3e Jaargang Januari 1951 No. 5 .V Niet-periodiek verschijnend blad voor de geëmployeerden van de AMSTEL BROUWERIJ N.V. Redactie: Mr. J. C. Bossard en J. Beekman Redactie-Adres: J. Beekman, Expeditie-Afdeling, Amsterdam EEN BLIK TERUG EN VOORUIT Wanneer op Oudejaarsavond, precies 12 uur. het Nieuwe Jaar met veel klokgebeier, sirenegeloei en onschuldig geknal wordt begroet, dan toeven we een wijle in gedachten bij het zo pas vergangen jaar. We denken dan even terug aan de gelukkige en minder gelukkige ogenblikken, wensen elkaar geluk en voorspoed, waarna direct de bange vraag volgt: wat of het nieuwe jaar ons weer zal brengen. Zal het voorspoed zijn of tegenslag, ziekte of ge zondheid? We weten het niet en gelukkig maar. Weinigen zullen er echter onder ons zijn, die op het moment van de jaarswisseling niet zullen den ken aan het bedrijf, dat zo nauw met ons leven is verbonden en tevens een antwoord vormt op de eerste van onze vragen: voorspoed of tegenslag? Het is daarom dat we in dit nummer samen even terugblikken in het oude jaar en nagaan wat dit voor ons bedrijf heeft betekend. In de eerste plaats is er dan de grote teleurstelling door het niet tot stand komen van de Benelux- overeenkomst, waardoor tevens de zo onontbeer lijke accijnsverlaging achterwege bleef. Een ander punt. dat, in tegenstelling met het voorgaande, tot blijdschap stemt, is de bieromzet. die voor het eerst sinds jaren geen verdere terug gang vertoont, doch eerder neigt naar een voor uitgang. Om te spreken met de woorden van een onzer directeuren kunnen we zeggen: dat we over het ..dieptepunt" heen zijn. Niet vergeten mogen we de twee maal vijf procent loonsverhoging, die door het bedrijf extra moest worden opgebracht. Wel is waar was dit een algemene maatregel en een gevolg van de huidige economische omstandigheden, doch we mogen niet verhelen, dat het enorme bedrag hetwelk hiermede gepaard ging, een extra zware last voor het bedrijf betekende, hetgeen door geen enkele belangrijke maatregel of prijsverhoging kon worden gecom penseerd. Kon door de minder gunstige bedrijfsresultaten in 1949 dit jaar geen gratificatie aan het personeel worden uitgekeerd, de extra Kerstgratificatie werd door iedereen dankbaar en in blijdschap aanvaard en stelde aan het einde van het jaar menig employé in staat met een verlicht hart en vertrouwen in de toekomst het nieuwe jaar in te gaan. En wat zal het nieuwe jaar voor ons bedrijf brengen? Veel zal afhangen van de jaargetijden: de lente met haar vroege Pasen en Pinksteren: de zomer, de herfst en de winter. Zeer veel zal afhangen van de zomer. Zal hij warm en lang zijn? We hopen van wel. Zal Sep tember ons evenals in 1950 weer in de steek laten? We hopen van niet. Hopen, hopen. We hopen dat in 1951 de Benelux-overeenkomst tot stand zal komen en dat de accijnsverlaging dan een feit zal zijn. Hopen? Ja, want het is absoluut noodzakelijk dat de extra zware lasten op andere wijze worden gecompenseerd. Verhoging van de bierprijs is niet mogelijk, willen we het enigszins herwonnen terrein niet weer verliezen. De voorge nomen accijnsverlaging is de aangewezen weg, wil een oud-Nederlandse tak van industrie, die meer dan 5000 werkers en hun gezinnen van levens onderhoud voorziet, niet noodlijdend worden. Zie hier. In de al of niet tot standkoming van de Benelux-overeenkomst ligt voor een deel het ant woord besloten op de vraag: tegen- of voorspoed in 1951. Hierin hebben we zelf geen absolute zeg genschap. De macht daartoe ligt bij de regeringen van de betrokken landen. Maar dit is al meer dan drie jaar zo! Laten we hopen dat 1951 de oplossing zal brengen, die voor een deel zo belangrijk is voor ons bedrijf en voor ons zelf.

Amstel - Echo | 1951 | | pagina 1