druk te, vrolijkheid enz. b.v. in een gezelschap e.d. Een gezegde volgens de legende afkomstig van de schilder Jan Steen, die de brouwerij van zijn vader erfde maar weinig voor dit beroep voelde. Jan Steen was een vrolijke klant en er werd door hem meer gedacht aan schilderen en feestjes, die hij in zijn brouwerij gaf, dan aan het bierbrouwen, dat hij gewoonlijk aan anderen overliet. Toch speelde het bier een grote rol in zijn schildersleven, ge tuige zijn vele vrolijke schilderijen. ,,Uit een ander vaatje tappen", anders dan te voren spreken of doen. Eigenlijk iemand iets anders te drinken geven. In het Middelnederlands heette het „enen een bier brauwen". Reeds in de 17e eeuw komt deze uitdrukking voor bij Starter, Friesche Lusthof 409: „Nou geef ick Lysje de sack, ick tap het nou uit een aer vaetje". .Holle vaten klinken het hardst", mensen die weinig weten, leeghoofden, hebben de meeste praats. Het beeld spreekt voor zichzelf. En waar om zouden deze vaten geen biervaten kunnen zijn? .Tegen de bierkaai vechten", een hopeloze strijd ondernemen tegen een overmachtige vijand, even min als het vroeger veel zou baten tegen de be- woners van de Bierkaay in Amsterdam te vechten. De Bierkaay van vroeger is thans de Oude Zijds Voorburgwal vanaf de Oude Kerk tot aan de Damstraat. Hieromtrent lopen de meningen van sommige historici wel wat uiteen, omdat enkelen spreken van Oude Kerk tot aan de Sint Janstraat. v Hoe dan ook, hier woonden in de 17e eeuw de bierstekers en bierbeschooyers. De eersten rolden de vaatjes van de bierschuiten op de wal; de laat- sten voorzagen de tappers in de stad van het van buiten aangevoerde bier. Mannen van bruisend temperament en met ruwe vuisten, waartegen het kwaad was te vechten en waaraan het gezegde: „Het is kwaad vechten tegen de Bierkaai" zijn ontstaan te danken heeft. Toch is het fout te denken dat deze uitdrukking haar ontstaan te danken heeft aan de Bierkaay in De Bierkaay met Outle Kerk, schildi

Amstel - Echo | 1951 | | pagina 6