AMSTEL-ECHO 11 de, dat de bal wel degelijk in en niet naast het doel was ge gaan, werd een doelpunt voor B.B.d.A. genoteerd. In de tweede helft van de wedstrijd werd ons voorts nog een strafschop toegewezen, welke, door Fien genomen, aanvan kelijk werd gestopt, doch door de toegelopen Fien alsnog in een doelpunt werd omgezet. De scheidsrechter kende dit doelpunt niet toe, aangezien hij de mening was toegedaan, dat de keeper de bal „vast" had op het moment dat Fien trapte en derhalve een vrije schop voor Schinkelhaven. In ieder geval was het trappen in tweede instantie niet van gevaar voor lichamelijk letsel ontbloot en het komt ons voor dat in een dergelijke situatie het spelen van de bal (dus trappen) beter achterwege kan blijven. Deze vochtige uitwedstrijd werd dus een 41 zege voor B.B.d.A. en twee belangrijke winstpunten waren weer „bin nen." Sc. HAZED—B.B.d.A. 1—4. Voor 5 Mei 1951 stond de wedstrijd HazedB.B.d.A. op hèt programma, een wedstrijd tegen een vereniging, die zich op één van de onderste plaatsen van de ranglijst bevond en niettemin door B.B.d.A. met enige angst en enig beven tege moet werd gezien en wel door het feit, dat 4 onzer spelers, t.w. Bom, Fien, van Groen en Slot, door ziekte of uitste- digheid niet van de partij konden zijn. Niettemin traden we volledig aan; ja, we hadden zelfs nog een reserve, n.l. de altijd enthousiaste (ook in woord langs de lijn) E. Meyer, en daar er een puike „vechtstemming" heerste, was er van onrust of angst al spoedig niets meer te merken, mede door het feit, dat wij' een vertrouwde kracht als van Leeuwen weder op de backplaats hadden. Overigens ook alle hulde voor Holtslag, die te elfder ure bereid bleek de gedunde B.B.d.A.-gelederen aan te vullen, gracieus als een (trappende) danseres door de weide dwaalde en zich helaas een kwartier voor het einde reeds de rol van „ster vende zwaan moest laten aanmeten, aangezien zijn voeten, onwennig aan hun omhulsels, zo ongeveer in brand stonden en hem verhinderden snel voort te dartelen. Niettemin heeft hij deze wedstrijd uitgespeeld en daarvoor, zoals gezegd, onze hulde. Over de wedstrijd zelve zullen wij ditmaal niet te lang uit wijden. B.B.d.A. begon, bleef en eindigde enthousiast en daar mede werd voor 50 pCt. de wedstrijd gewonnen. Bij de rust was de stand 02 door doelpunten van Kooistra en Wolff- gramm, en na de „thee" werden hieraan door laatstgenoemde nog twee doelpunten toegevoegd. (04). Het moet gezegd, Wolffgramin, die deze wedstrijd weder middenvoor speelde, had die middag „ouderwetse momenten en vandaar die hat trick! Hazed bleef vechten voor een tegenpunt en inderdaad kwam dit ook en wel door een fraaie kopbal uit een corner van links (14). Met deze stand kwam het einde en voldaan klommen we na afloop de warme omgebouwde „goederen wagon in om ons weer toonbaar te maken voor het vertoe ven in de „bebouwde kom" van onze hoofdstad. Langs de lijnen mochten wij drie supporters tellen; een aantal dat nog wel voor uitbreiding vatbaar is. De daad is aan U, geachte lezer(es) Sc. DE ZOEKGERAAKTE KRANT. Het was Zaterdagavond, de storm loeide buiten en de regen viel bij stromen neer. Wie kan er in deze omstandigheden een idealer plaats denken, dan achter de warme haard met een geurige sigaar en een lekker glas Amstelbier. Weinig kon ik daarom vermoeden, dat deze avond, die zo hoopvol onbe zorgd begon, mij nog heel wat (figuurlijke) grijze haren zou geven, zij het dan ook, dat ik me die zelf op de hals (i.e. op mijn hoofd) heb gehaald. Wat was namelijk het ge val? Ik zat te lezen in de krant van Donderdag 29 Maart j.l. en als rechtgeaard schaker interesseerde mij natuurlijk in eerste instantie de wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken, die op het ogenblik in Moskou tussen Botwïnnik en Bronstein wordt gehouden. Ik was dan ook al gauw verdiept in het betreffende artikel, temeer, daar het mij een hart onder de riem stak, dat ook een schaakmeester als Dr. Bronstein een beslissende fout kan maken en dit dus niet het alleenrecht is van ons, mindere schaakgoden. Ik wilde dus graag de partij naspelen, doch bemerkte tot mijn schrik, dat dit artikel alleen de voortzetting van een afgebroken partij behandelde en erger nog, dat de afgebroken stand hierin niet was geno teerd. Onwillekeurig kwam toen de vraag bij mij op, of het niet mogelijk zou zijn aan de hand van wat hier voor mij stond de afgebroken partij te reconstrueren. Het gemakkelijk ste zou natuurlijk geweest zijn, de krant van de vorige dag erbij te halen, waarin ongetwijfeld het verloop van het eerste gedeelte van deze partij zou zijn vermeld, maar zoals het meestal gaat in dergelijke gevallen, deze krant bleek toe valligerwijze juist zoekgeraakt te zijn. Daar was zeker de haard mee aangemaakt, die bij ons bijna elke nacht pleegt uit te gaan. Dus maar aan het werk en hoe meer ik vorderde, hoe moeilijker het werd, maar hoe meer plezier ik in het geval kreeg, tot ik eindelijk het genot smaakte met wiskundige zekerheid de afgebroken stand te reconstrueren. Dat moest de stand zijn geweest en geen andere was mogelijk! Probeert U het ook eens. Wat was de stand na het spelen van de 41ste zet van Dr. Bronstein. Denk echter niet te gauw dat U er bent, want er schuilen addertjes onder het gras! Hier volgt het bewuste artikel: Botwïnnik greep nu winst. De afgebroken zesde partij in het wereldkam pioenschap schaken te Mouskou is Woensdag uit gespeeld en door Botwinnik gewonnen. Deze partij was afgebroken in een materieel gelijke, doch voor Bronstein (wit) iets voordeliger positie. Beiden hadden een geïsoleerde dubbelpion. Na de her vatting werd het echter spoedig duidelijk, dat Bot winnik een buitengewoon interessante en diep doordachte verdedigingstactiek had gevonden. Hij offerde twee pionnen, maar maakte zodoende zijn stukken meer actief, wat ruimschoots opwoog tegen Bronstein's materieel voordeel. Deze tactiek van de wereldkampioen was kennelijk een verras sing voor zijn tegenstander. Bronstein gebruikte veel tijd voor het overdenken van zijn zetten en alhoewel hij er in slaagde een stuk te winnen, wer den de vooruitgeschoven zwarte pionnen uiterst gevaarlijk. Spoedig ontstond een stelling, waarin Bronstein, in plaats van verder op winst te spelen, voor remise moest gaan vechten. Op dit kritieke moment maakte de jonge grootmeester een fout. die noodlottig werd, aangezien hij de promotie van een der zwarte pionnen niet meer kon ver hinderen. Na de 41ste zet van Bronstein Pe2-f4 had Bot winnik zijn volgende zet afgegeven. Bij de hervat ting verliep de partij aldus: Bronstein (wit)Botwinnik (zwart). 41 Tg2-g3 schaak; 42. Kb3-b2; Tgg4; 43. Pf4Xh5 Tg4 Xh4; 44. Ph5Xf6 Kc7—b6; 45. Td4Xd6 Kb6c5; 46. e4e5 Th4d4; 47. Td6Xd4 Kc5 X Td4; 48. Pf6—g4 Lc6Xa4; 49. e5e6 f7Xe6; 50. f5—f6 La4—e8; 51. Kb2—b3 e6e5; 52. c2c3 schaak Kd4e4; 53. Pg4hó Ke4—f4; 54. f6—f7 Le8Xf7; 55. Ph6XLf7 e5—e4; 56. Pf7d8 e4e3; 57. Kb3—c2 Kf4—g3. Hier gaf Bronstein op. Volledig beredeneerde oplossingen bij mij in te zenden vóór of op 30 Mei a.s. Voor de goede oplossing is een kleine verrassing in het voor uitzicht gesteld; bij meerdere goede oplossingen beslist het lot. In de volgende Amstel-Echo worden de namen van de winnaars bekend gemaakt, alsmede de oplossing van dit vraagstuk. W. J. Swart. Copie voor dit blad moet uiterlijk op 10 Juni a.s. in ons bezit zijn Red.

Amstel - Echo | 1951 | | pagina 11