AMSTEL-ECHO 5 UITHANGBORDEN Op 27 Januari 1858 overleed op Cromwellhouse, Highgate te Londen, Gerrit van de Linde Janszoon, geestig schrijver en dichter, doch bij ons Neder landers beter bekend als ,,De Schoolmeester Niemand minder dan Mr. Jacob van Lennep was overtuigd van Van de Linde's grote verdiensten op dit gebied. Hij verzamelde dan ook de geestige verhalen en gedichten en deed ze later uitgeven onder de titel van „De gedichten van de School meester". Enkele er van zullen u, geachte lezer, niet onbekend zijn. Zijn fabels en vertellingen, u kent ze wel: En, dat gaat zo maar voort. Van de Linde was ook bekend om zijn berijmde grafopschriften, zoals: of: De berijmde uithangborden van Van de Linde zijn minder bekend, vandaar dat ik hier enkele laat volgen, die vooral wat de inhoud betreft, wel enigszins van toepassing zijn op die bedrijven, waarmede onze brouwerij ten nauwste verbonden is. Wat denkt u van: Weer een andere: Of deze: Of een iets wat ondeugender: Ja, die Gerrit kon er wat van. Het is dus alweer drie en negentig jaar ge leden, dat de geestige dichter en verteller Gerrit van de Linde Janszoon, „De Schoolmeester", overleed. Maar nog steeds is het een pleizier zijn rij"mwerk te lezen. J. Cats. Ook Uu> bijdragegroot of klein irordi gaarne door ons opgenomen uit de hierboven gegeven opsomming van vogels, die aan besmetting kunnen lijden, is de naam feitelijk onjuist ver oorzaakt als regel gezinsepidemietjes. De ziekte is zeer be smettelijk van vogel op mens, terwijl besmetting van mens op mens eveneens is waargenomen. Van mogelijke besmetting van vogels door de mens is niets bekend. Ook andere huis dieren kunnen waarschijnlijk ziek worden. Het is zeer moeilijk om maatregelen tegen deze ziekte te treffen, daar ogenschijnlijk-gezonde vogels virusdragers kun nen zijn. Het aantal vogels, waarvan bekend is dat zij de ziekte kunnen overbrengen, is zo groot, dat maatregelen tegen papegaaien en parkieten alleen volkomen onvoldoende zijn. Besmettingen van de mens met tuberkelbacillen van het vogeltype komen zo zelden voor, dat daarover niet gespro ken behoeft te worden. Dat paratyphus bij eenden en duiven kan voorkomen, is van algemene bekendheid en besmettingen bij de mens door het gebruik van eieren en van ongekookt of gebraden vlees van deze dieren zijn herhaaldelijk waargenomen. Bij eenden, dui ven en ganzen blijven herhaaldelijk ziektekiemen in de eier stokken of testes van schijnbaar genezen, doch tot chronische ziektekiemdragers geworden dieren achter, zodat de eieren zelf besmet zijn. De uit deze eieren geboren kuikens komen dan besmet ter wereld en als zij kortere of langere tijd in leven blijven, verspreiden zij de ziektekiemen met de ontlas ting: zo kon het gebeuren, dat te Amsterdam een paar ge vallen van paratyphus gastro-enteritische vorm werden waar genomen. veroorzaakt door het spelen met jonge eendjes. Paratyphus ten gevolge van het gebruik van eendeneieren is gemakkelijk te voorkomen; een kooktijd van 10 minuten geeft practisch voldoende zekerheid voor de onschadelijkheid der eendeneieren en hetzelfde is het geval bij het door en door bakken dezer eieren na stukmaken van het dooiervlies en verdeling van de dooiermassa over het eiwit. Paratyphus-infecties zijn bij tal van vogels vastgesteld en on willekeurig komt de vraag op, of kippeneieren óók niet in staat zijn besmettingen bij de mens te veroorzaken. In Neder land zijn dergelijke gevallen tot nog toe niet bekend gewor den, maar in Engeland schijnen gevallen van paratyphus te zijn voorgekomen, veroorzaakt door het gebruik van uit Amerika afkomstig gedroogde eieren-poeder, waarmede te vens enige tot nog toe in Europa niet gevonden typen van paratyphus-bacteriën werden geïmporteerd. Eventuele ge varen, die dergelijke gedroogde eieren-poeder zou kunnen veroorzaken, kunnen door voldoende verhitting worden voor komen. Papegaaienziekte en paratyphus (veroorzaakt door verschil lende typen van paratyphus-bacteriën) zijn wel de voornaam ste ziekten onder de vogels, die ook voor de mens gevaar kunnen opleveren. Tegen paratyphus kan men zich, zoals boven reeds werd gezegd, voldoende beveiligen door een juiste bereiding van de eieren en het vlees der betreffende vogelsoorten. Veel moeilijker is de voorkoming van pape gaaienziekte, nu gebleken is dat tal van vogelsoorten aan deze ziekte kunnen lijden respectievelijk ziektekiemdragers kunnen zijn, tot de als zinnebeeld van de vrede geldende duiven toe. Men zal goed doen bij niet duidelijke ziekte gevallen in gezinnen waar vogels worden gehouden, aan de mogelijkheid van papegaaienziekte te denken. (Wordt vervolgd). Dr. H. Peeters. Een leeuw is eigentlijk iemand, Die bang is voor niemand, Zijn oogen en zijn neus Zijn grooter dan die van een reus; En zijn muil Is een ware moordkuil; Met zijn klaauw Is een leeuw geweldig gaauw; Met zijn staart Gooit hij een schutter van zijn paard; En met zijn tanden Durft hij de heele schutterij wel aanranden. Enfin, hij is altijd het verscheurendste beest Onder de dieren geweest. Onlangs heeft hij immers in Londen Nog een juffrouw verslonden; Doch nu ik mij bezin, Was hij het niet: het was de leeuwin. Waar kan men zich een beter school practiseeren Dan deze, om aan de menschen het zwijgen te leeren? Zeg, wandelaar, zeg, Je moet niet denken, dat ik voor mijn plezier hier leg. Alle menschen hebben geen verstand van bier; Doch die er verstand van hebben, die komen hier. Wandlaar met een leêge zak, Ga maar voorbij op Uw gemak. Wandlaar met een volle tas, Kom eens in en drink een glas. Wandelaar, ik zit mij hier toch in 't buffet te vervëelen, Zullen wij eens samen een glaasjen drinken, en voor 't gelag een smousjasjen spelen? Jeugdige reiziger, mijn vrouw en ik zijn vandaag van huis, Doch mijn twee jongste dochters zijn t huis.

Amstel - Echo | 1951 | | pagina 5