4 AMSTEL-ECHO woest, voorzitter van de Ondervakgroep Café's van de Vakgroep LAB zitting heeft. De taak van de Bierwacht is, service te bieden in het belang van een goede bierverzorging en daar mee dus in het belang der ondernemers. Het C.B.K. heeft hier een uiterst waardevol ini tiatief genomen, dat allengs beter tot haar recht zal komen, naarmate de organisatie zich geleidelijk uitbreidt en meer ondernemers zich bij de Bier- wacht kunnen aansluiten. Voorlopig is de moge lijkheid daartoe nog beperkt, zolang de exploitatie slechts in ekele proefrayons plaats vindt. Zo ziet U dat de brouwerijen door middel van het C.B.K. niets onbeproefd laten om het bier in zijn meest edele vorm aan de consument aan te bieden. MAAR HET C.B.K. DOET MEER! Zagen we in ons artikel over de Bierwacht reeds, dat het Centraal Brouwerij Kantoor alles doet om het bierverbruik in ons land te bevorderen, sinds kort heeft de Afdeling Verbruiksontwikkeling van het C.B.K. een voor ons land nieuw spel, het „Bierspel", speciaal voor café's in de handel ge bracht. Het is het in Engeland zo populaire Darts". Velen zullen dit spel van nabij of door afbeeldingen reeds eerder gezien hebben, doch weinigen zullen er zijn, die weten dat dit spel bij uitstek geschikt is, om in team-verband te worden gespeeld. Het is onschuldig en spannend. Span ning maakt warm en wat vraagt er meer om ver koeling door bier dan warmte? Het wordt in En geland dan ook uitsluitend in de café's gespeeld en bijna altijd onder het genot van een goed glas bier. Denk niet dat het een kinderachtig spel is. Om U dit te bewijzen citeren we hieronder een gedeelte uit het 3e hoofdstuk van „Your Local", een uitgave van de brouwerij Whitbread Co. Ltd te Londen 1947: ...dat van de meest populaire spelen in de café's (pubs public houses) zoals het werpspel (darts) het sjoelbakken (shove ha'penny) en het kegel spel, darts het meest gespeeld wordt. Volgens de Engelse oudheidkundige Joseph Strutt, die zich met de oorsprong van honderden oud engelse spelen heeft beziggehouden, is het werp spel zeer oud en werd al in de middeleeuwen ge speeld. Reeds Edward II (1327) verbood het gooien met stenen Zanzibar?), pijlen en ijzers in spelen, waardoor het oefenen met het toen ge bruikelijke wapen (de boog) werd bevorderd. Het meest aantrekkelijke van het werpspel is wel de vele variaties waarin het gespeeld kan worden. Wanneer men liever niet het spel wil spelen met zijn oude regels, kan men onder het genot van een lekker glas bier kiezen uit „De klok rond" (een variatie waarbij de uiterste be hendigheid noodzakelijk is), „Shanghai" of „Cricket", Aardig is, dat men voor bepaalde cijfers en getal len speciale benamingen heeft. Zo als bij ons het oude „Kienspel". In Cockney (slang) zegt men b.v. voor twee vijven: twee bijenkorven (two bee hives), „Up in Annie's Room", wil zoveel zeggen als dat nog een „dubbel-één" nodig is. Tegen dubbel-één zegt men ook vaak „Paarden en wa gens", een uitdrukking waarschijnlijk geïnspireerd op de brouwerskar. Er worden veel verschillende soorten van borden en pijlen gebruikt. Borden van hout, van kurk, van carton en van allerlei andere grondstoffen. Er zijn er mét en zónder drievoudige cirkels, anderen hebben weer metaaldraad vakken en cirkels. Men werpt er met pijlen al dan niet met lood verzwaard, dus zware en lichte pijlen, er zijn er met veren, plastic- en zelfs papieren vleugels. Het werpspel is in Engeland geworden tot een nationaal tijdverdrijf, dat uitsluitend in de café's wordt beoefend. Elk café heeft zijn eigen vaste ploeg van darts-spelers, die elkaar in wedstrijden bekampen. De rivaliteit tussen de verschillende ploegen en daardoor ook tussen de café's is zeer groot. In het hele land worden competities gehou den en de darts-spelers pronken trots met hun medailles en insignes aan horlogeketting of in het knoopsgat van hun jas. Aan de jaarlijkse wedstrijd om de „Team Cup", uitgeschreven door de Na tional Darts Association, namen niet minder dan 280 teams deel en voor het individuele kampioen schap schreven maar liefst 16000 werpers in! Gedurende de laatste zeven jaren heeft het spel in buitengewone mate aan populariteit gewonnen, doch gedurende de oorlog hebben de clubs alleen voor dé vorm bestaan. Gespeeld werd er niet, al thans niet in competitieverband. Men had wel wat anders aan het hoofd. Na de oorlog had een reor ganisatie plaats en thans zijn alle „darts-clubs" aangesloten bij de All-England Darts Association. Op de avonden van belangrijke wedstrijden wor den de aanhangers van het spel door middel van af fiches naar het strijdperk (café) geroepen, het bord baadt in „floodlight" en zelfs het radio com mentaar ontbreekt niet! Arm en rijk speelt darts en het wordt dan ook te recht het meest democratische van alle spelen in Engeland genoemd. Tot zover „Your Local". En thans heeft het C.B.K. dit aardige spel in de handel gebracht. Het is al leen verkrijgbaar voor Horeca-bedrijven en de prijs is zeer laag gehouden. Voor een fraai uitge voerd bord met beschermende achterplaat (formaat 75 x 75 cm), 3 werpspeertjes en spelregels, be draagt de prijs franco huis slechts 16.40. Kunnen wij aan de invoering van dit spel ook iets doen? Ja! Wij kunnen de exploitant van het café waar we regelmatig komen animeren dit aardige

Amstel - Echo | 1951 | | pagina 4