3 ''Yleen? AMSTEL-ECHO IK ZAL ROME GAAN ZIEN. IV Drie dagen bleven we in Luxemburg. In die tijd zorgde men er voor, dat wij per trein Basel kon den bereiken. Bij Dudeldange, op de grens van Frankrijk, had de derde visitatie door de douane plaats. Nergens heeft dit onderzoek serieus plaats gevonden. Hoe zou dit ook mogelijk zijn in een overvolle trein. Hier vroeg men onze portefeuille ter inzage. Er zat natuurlijk niets in. De eerste stad, die wij in Lotharingen passeerden, was Thionville; vervolgens de vestingstad Metz aan de Moesel, die van 1871 tot 1918 aan Duits land behoorde. Dan in één ruk naar Straatsburg in de Elzas, die nu voor de derde maal bij Frank rijk behoort. De bergen in de Vogezen waren oorzaak, dat de trein zig-zag verder ging, waar door de route wel tweemaal zo lang was als hemelsbreed. Door ontelbare tunnels kwamen we via Colmar in Mulhouse terecht, de laatste grote stad vóór Zwitserland. Voor de vierde keer vond de processie langs de douane plaats en werden de passen afgestempeld, waarna we voor het eerst de sensatie beleefden in Basel op Zwitserse bodem te staan. In België wordt de eenheid gebroken door twee talen, even als in Luxemburg, maar in Zwitserland zijn drie talen oorzaak van evenzoveel taalgrenzen in één en hetzelfde land. In het oosten en noorden spreekt men Duits, in het westen Frans en in het zuiden is Italiaans de voertaal. Nederland heeft, met de grote mogendheden, het voorrecht, dat de eenheid van taal tenminste zulke verwikkelingen niet kent. In Zwitserland deed zich een eigenaardige moei lijkheid voor. Tot dusver zocht ik in een vreemde plaats, voor hulp en onderdak, maar naar een gebouw met een kruis in top. Maar hier tooien ook de Protestantse kerken zich met dit ere-teken. Ik kon toch moeilijk bij een Dominee aan gaan bellen om assistentie voor een reis naar de Paus! Ten slotte vonden we toch gastvrijheid in het Katholisches Gesellenhaus. We bleven hier drie dagen, want Basel is een prachtige stad. De Rijn stroomt er met een geweldige vaart doorheen. Het Raadhuis is monumentaal met zijn rijk beschil derde voorgevel. We konden goed merken, dat Zwitserland het rijkste land van Europa is. In de dierentuin, die we bezochten, waren alle beesten in een ideale omgeving ondergebracht. Het zilver geld rouleert hier nog als bij ons in de goede oude tijd. Voor de bankgebouwen staan wel honderd nieuwe fietsen onbewaakt op de openbare weg. In de kerken heft men geen plaatsengeld en de slechthorenden kunnen er gratis gebruik maken van de nieuwste gehoorapparaten. De melk wordt er rondgebracht in wit geëmailleerde tanks en de winkeletalages waren zo luxueus, dat ik één mo ment jaloers ben geweest. Dat was voor een schoenenzaak. Daar stonden ze: ,,die beliebten Gesundheits-Plastic-Sandalen! Griekse (ideale) sandalen en vederlicht. En de prijs? ZFr. 33.of ongeveer 36.'k Ben toen maar gauw door gelopen. Er was nog veel meer moois te zien. Talrijke fonteinen met helder, fris drinkwater. De kroezen hingen er bij. Hoge bergen zag men reeds, maar aan de overkant van de Rijn, inDuits land. Ik probeerde nog om er eens een kijkje te nemen. Tevergeefs, ik had geen visum voor Duitsland. In de kerken zag men ook de vrouwen met on gedekt hoofd. Iedere morgen was er een ge zongen dienst. Men heeft daar uitsluitend be roepszangers en -zangeressen. Er heerste een eerbied en weldadige rust als in een kloosterkapel. Maar ook op straat viel het op, dat deze mensen zo welgemanierd zijn. Als ik de weg vroeg ergens heen, bracht men mij enige straten ver om het beter te kunnen aanduiden. Doch we moesten ook hier opbreken en vertrok ken naar Olten via Liestal. Daar was het nog moeilijker onderdak te vinden dan in Basel. Olten is nl. een centrum van de Oud-Katholieke Kerk. En nu weet U wel, dat er uiterlijk niet veel ver schil is met Rome. Op de torenspits van hun kerken staat niet enkel een kruis, maar zelfs daar op een bijna levensgrote afbeelding van de Ge kruiste. Toch kwamen we goed terecht in een Capucijner klooster. Dit was het gelukige moment, waarop wij overvloedig kennis maakten met de edele vrucht van de wijnstok, die men hier sa voureert gelijk bij ons het Amstelbier! Langs Zofingen bereikten we nu de schone stad Luzern aan het Vierwoudstedenmeer. Vanuit ons kwartier, eveneens in het Kath. Gesellenhaus, maakten we Uitstapjes in dit lustoord, door Alpen omgeven. O.a. een boottochtje op dit blauwe meer, dat 114 vierkante kilometer groot en 214 meter diep is, en dat omzoomd is door de Pilatus (2132 m.) en de Rigi (1800 m.). Een wandeling naar het romantische Küssnacht, ging over een lommerrijke promenade, die langs het meer is aan gelegd. Het water is zo helder, dat men bij zonne schijn overal df bodem kan zien. De Pilatus ben ik een heel eind opgeklauterd. Hoe hoger men klimt, des te schitterender wordt het panorama. We hadden 1050 km. afgelegd. W. G. Harmse. Shockt ^U, reedó HCinderpcMzegeló "töoe bet dan nu 2.e zyn tot 30 Cz£)ecen\ber a.t. verkrijgbaar aan alle póót- en bijkantoren.

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 3