yn terugkeer naar 6 AMSTEL-ECHO In de vorige Amstel-Echo schreef ik reeds, dat ons verblijf in het muskieten-rijke Kumasi sléchts kort duurde, doch voor we ons op weg begaven naar Sekondi-Takoradi, hadden we nog een ont moeting met de zoon van de heer v. d. Bergh, onze agent te Tiel, die in Kumasi een limonadefabriek leidt en zich buiten de stad. waar zijn huis temid den van de mooie natuur staat, wel op zijn gemak gevoelde! Van Kumasi reden we naar Sekondi-Takoradi, welke twee plaatsen, aan de kust gelegen, vrijwel aan elkaar zijn gebouwd en zich steeds verder uit breiden. Het landschap onderweg geeft hetzelfde beeld te zien als op onze route van Accra naar Kumasi, zodat ik hierover niet behoef uit te wei den, doch U zou willen verwijzen naar de in dit nummer opgenomen afbeelding. Onderweg kwa men we nog een begrafenisstoet tegen; de deel nemers waren reeds tamelijk luidruchtig en men vertelde mij. dat de familie en kennissen, nadat de plechtigheid is afgelopen, de gewoonte hebben hun verdriet te „verdrinken" en dan hun ingeto genheid, voorzover daarvan tijdens de begrafenis sprake mocht zijn, geheel verliezen. Gelukkig troffen we in Takoradi een betere lo- geergelegenheid aan dan te Kumasi. Het Rest- house, vlak aan de kust gelegen, was in zijn geheel van muskietengaas voorzien, zodat een klamboe niet nodig was. Het stadsleven in Sekondi-Tako radi was hier gelijk aan dat te Accra, hoewel men hier alsmede in Kumasi reeds voorbereidingen trof voor de verkiezingen, welke in het begin van 1951 zouden plaats vinden. Over verschillende straten waren spandoeken aangebracht en ook op de we gen waren teksten gekalkt als „Vote C.P.P." (Convention People's Party), de nationalistische beweging, welke sterk verbreid schijnt te zijn. Hier ziet U, evenals elders, b.v. meer ontwikkelde in boorlingen. van een schrijfmachine voorzien, die zich een plaatsje hebben verzekerd voor het post kantoor dan wel op de markt, en daar tegen ver goeding brieven typen voor diegenen, die zelf niet kunnen schrijven. Na beëindiging der werkzaamheden te Takoradi gingen we langs de kustweg weer via Elmina, Cape Coast, Saltpond, Nswam (spreek uit En- swem) terug naar Accra. Wellicht door de kli maatwisseling en vermoeienissen dezer reis voelde ik mij op de terugweg niet 100% fit en toen ik mij de dag na terugkeer te Accra loom en koortsig voelde, raadde mijn reisgenoot mij aan even een dokter te raadplegen. Anderen adviseerden mij maar wat whiskey in te nemen, doch ik volgde het eerste advies maar op en een onderzoek in het Ridge Hospital wees uit, dat ik door een muskiet was gestoken en opname wegens malaria nood zakelijk was. Natuurlijk was zulks geen prettige gewaarwording, doch ik meende geen moment te moeten wachten om een kuur te ondergaan. Men gaf mij in het ziekenhuis een „sweat coat" aan, stopte mij onder de wol, diende me vervolgens een kinine-injectie toe en verstrekte mij gedurende en kele dagen tevens een aantal poeders, welke verre van lekker waren te noemen. Door hoge koortsen moest ik heel erg transpireren, doch gelukkig duur de dit intermezzo in het ziekenhuis slechts een viertal dagen en kon ik daarna weer mijn werk zaamheden hervatten, zij het dan ook dat ik het in de eerste dagen na mijn ontslag wat kalmpjes aan moest doen. Vergelijkt U een tropenhospitaal op de Westkust niet met een ziekenhuis in ons landje; alles is er anders, geen dubbele ramen, doch dag en nacht openstaande vensters, afgezet met muskietengaas. Het lawaai dat er 's morgens vroeg gemaakt wordt, althans daar in Accra hoe en waarom weet ik nog niet deed me denken aan de een of andere scheepswerf. Het bezoek aan de Goudkust teneinde zijnde, ver trokken we per vliegtuig naar Lagos. Oorspronke lijk hadden we het plan opgevat om het traject AccraLagos per auto af te leggen en dan Lome en Cotonou ook aan te doen, doch de slechte toe stand der wegen alsmede het feit, dat ik me na het gedwongen verblijf in het ziekenhuis toch enigszins in acht moest blijven nemen, deden ons besluiten de meer comfortabele manier van reizen te kiezen, zodat plaats werd gereserveerd aan boord van de Hermes" van de B.O.A.C. Zoals ik reeds eerder schreef, is de afstand van Accra naar Lagos niet zo erg groot, ik schat zo omstreeks 350 mijl (circa 550 km); immers de vlucht duurde slechts ca. 1 uur en 10 minuten bij een snelheid van ongeveer 300 mijl per uur. Lagos is een der grootste plaatsen op de West- Afrikaanse kust. Het is de voornaamste haven en tevens hoofdplaats van Nigeria en heeft ca. 230.000 inwoners, terwijl geheel Nigeria, een ge bied vele malen groter dan ons land, 23.000.000 inwoners telt. De voornaamste uitvoerartikelen zijn palmolie, palmpitten, grondnoten, tin. hout en ca cao. Hier een behoorlijke haven, in tegenstelling Dorp in Nigeria

Amstel - Echo | 1951 | | pagina 6