CITlet <:D/lack 56 AMSTEL-ECHO ONS VERBLIJF TE ROME. Zo arriveren we dan in de avond van 29 Augus tus, na een zeer zware rit via Triumphale, te Monte Mario, één van de zeven heuvels waarop de stad is gebouwd, We zouden de nacht door brengen in het klooster der Eerw. Paters Sallas- sianen. Toen we daar aankwamen stonden de deelnemers aan de tocht reeds op ons en op de ba gage te wachten, of ook wel in de hoop een veld bed te kunnen bemachtigen. Deze werden natuur lijk het eerst aan de dames uitgereikt en voor zover er over bleven aan de heren. Nooit werd een Mack zo vlug gelost als toen. Wij hadden enkel maar toe te zien en we zorgden er voor, dat ook voor ons een bed beschikbaar bleef. We vonden, dat we daar wel een beetje recht op hadden. Tijdens de drukte van het afladen kwam iemand van het comité naar ons toe en overhandigde ons een visitekaartje. „Gr. Uff. Rag. de Casa Vittorio" lazen we en verder „De Amstel Beer Holland Amsterdam. Agente Depositario per Roma e Pron- vincia". We waren verbaasd, want onze gedach ten waren allerminst bij iemand van de brouwerij. Trouwens, gedurende onze hele tocht hadden wij niemand ontmoet, waarvan je zeggen kon, dat hij in enigerlei contact met de brouwerij stond en dus verwachtten wij zo laat in de nacht zeker geen officiële ontvangst. Ik ging mee naar de kamer waar het comité onderdak had gevonden. Vertegenwoordiger De Casa was er echter niet en ik werd in staat gesteld zijn kantoor op te bellen. Het kantoor was op dit moment echter gesloten. Natuurlijk, hoor ik U zeggen, zo laat in de avond. Maar toch is dit niet zo heel gek. In Italië, dus ook in Rome, kan het vaak zeer heet zijn. Een hitte van ongeveer 40° C. is heel gewoon. De tem peratuur is dan niet geschikt om te werken en 's middags houden de meest Italianen hun siësta om daarna, zo tegen een uur of vier, weer aan de slag te gaan. 's Avonds werken is dus nor maal. Weet U, dat 40° C. in Rome niet zo'n drukkende hitte veroorzaakt als 2530° C. bij ons? De Italianen hebben ook heel andere levens gewoonten dan wij. Na de werkzaamheden in de avond trekt alles de stad in en vermaakt zich tot laat in de nacht. De meesten van hen leven van de ene dag in de andere. Verdienen ze veel. dan gaan ze veel uit; verdienen ze weinig, dan blijven ze thuis. Dan zie je ze met vrouw en kinderen aan de deur van hun huis zitten. Soms zie je hele straten, huis aan huis met zittende of liggende mensen, op de trottoirs aan weerszijden van de straat. Toch is dat een interessant gezicht. De mannen praten en roken, de kinderen spelen, maar de vrouwen zijn ijverig. De ene spint, de andere breit of borduurt. Maar het is al laat en we verlangen naar ons bed. Het is voor het eerst in de tijd van een week. dat we kunnen zeggen: morgen geen reveille om 5 uur! Wassen voor het naar bed gaan is er niet bij. Het water is nl. erg schaars want het had in Rome in5 maanden niet geregend! Wat wij in ons kleine landje te veel ontvangen, krijgt men in Ita lië wel eens te weinig. Dus dan maar ongewassen naar bed en voor we het wisten waren we „onder zeil", ondanks een bed, dat niet luchtig geschud en opgemaakt was. De volgende morgen omstreeks 8 uur werd er op de deur geklopt. Wat nu weer, dachten we, zo vroeg op de morgen? Wel, nie mand minder dan de vertegenwoordiger van onze brouwerij in Italië, de heer De Casa Vittorio, stapte onze kamer binnen. Het was over en weer kennismaken, hetgeen voornamelijk in gebarentaal gebeurde, want noch collega Petrus noch ik sprak of verstond Italiaans. Engels sprak De Casa niet, wel verschillende andere talen waaronder gelukkig ook Frans en al ging het wat gebrekkig, we konden ons over en weer verstaanbaar maken. We konden hem dan ook aan het verstand brengen, dat wij zo vroeg niemand hadden verwacht en we spraken af, dat we tegen half elf klaar zouden zijn om ons aan zijn zorgen toe te vertrouwen. Dus ging hij weer na eerst nog vier dozen exportbier voor de chauffeurs te hebben achtergelaten. Veel hebben deze er echter niet va'n te zien gekregen, want toen ze wakker werden, was het grootste gedeelte al „soldaat" gemaakt. Om tien uur werd mijnheer De Casa wederom aangediend en ofschoon een half uur eerder dan afgesproken, waren we toch gereed om gedurende de vier dagen van ons verblijf in Rome van zijn goede zorgen voor ons te genieten. Een half uur eerder. Het bleek, dat De Casa zijn ongeduld niet langer kon bedwingen om ons met zijn goede zorgen te omringen. Zijn auto stond voor en weldra reden we naar de stad terug. Zijn eerste handeling was ons naar Hotel Sancta Lucia te J. H. GRUYT Basiliek van S. Paolo

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 6