MftC 16 WIST U DAT? BOCK is een eerst ca. 1860 in Frankrijk ingebur gerd Duits woord voor een glas bier van een vierde liter inhoud. Men verstaat er ook het glas zelf onder, zonder een bepaalde vorm te bedoelen. In Virginia City, in de staat Montana, staat de moderne Virginia brouwerij. De oude Virginia brouwerij, een klein ding van het begin der negen tiende eeuw, is als curiositeit en museum behouden en vormt een aparte bezienswaardigheid voor de bezoekers van de moderne brouwerij. In de oude raadskelder, die als museum is ingericht, hangen ook reclameplaten. O.a. voor het Bockbier, maar dan ook geschreven met een c. Driehonderd jaar geleden deed een brief van Groningen naar Maastricht er een week over om zijn doel te bereiken. Het porto, dat verdeeld werd onder de postrijders, die voor het vervoer zorgden, bedroeg vijf stuivers. Voor die tijd een héél bedrag: U zou er toen een kilo roomboter voor hebben kunnen kopen of een flinke ham. Ja, de post is nu heel wat goedkoper èn vlugger idan in die goeie oude tijd. Voor één dubbeltje is uw brief, 's avonds in Groningen gepost, de vol gende ochtend in Maastricht. Er is in die driehonderd jaar heel wat verbeterd. Niet alleen in ons persoonlijk comfort. Ook in de zin van een gegroeid gemeenschapsbesef. Drie honderd jaar geleden kreeg een blind of doofstom kind, dat niet door familie kon worden verzorgd, vergunning om te bedelen. Nu zijn er tal van inrichtingen, waarin zulke mis deelde kinderen een uitstekende opvoeding en verzorging krijgen, zodat zij later zelf in hun on derhoud kunnen voorzien. En het is mede door dezelfde post die nu zo veel goedkoper en beter is dat het mogelijk is deze kinderen tot volwaardige mensen op te voe den. De gehele toeslag van de kinderzegels, die van 13 November tot 30 December verkrijgbaar zijn, wordt nl. voor dit doel aangewend. Plakt ook U gedurende die weken kinderpostzegels op al uw brieven! Het kost U zo weinig méér en II doet er zoveel goed mee! ONDERSTEUNINGSFONDS VOOR WERKLIEDEN IN DIENST VAN DE AMSTEL BROUWERIJ. Bij het Ondersteuningsfonds voor werklieden in dienst van de Amstel Brouwerij komen, mede ten gevolge van de steeds moeilijker wordende om standigheden, hoe langer hoe meer aanvragen in voor ondersteuning. Enerzijds is het zeer verheugend, dat in zo vele gevallen op een bevredigende wijze kon worden tegemoetgekomen aan de verschillende wensen en dat men juist in de onvoorziene uitgaven voor ziekte e.d. zo belangrijk gesteund kon worden. Aangezien het fonds slechts over bescheiden middelen beschikt en er gezorgd moet worden, dat de uitgaven de ontvangsten niet overtreffen, zal anderzijds het Bestuur bij een toenemend aantal aanvragen genoodzaakt zijn speciale gevallen te moeten afwijzen, die de draagkracht van het fonds te veel dreigen aan te tasten en waarmede op de duur toch niet kan worden voortgegaan. Wel is het Bestuur van mening, dat daarvoor op een bevredigende wijze een oplossing gevonden moet worden en het stelt zich daarom tot taak daarin bemiddelend op te treden, zonder dat de financiën van het fonds direct behoeven te wor den aangesproken. Dit is vaak zeer goed mogelijk, b.v. wanneer in gevallen van huiselijke moeilijkheden door ziekte van de vrouw des huizes, men een beroep zou kunnen doen op vrijwillig aangeboden hulp van collega's uit het bedrijf, wier echtgenoten, als ze zelf b.v. geen kinderen hebben, of dochters daar toe in de gelegenheid en bereid zouden zijn. Mej. Bosker, de voorzitster van het Ondersteu ningsfonds. tevens maatschappelijk werkster van de brouwerij, is bereid gevonden de regeling van het bovenstaande te verzorgen, zodat werknemers verzocht worden zich hiervoor tot haar te willen wenden. Het Bestuur van het Ondersteuningsfonds. E. v. d. Horst: Steegje op Corsica"

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 16