AMSTEL-ECHO 5 ratiehouder van onze dochtermaatschappij, de Po- viet Producten N.V. Wij feliciteren de heer van Boele. alsook zijn echt genote. met zijn zilveren dienstjubileum op 23 No vember 1951 en spreken hierbij de wens uit, dat hij nog vele jaren aan ons bedrijf, dat hij een warm hart toedraagt, moge werkzaam zijn. EN NEMEN AFSCHEID VAN... J. LICHT, die op 17 September j.l. juist bij het bereiken van zijn pensioengerechtigde leeftijd onze dienst verliet. De heer Licht, die ruim 31 jaar in onze dienst was als bankwerker, heeft in die functie geruime tijd ook als installateur van biertapinstal laties op de grote zeeschepen gewerkt. De heer Licht, die thans met pensioen is gegaan, wensen wij nog een lange en voorspoedige gezondheid, zodat hij van zijn welverdiende rust ten volle kan genieten. DANKBETUIGING Langs deze weg betuigt ondergetekende zijn op rechte dank voor de.van Directie en kantoorper soneel van de brouwerij ontvangen geschenken bij zijn 25-jarig jubileum. J. W. Teerink. Mede namens vrouw en kinderen dankt onderge tekende Directie en collega's van de Amstel Brou werij N.V. voor de ontvangen geschenken op de dag van zijn 25-jarig jubileum. H. L. de Korte. DALEND BIERVERBRUIK IN BELGIË Sedert Juli maakt zich in België een dalend bier- verbruik merkbaar. Zulks houdt vermoedelijk verband met het ongunstige weer, al is het een feit, dat er in België thans minder bier wordt ge dronken dan vóór de oorlog. Het aantal Belgische brouwerijen is tussen December 1950 en Juni 1951 gedaald van 619 tot 590. (Horeca) DIEREN EN ZIEKTEN BIJ DE MENS In verband met de levensgewoonten der Neder landse malariamug en de wijze, waarop de besmet ting wordt verkregen, geschiedt de bestrijding van de besmette anophelesmuggen thans door een een malige bespuiting van de wanden en zoldering der daarvoor in aanmerking komende woningen met een 5 D.D.T.-oplossing in petroleum, die echter geen zichtbaar residu mag achterlaten. Het is wel gebleken, dat men dit niet aan de bewoners zelf kan overlaten. De Gem, Gen. en Gezondh.d. heeft dit werk in Amsterdam-Noord, waar in 1946 enige duizenden malariagevallen zijn voorgekomen, uit gevoerd. In de rest van de provincie Noord-Holland geschiedt dit door de Malaria-Commissie voor N.- Holland. In andere malariagebieden vinden derge lijke D.D.T.-bespuitingen eveneens plaats. Dat hiermede succes bereikt kan worden blijkt wel daaruit, dat in 1948 in geheel Amsterdam nog slechts 197 malariagevallen werden waargenomen en sindsdien is het aantal gevallen nog verder af genomen. Verder kan eventueel in aanmerking komen het op ruimen van muggenbroedplaatsen. Zo hoopr men in Noord-Holland, dat een toekomstige verzoeting van het water in dit gewest de malariabestrijding krachtig zal ondersteunen. In andere malariagebie den zal men weer anders te werk moeten gaan. Malariabestrijding moet steeds aangepast zijn aan de eigenschappen van de parasiet en aan de levens gewoonten van de anophelesmug, die de besmet ting overbrengt. Naast malaria is gele koorts een gesel der tropen. Ook deze ziekte wordt door een mug, die „aëdes aegypticus" genoemd wordt, overgebracht. Dit is bekend dank zij het onderzoek van de Amerikaanse gele koorts-commissie onder Walter Reed in 1900. De Cubaanse geneesheer Finlay had reeds in 1881 de mening verkondigd, dat de gele koorts door deze muskiet werd overgebracht, maar werd toen echter voor een fantast versleten. Gele koorts is uitslui tend een ziekte der tropen en komt voornamelijk voor in Afrika en ook in Zuid-Amerika, waar zij door de slavenhandel zou zijn geïmporteerd. In tal van andere tropische landen komt gele koorts ech ter niet voor, hoewel de overbrenger daar wel aan- wezig is. Dit is o.a. het geval in India en Indonesië. Grote angst heerst nu, dat gele koorts door het mo derne snelverkeer daar zou worden geïmporteerd, hetzij met muggen uit het endemische gebied, het zij door personen, die daar verblijf hielden. Import dezer ziekte in een dergelijk maagdelijk gebied, waar geen enkele bevolkingsimmuniteit bestaat, zou een ramp van ongekende omvang betekenen en terecht schrijft de Sanitaire Conventie voor de Luchtvaart dan ook uitgebreide maatregelen voor, waaraan vliegtuigen en reizigers uit gele koorts- gebieden moeten worden onderworpen, temeer om dat gebleken is, dat de Indonesische aëdesmuggen met het virus van de gele koorts kunnen worden be smet. Terloops wil ik U nog de tsétsévliegen noemen, die de overbrengers van de Afrikaanse slaapziekte zijn. De epidemische vlektyphus wordt door kleer- luizen overgebracht. Ik zou U nog tal van andere voorbeelden kunnen geven van muggen, teken en andere insecten, die overbrengers zijn van voor de mens gevaarlijke ziekten. Denkt U bijvoorbeeld maar eens aan onze gewone huisvlieg, die ziekte kiemen van febris typho'idea, dysenterie en cholera Slot (Vervolg op pag, 10)

Amstel - Echo | 1951 | | pagina 5