10 AMSTEL-ECHO Op 2 Augustus j.l. overleed de heer M. Groen, in leven elec- tricien op onze Electri- cienswerkplaats. Groen, die als gevolg van de rassen-waan van onze oosterburen in de bezettingstijd enige jaren in een con centratiekamp verbleef, kwam na de bevrijding weer in onze dienst terug. Groen heeft zich gedu rende de tijd, welke hij aan onze brouwerij verbon den was, als een goed vakman doen kennen en is in zijn vak dan ook voor velen een grote steun ge weest. De laatste tijd was hij lijdende aan een ongeneeslijke ziekte, waaraan de tijd, doorgebracht in het kamp, wel niet vreemd zal zijn geweest. In Groen verliezen wij een goed vakman en kameraad. Dat hij ruste in vrede. Na een ziekbed van slechts 3 dagen is op 12 Augustus jl. overleden onze collega Ch. F. Robert, die gedurende 5 jaren in onze dienst was. Robert, die belast was met de bediening van een onzer spoelmachines op de bottelarij, deed zijn werk op een voortref felijke manier en was daardoor een voorbeeld voor velen. Dat hij ruste in vrede. G. F. DANKBETUIGING. Mede namens mijn vrouw en zoontje kan ik niet nalaten mijn oprechte dank te betuigen aan de directie, bazen en overig personeel voor de ontvan gen geschenken en de hartelijke blijken van belang stelling, betoond bij mijn 25-jarig jubileum aan de Amstel Brouwerij N.V. KI. Vogelaar. DIEREN EN ZIEKTE BIJ DE MENS Wandluizen kent U allen, althans van naam. In de woningen, waar zij worden aangetroffen, komen zij 's nachts uit hun schuilhoeken te voorschijn en zuigen bloed van de in het vertrek slapende bewo ners. Het zijn vieze dieren, die vóór D.D.T. be kend was, moeilijk waren te bestrijden. Wanneer zij in grote getale aanwezig zijn, kan men hun aan wezigheid ruiken. In de woningen, waar zij worden aangetroffen, vormen zij een plaag, maar ziekten overbrengen doen zij niet. Ik zou zo kunnen door gaan en tal van insecten opnoemen, die een plaag zijn voor mens en dier en veel schade kunnen berokkenen aan landbouw en vruchtenteelt. Daarnaast zijn er echter tal van insecten, die voor de mens gevaarlijke ziekten kunnen overbrengen. In de laatste vijftig jaar is onze kennis hierover snel uitgebreid en zó omvangrijk geworden, dat ik met enkele voorbeelden moet volstaan. In een vorig artikel somde ik U het zondenregister van de ratten tegen de mens op en dat is zeer groot. Maar was dat wel helemaal rechtvaardig? Ik deelde toen mede dat pest vooral een rattenziekte is, dat een bepaalde vorm van vlektyphus bij ratten en andere knaagdieren voorkomt en dat deze ziekte van rat op rat en van rat op mens worden overge bracht door rattenvlooien en andere bloedzuigende parasieten. Zonder deze bloedzuigende insecten zou de pest nimmer op de mens worden overge bracht en pest onder de ratten, alsmede vlektyphus onder de ratten zou voor de mens geen gevaar be tekenen, wanneer er geen vlooien bestonden. Dan zouden ratten alleen hinderlijke en schadelijke die ren zijn (wat hun bestrijding reeds volkomen zou wettigen). Maar rattenbestrijding zonder doden van rattenvlooien en andere bloedzuigende insec ten zou voor de bestrijding van pest en murine vlektyphus slechts geringe betekenis hebben. Daar om worden ook voor de rattenverdelging aan boord van zeeschepen, die mogelijk met pest besmette rat ten kunnen herbergen, blauwzuur en zwaveligzuur gebruikt, waardoor óók de insecten worden gedood. Het vroeger wel gebruikte „Nochtgas", dat hoofd zakelijk uit kolendamp en stikstof bestaat, doodt de ratten wel, maar niet de op hen levende insecten en is dus voor de ontratting van schepen met het oog op pestbestrijding van geen betekenis. Thans is algemeen bekend, dat muggen malaria overbrengen. Deze kennis is echter nog niet zo heel oud, want in 1898 kreeg Donald Ross van de En gels-Indische regering opdracht om een onderzoek in deze richting in te stellen. Het gelukte hem de rol van muggen bij de verspreiding van malaria vast te stellen en daarna is door het werk van tal van andere onderzoekers onze kennis van de epi demiologie van de malaria snel uitgebreid. Vóór het werk van Donald Ross dacht men, dat de be smetting door de lucht werd overgebracht: de naam makaria (is: slechte lucht) geeft dit duidelijk aan. Malaria is een ziekte, die over heel de wereld ver spreid voorkomt, met uitzondering van de poolstre ken. Het aantal slachtoffers, dat jaarlijks aan de malaria ten offer valt, is onnoemelijk groot. Men kent verschillende vormen van malaria-parasieten, die bij de mens ziekte-gevallen veroorzaken. Het kwaadaardigste is de „malaria tropica", die alleen in tropische en subtropische landen voorkomt, dan de „malaria quartana" of derdedaagse koorts en CH. F. ROBERT f <S> (Vervolg van pagina 5)

Amstel - Echo | 1951 | | pagina 10