ONZE KERSTPUZZLE. Wanneer we met de Kerstdagen gezellig thuis gezeten zijn rond de feestelijk versierde boom, knus bij haard en radio, dan is er wellicht wel gelegenheid onze Kerstpuzzle op te lossen of al thans het te proberen. En waarom zou U niet, wanneer U weet, dat er bovendien nog het mooie boek van Ant. van Kampen ,,Het ldatste bivak" te winnen is? Beproeft uw krachten dus eens op onderstaand probleem. Wij wensen U veel succes. W oordrangschik-puzzle. Bij goede rangschikking van onderstaande woor den, ontstaat op de kruisjes een variant op een bekend spreekwoord. OMRINGENDEN KORENBINDER ZEERGELEERD DISGRATIEUS EMAN CIPATIE SCHETTEREND ALLEEN RECHT DIEPENBROCK GEESEL- ROEDE SPELERSKANS SPEEN VARKEN. Hoe luidt bedoelde variant? Oplossingen worden uiterlijk op 31 Januari 1951 bij de Redactie ingewacht. HET BIER IS WEER BEST. Een heer gaat aan een tafeltje zitten in een café en bestelt een limonade. Op het ogenblik, dat de buffetjuffrouw er mee aan komt dragen, bedenkt hij zich en zegt plotseling: ,,Ik heb me bedacht, ik wou liever een biertje." De juffrouw, een beetje in haar wiek geschoten, brengt de limonade weer terug en komt met bier aan. De heer ledigt het glas met welbehagen, staat op en maakt aanstalten om weg te gaan. ,.Maar meneer, U hebt uw bier nog niet betaald!" roept de juffrouw uit en loopt hem achterna. Natuurlijk niet, ik heb U er toch een limonade voor teruggegeven?" ,,Ja, maar die hebt U toch ook niet betaald?" ,,Die heb ik dan ook niet opgedronken," besluit de heer en gaat kalm heen, terwijl een ontzette buffetjuffrouw het nakijken heeft. Pourquoi pas?, Brussel. komt in alle werelddelen voor en kan bij verschillende die ren worden aangetroffen: rund, schaap en andere herkau wers, varken, paard, ezel, verschillende roofdieren, de hond hieronder begrepen, olifant, zebra en nog verschillende ande re dieren meer, en óók bij de mens. Honden konden zich, voordat de echinococcus-bestrijding ter hand was genomen, infecteren met de voeding, b.v. met afval van slachterijen en het overschot van huisslachtingen van schapen. Langs lymph- en bloedbaan kan versleping naar alle weefsels plaats vinden, doch de meeste blazen kan men vinden in lever en longen. Deze blazen kunnen zéér in grootte wisselen, soms hebben zij de grootte van een erwt, maar er komen ook blazen voor met enkele liters waterhelder vocht. Vroeger kwam echinococcus vooral in de provincie Friesland voor, maar dank zij de intensieve bestrijding is de toestand daar veel verbeterd en wijkt niet of nauwelijks meer af van de toestand in andere provincies. Vooral honden en schapen hebben grote betekenis voor de verspreiding dezer ziekte. Schurft. Schurft bij honden en katten kan soms besmettingen bij men sen veroorzaken. Ook schurft bij andere dieren is besmette lijk voor mensen. Tijdens de bezetting heeft de schurft zich in ons land sterk verbreid. Als beroepsinfecties moge de dierenschurft enige betekenis hebben, in de grote steden is zij in verhouding tot de mensen- schurft zeldzaam. Deze opsomming moet niet de indruk wekken, dat honden zulke gevaarlijke dieren zijn. Hondsdolheid komt in Neder land niet voor, trichinose is in ons land zeldzaam, van tu berculose is de hond zelf slachtoffer, doordat de mens hem geïnfecteerde melk te drinken geeft of doordat mensen tuber kelbacillen-houdend sputum op straat hebben gespuwd; de ziekte van Weil bij honden wordt veroorzaakt op overeen komstige wijze als ook het merendeel der besmettingen bij de mens plaats heeft en echinococcus onder honden wordt weer veroorzaakt, doordat de mensen hen voederen met echino- houdend vlees en vlees-afval van schapen. Zo blijft alleen maar over als echte honden-ziekte, die ook voor mensen be smettelijk is, de canicola-koorts en de bekend geworden be smettingen met de ziektekiem hiervan zijn, althans te Amster dam, weinige, terwijl de daardoor bij mensen voorgekomen ziektegevallen als regel goedaardig verlopen. Ook de infecties met de hondenschurftmijt zijn veelal een gevolge van eigen schuld, omdat de dieren niet tijdig en doelmatig behandeld worden. De gevaarlijkheid van dit huisdier valt dus nogal mee, maar dit moet er ook weer niet toe leiden, dat wij onze genegen heid voor honden gaan overdrijven! Dat echter dit dier recht heeft op onze genegenheid, staat als een paal boven water en honden hebben zeker recht op een goede verzorging van de zijde der mensen. Daarom is niet genoeg toe te juichen de gedachte, schoolkinderen met hun honden voor een jury van dierenartsen te laten para deren, waarbij niet gelet wordt op ras, maar op verzorging van de hond. In Amsterdam is dit reeds geschied. Naast prijzen werden certificaten van waardering uitgereikt, met achterop de 10 geboden voor de verzorging van de hond. Zo leert de jeugd van honden houden en hen verzorgen. Katten. Ook de kat is huisgenoot van de mens en vele mensen voe len ook voor dit dier een grote genegenheid, hoewel de mens er lang niet zoveel verplichtingen aan heeft als aan de hond. Jonge katjes zijn aardige, speelse dieren; oude katten kunnen gezellig voor de haard zitten spinnen en raskatten kunnen de trots van hun eigenaressen zijn. Ook de kat kan met ziekten bij de mens in verband staan. Terloops heb ik hierover al het een en ander medegedeeld. Ik moet mij beperken, zodat ik maar enkele grepen kon doen uit het omvangrijke materiaal dat zo langzamerhand is ver zameld. Het zou dan ook veel te veel tijd en plaats vergen, als ik ook de kat enigszins uitvoerig zou behandelen. Ik wil volstaan met de mededeling, dat ook het gevaar, dat de kat voor de mensen kan veroorzaken, als regal nogal meevalt. (Wordt vervolgd) Dr H. Peeters X X X x xx XXX XX X XX X XXX X XX X X X x x

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 15