2 AMSTEL-ECHO IK ZAL ROME GAAN ZIEN. VII. Duizenden pelgrims waren het gehele jaar door in kloosters geherbergd. Het spreekt vanzelf, dat dit niet gratis geschieden kon. Maar dat die lieve zusters tien gulden per dag vroegen, daar schrok ik toch van. Dat kon bruintje niet trekken. Dus nam ik de benen en zocht op eigen gelegenheid een voordeliger onderdak. Fortuna was weer met mij (Als Civis Romanus moet ik nu wel in de goden-taal spreken). Een gewoon arbeidersgezin in het hartje van Rome nam mij op en voor minder dan de helft. De mensen beschikten over twee kamers van 8 bij 5 meter. De muren, geheel kaal behoudens een Madonna-beeltenis, waren een halve meter dik. Alles was steen, ook de vloeren op de bovenverdieping en de trappen. De venster banken, drempels en aanrecht van marmer. In iedere kamer slechts één raam, zonder gordijnen, waarvan de blinden de gehele dag gesloten waren, om de zonne-hitte zoveel mogelijk te weren. Kachels, fornuizen en gas kent men hier niet. In elke woning is een ingebouwde oven, waar het eten op een houtvuur bereid wordt. Het meubilair? Een kale houten tafel, wat van die gezellige zaal- stoelen en een losse kast waar van alles in gebor gen wordt. De enige luxe was een radio, waar mee ik echter Hilversum niet bereiken kon. In deze vertrekken heeft o.m. Dante Alighieri, de grootste dichter van Italië, gewoond. Hij stierf in 1321 en wat betreft deze woningen, kan men dus moeilijk van revolutie-bouw spreken! Ze kunnen nog wel zes eeuwen mee. Van hieruit ging ik iedere mor gen om 6 uur op stap, om eerst tegen de avond terug te keren. De eerste tocht ging natuurlijk naar de Sint Pieter. hét doel van iedere pelgrim. Men behoeft de weg daarheen niet te zoeken. De majestueuze koepel, gebouwd door Michel Angelo, steekt boven de huizenzee uit, als een ballon op een feestterrein. Ik ben er bovenop geklauterd. Het kruis verheft zich 136 meter boven de grond. Zet de Dom van Utrecht midden in de kerk en boven het haantje is nog een speling van 20 meter! Welk een groots panorama zich hier aan het oog vertoont is niet te beschrijven. Naar het Oosten ziet men Ostia met de zon overgoten Middellandse Zee; naar het Westen langs de Via Tiburtina tot Tivoli; naar het Zuiden de meest beroemde weg der wereld; de Via Appia tot Marino, vanwaar hij reikt tot Brindisi toe. Hierlangs kwamen de zegevierende Romeinse Legioenen Rome binnen. En naar het Noorden verliest zich eveneens de historische Via Salaria in de eindeloze verte. Ook het gezicht op Rome zelf is onvergetelijk. Van het Paganisme (heidendom) zijn slechts de ruïnes zichtbaar, ter wijl meer dan 400 kerken het kruis zegevierend ten hemel heffen. Wie denkt hier niet aan de laat ste woorden van keizer Julianus Apostatus (de afvallige), die stervend zou hebben gezegd: ,,Ga- lileër, gij hebt overwonnen", daarmee te kennen gevend, dat zijn poging tot her-invoering van het heidendom had gefaald 360). De blik naar omlaag toont U aan de voorzijde het Woestijn-plein, omgeven door de colonnaden van Bernini. Het is 340 meter lang en 240 meter breed en biedt plaats voor circa 300.000 mensen. De colonnaden bestaan uit een vierdubbele rij van 284 travertijn zuilen en 88 pijlers, ongeveer 20 meter hoog. Bovenop de colonnaden staan 140 drie meter hoge standbeelden van heiligen. Midden op het plein staat de 41 meter hoge Egyptische obe lisk. Deze marmeren gedenknaald is in 39 na Chr. door Caligula uit Heliopolis naar Rome vervoerd (weegt 327.000 Kg) en in het circus, later naar Nero genoemd, opgesteld. Sixtus V liet hem in 1586 op de huidige plaats neerzetten als een zege teken, wijl in dat circus zoveel martelaren-bloed, ook van Petrus, gevloeid had. Op het voetstuk staan o.m. de bekende woorden .Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat" gebeiteld. Rechts en links staat een fontijn, die elke minuut 38,400 liter water 14 meter hoog spuiten, waarna het met groot geraas in bekkens van Oosters gra niet terugvalt. Direct naar omlaag ziet men de enorme gevel (115 meter lang) van de S. Pieter. die op 10 zuilen rust van 45 meter hoog en 2.65 meter in doorsnee. Op de balustrade staan 13 beel den, die bijna 6 meter hoog zijn, voorstellende Christus en de Apostelen. Aan de andere zijde heeft men een mooi overzicht op Vaticaanstad. Deze is ongeveer 1 K.M. lang en breed. Naar rechts ontwaart men het eigenlijke Vaticaan, het grootste paleis ter wereld. Het bevat meer dan 2000 zalen en kamers. De Paus bewoont slechts een paar vertrekken op de derde verdieping. Daarnaast ziet men op het Vaticaan-Museum en de Sixtijnse Kapel. Daar zult U meer van horen, want daar ben ik geweest. Dan ziet men in vogel vlucht de tuinen van het Vaticaan. Opvallend is hier het pauselijke wapen, dat in een bloembed is uitgebeeld. In het midden van Vaticaanstad staat het paleis van de gouverneur, die de materiële zorg voor de Citta del Vaticano draagt. Vervolgens het eigen station, dat aansluit op dc Italiaanse spoorwegen. De plaats waar eens het circus van Nero gestaan heeft, is onbebouwd ge laten. Tenslotte het Campo Santo Teutonico. Dat heb ik later bezocht, omdat daar o.m. Dr. H. Schaepman, Mr. van Lanschot en Mr. L. Regout begraven liggen. De koepel van de S. Pieter heeft rondom 16 reuze vensters, waardoor de zonnestralen geheel de dag het reeds zo rijke interieur nog meer gloed en warmte schenken. Men kan ook aan de binnen zijde van de koepel rondgaan en dan ziet men in een schier peilloze diepte de mensen als stippen zich voortbewegen. Deze tempel is meer dan een koninklijk mausoleum voor de Eerste Apostel, die hier 25 jaar de blijde boodschap verkondigd heeft en wiens gebeente hier de opstanding verbeidt. Deze kerk is „the biggest of the world". Men ziet de wit-marmeren vloer, die 40219 vierkante meter groot is. Banken vindt men niet in de grote basi-

Amstel - Echo | 1951 | | pagina 2