3e Jaargang October 1950 No. 3 Niet-periodiek verschijnend blad voor de geëmployeerden van de AMSTEL BROUWERIJ N.V. Redactie: Mr. J. C. Bossard en J. Beekman IS HET LEVEN SAAI ,,Als het leven van alle dag U arm toeschijnt, klaag het dan niet aan. Zoek de schuld bij U zelf. Dat heeft de grote dichter Rainer Maria Rilke eens ten antwoord gegeven aan een jongeman, die zich bij hem beklaagd had over het feit, dat het leven hem zo saai voorkwam en zo vervelend. En hoevelen van ons kunnen deze woorden niet tevens tot zichzelf gericht beschouwen? Hoe vaak hoor je niet om je heen. dat er gezegd wordt: ,,Ik sterf van verveling als dat zo door gaat. Elke dag hetzelfde: slapen, eten, fietsen, werken; fietsen, eten, slapen. Soms èen ,,biosje pikken", ergens gaan buurten en dan is het uit. Wat een sleurleven! Laat ons eerlijk zijn. In het leven van elk mens zijn er ogenblikken, dat men even zo denkt. Er zijn nu eenmaal van die lusteloze stemmingen, waaraan soms geen ontkomen is. Dan lijkt het leven grauw en zonder uitzicht. Men is humeurig en voelt zich als een ontevreden kind, dat zijn speelgoed weg gooit en het liefst in een hoekje zou gaan staan pruilen. Dat is menselijk: van tijd tot tijd eens echt uit je ,,hum" te zijn. Op zo'n dieptepunt volgt vanzelf wel weer een stijging, waarin je weer plezier in je leven krijgt. Gevaarlijk wordt het pas wanneer zo'n stemming de overhand krijgt en je echt te pakken neemt. Wie ontevredenheid in zich koestert, drukt een gevaarlijk dier aan zijn borst. Een dier, dat gift in de aderen heeft en iemand alle levens- en arbeidslust kan ontnemen. Men gaat zich doódstaren op wat men niet heeft en ook nooit hebben zal. Je denkt: zat ik maar in Amerika of: was ik maar millionnair! Je praat over Redactie-Adres; J. Beekman, Expeditie-Afdeling, Amsterdam het vele, dat je niet hebt, en j,e lacht minachtend om wat je wèl hebt. De ware levenskunstenaar echter is hij, die niét let op de tienduizend dingen, die hij zou willen hebben, maar die een open oog heeft voor de misschien honderd dingen, die hij heeft. Als je een behoorlijke fiets hebt, kun je een van beide doen: je kunt de hele dag aan een auto denken, die je waarschijnlijk nooit kunt kopen en je fiets in een hoek gooien, öf je kunt blij zijn dat je een goede fiets hebt en dus niet behoeft te lopen. In dat laatste geval doe je wijs: want dan ben je blij om die ene vogel, die je in de hand hebt, en je treurt niet over die tien in de lucht. Niemands leven behoeft saai en leeg te zijn. Ieder kan een hobby vinden, die hem weinig geld kost en hem toch prettig bezig houdt. Boeken kunnen een heel mensenleven vullen en iemand meevoeren naar verre, prachtige landen. Overal is schoon heid, overal is iets interessants te zien. Maar men moet er oog voor hebben, men moet leren zien en blijk geven van de goede wil. Guido Gezelle werd gegrepen door de sierlijke bewegingen van een simpel diertje, dat op het water dreef en hij maakte er een prachtig gedicht over. Hij had leren zien en hij vond het leven niet saai. Dat geldt voor ieder, al zijn we geen gevoelige dichters. Als we leren ook op de kleine dingen van elke dag te letten: de dauwdroppels, die 's morgens als parels aan de struiken blinken, het vaasje bloemen op tafel, het vriendelijke woord van een collega en de kleuren van de ondergaande zon, zullen we makkelijker de teleurstellingen en narig heden van het leven te boven komen. Dan zege vieren we in de algemeen menselijke strijd tegen saaiheid en ontevredenheid.

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 1