AMSTEL-ECHO 5 spel te kopen. Wij kunnen clubjes vormen en later kunnen wij dit uitbreiden in dezelfde geest als reeds eeuwen in Engeland bestaat. En het doel van dit alles? Een prettige ontspanning in een café en daardoor uitbreiding van de bierverkoop. U doet toch ook mee aan de VACANTIE-OPSTEL WEDSTRIJD? Voorwaarden voor deelname: 1. Ingezonden kan worden door ieder die bij de brouwerij in dienst is of door zijn huisgenoten, met wie hij (zij) zijn (haar) vacantie heeft doorgebracht. 2. Idem voor de gepensionneerden. 3. Het aantal woorden waaruit het opstel bestaat mag de 400 niet overschrijden. 4. De inzendingen moeten met inkt op wit papier zijn geschreven of getypt en ingezonden wor den onder het motto Opstelwedstrijd. 5. Inzendingen onder pseudoniem zijn toegelaten mits de werkelijke naam aan de redactie be kend wordt gemaakt. 6. Voor de beste 3 inzendingen stelt de Directie van de Amstel Brouwerij 3 geldprijzen ter beschikking van resp 10, 7,50 en 5 gulden, terwijl de bekroonde inzendingen in de Amstel- Echo zullen worden gepubliceerd. 7. De inzendingen worden door de redactie be oordeeld; op de beslissing bestaat geen beroep. 8. De sluitingsdatum is bepaald op 15 October 1951. DIEREN EN ZIEKTEN BIJ DE MENS. Met de bestrijding door vergiften en ook met bac- teriënpreparaten kan men echter maar gedeeltelijk succes bereiken, wanneer daarmede niet gepaard gaat een weren van ratten uit de woningen, uit pakhuizen en opslagplaatsen van levensmiddelen, het rattenvrij opbergen van allerlei huiselijk afval (waardoor ratten worden aangelokt) en bovendien moet het onmogelijk gemaakt worden, dat ratten nestelgelegenheid te over vinden. Hieraan ontbreekt echter nog veel en toch kan materiaalschaarste al leen niet de oorzaak hiervan zijn. Met eenvoudige middelen is dikwijls al veel te bereiken. Publiek en Overheid moeten er van doordrongen worden, dat ratten niet alleen hinderlijke, maar onder bepaalde omstandigheden ook gevaarlijke en bovenal steeds economisch-schadelijke dieren zijn. Muizen. Deze kunnen eveneens met ziektegevallen bij de mens verband houden. In Amerika is aangetoond, dat een bepaalde vorm van sereuze meningitis door muizen wordt overgebracht. In Amsterdam werd in 1946 één geval van deze ziekte waargenomen. Dit is echter het enige in Nederland bekend geworden ziektegeval van deze aard. Muizen kunnen ook aan besmettingen met para- typhus lijden en op soortgelijke wijze als de ratten voedsel besmetten en zodoende aanleiding zijn tot het voorkomen van gevallen van voedselvergiftiging bij mensen. Tenslotte is bekend geworden, dat Ne derlandse veldmuizen besmet kunnen zijn met de ziektekiem, die de modderkoorts veroorzaakt. Be schreven zijn enige gevallen dezer ziekte, die toegeschreven worden aan het vangen van veld muizen, waarbij de jongens, die zich hiermede on ledig hielden, door deze dieren herhaaldelijk waren gebeten. Insecten. Insecten kunnen op verschillende manier hinder veroorzaken en een gevaar voor de mens betekenen. Herinnert U zich nog hoe destijds de kranten vol stonden over de hinder, die een bepaalde muggen soort veroorzaakte, toen de afsluiting van de Zui- der zee het IJsselmeer had doen ontstaan en die toen algemeen Zuiderzeemug werd genoemd? Het was een doodonschuldige muggensoort, die geen bloed zuigt en alleen door zijn enorme aantal hin- delijk was. Tegenwoordig hoort men er niet zo veel meer van, hoewel de bewoners van de kuststreken om het IJsselmeer en de automobilisten, die des zomers tegen de avond de afsluitdijk berijden, er last genoeg van ondervinden. De gewone steekmug kent U allemaal: U kunt haar herkennen aan de houding, die zij rustende tegen de muur inneemt. De wijfjes zijn verzot op mensen bloed en zij veroorzaken jeuk en bulten, en belem meren het inslapen door hun irriterend zoemend geluid. In tegenstelling tot de malariamug, waarvan het lichaam een hoek maakt met de oppervlakte, waartegen zij rust, loopt het lichaam van de steek mug evenwijdig met deze oppervlakte. Hoewel in sommige tropische landen muggen van het culex- geslacht, waartoe onze steekmug behoort, ziekten kunnen overbrengen, staat onze culexmug met geen enkele ziekte in verband. Ook kent U allemaal de hinder, die wespen kunnen veroorzaken, wanneer U één of enige dagen buiten doorbrengt. Deze kwaadaardige, hardnekkige in secten, die met hun angel zo venijnig kunnen ste ken, zijn haast niet te verdrijven wanneer men ge zellig buiten of met geopende deuren zit te eten. V (Vervolg op pag. 10)

Amstel - Echo | 1951 | | pagina 5