AMSTEL-ECHO 9 AUSTRALIË. Geen land ter wereld verheugt zich meer in de belangstelling van ons, Nederlanders, dan Austra lië. Duizenden landgenoten trokken er reeds heen om er hun geluk te beproeven, een toekomst voor hun kinderen te verzekeren of uit een gevoel van veiligheid. In hoeverre al deze verlangens bevredigd zullen worden of niet, hierover kunnen wij thans nog niets vertellen. Wel kunnen wij U de eerste indrukken mededelen, die wij uit Austra lië ontvingen van onze oud-collega Frits Engels- ma, die op 17 October 1950 met vrouw en kind naar dit land vertrok en ons zijn wedervaren in een tweetal brieven vertelt. Beknopt laten wij hieronder het voornaamste volgen. De bootreis duurt ongeveer 5]/2 week met vier maal een dag onderbreking te Port Said, Aden, Colombo en Fremantle. Deze onderbrekingen vormen een welkome afleiding op deze tamelijk eentonige reis, waarin lange tijd niets anders te zien is dan water en lucht. Het verblijf aan boord was tamelijk goed. Een tot slaapverblijf omgebouwd ruim moest met 200 man nen worden gedeeld. Ook voor de vrouwen met kinderen beneden de acht jaar was een tot ver blijf geschikt gemaakt ruim in orde gebracht. Dit voldeed echter in het geheel niet aan de behoefte en vooral in de Rode Zee, waar het ontzettend heet was, was de toestand verschrikkelijk. Op 26 Nov. 1950 arriveerden wij in Melbourne en gingen met een touring-car naar de hoofdstad van Zuid Australië, Adelaide; een rit van 16 uur met een onderbreking van 3 maal een kwartier om te eten enz. De eerste week in Adelaide brachten wij in een hotel door, hetgeen onze beurs flink deed slinken. Daarna vonden wij huisvesting bij een Hollander, die reeds 40 jaar in Australië woont. Wij wonen er nu nog. Het klimaat is er zeer warm, maar wij kunnen er goed tegen. Werk is er plenty, te veel om op te noemen. Het probleem is echter, dat er een tekort is aan arbeidskrachten. De lonen zijn naar onze begrippen zeer hoog en het werk, dat ik thans doe, ik ben weer in mijn oude schilders vak terug, behoort tot de groepen die het hoogst gehonoreerd worden. Onder de best betaalde be trekkingen behoren ook die van de timmerlieden, loodgieters en tramconducteurs. Andere vakken brengen een paar pond per week minder op, maar ieder heeft er een goed bestaan, zodat het begrij pelijk is, dat iedere werker er een auto of een motorfiets op na kan houden. De levensmiddelen zijn laag in prijs, in tegenstelling met textiel, dat vrij duur is. Toch wordt ook dit gekocht, om de eenvoudige reden: men is er toe in staat. Het is hier gewoonte in verband met de temperatuur dat om 10 en 3 uur thee wordt gedronken tijdens de werkzaamheden. Adelaide, waar wij wonen, is een pracht van een stad, omgeven door bergen, waarvanaf de stad en omgeving een sprookjesachtige aanblik bieden. Winkels zijn er in overvloed en groter dan Hema of Bijenkorf. Deze worden echter in Melbourne nog overtroffen. Anders dan wij Hollanders eten de Australiërs veel koude gerechten en fruit, maar bovenal veel cake, waar de winkels dan ook vol van liggen. Ja, de Australiër is een echte snoeper! Ook met roken kunnen ze terecht. Jong en oud gaat er goed gekleed en de Australiër is sportief van aard. Cricket is de voornaamste sportbeoefening, waar na direct de paardensport genoemd moet worden. Naast snoepers en rokers zijn de Australiërs bo vendien nog rasechte gokkers. Ze gokken letter lijk op alles! Van voetballen wordt hier niet zo'n ophef ge maakt. Trouwens de beoefening daarvan heeft ook al weer in verband met het warme klimaat slechts plaats in de maanden Juni, Juli en Augus tus, die wat temperatuur betreffen gelijk staan aan onze wintermaanden, met dat verschil dat overdag de zon schijnt en het 's nachts verschrikkelijk koud is. Over de huisvesting zou ik veel kunnen schrijven, ware het niet, dat hierover in de Nederlandse pers al veel gezegd is. Alleen dit nog: Kortgeleden arri veerden hier ongeveer 2000 emigranten, die allen werden ondergebracht in kampen. Dat is zo de gewoonte wanneer emigranten niet direct zelf huisvesting hebben. De in de kampen onderge- brachten moeten gedurende hun verblijf verplichte arbeid verrichten in fabrieken. Voelen ze daar niet voor, dan moeten ze het kamp verlaten en zelf voor onderdak zorgen. En dat valt niet mee, want er zijn geen huizen of andere gelegenheden voor deze mensen te vinden. Er ontstonden dan ook moeilijkheden en ruzies, met gevolg dat on geveer 1000 emigranten zijn weggelopen. Deze worden nu gezocht wegens contractbreuk! Alle arbeiders, mannen zowel als vrouwen, zijn in een bond georganiseerd. De flora in Australië is even weelderig als in Ne derland. Alle denkbare bloemsoorten zijn er te vinden en naast de ons welbekende vruchtbomen als appels, peren en perziken, ontmoeten we nog citroen-, sinaasappelen- en amandelbomen. Wat dat betreft zijn we er dus niet slechter op ge worden. Zo graag ik in Amsterdam een glaasje bier dronk, drink ik het hier zelden. Het is me te zwaar, ik schat zo ongeveer 10 alcohol! Toch wordt er hier veel bier gedronken en 's middags, zo tussen 5 en 6 uur, wanneer de café's open zijn, zie je veel dronken mannen langs de straat. Geüniformeerde politie zie je weinig in Australië. Toch is ze er, maar meer in burgerkleding, zgn. detectives. Het schoolonderwijs, vnl. het lager onderwijs is er goed. Schoolgeld behoeven we niet te betalen en alleen af en toe moeten we wat geld afstaan voor de aankoop van bepaalde leerboekjes. De kinderen krijgen elke dag gratis melk te drinken. Bovendien ontvangen zij nog onderwijs in de eer ste beginselen van het timmeren en schilderen. En dat is nog zo gek niet. In 1952 hoop ik mijn eigen huisje te hebben met de nodige grond er bij om

Amstel - Echo | 1951 | | pagina 9