12 AMSTEL-ECHO „BEGROTELIJK". ..Begrotelijk'' is een wat ouderwets woord, dat nog wel gebruikt wordt om uit te drukken, dat er geld is uitgegeven, zonder dat men daar naar waarde van genoot. Begrotelijk is het bijvoorbeeld, als een liter melk, waarvoor men 21 ct. besteed heeft, overkookt of zuur wordt. Begrotelijk is het ook, als men flessenmelk neemt om er pap van te koken, terwijl daarvoor even goed losse melk gebruikt had kunnen worden, die 3 a 4 cent per liter goed koper is. Begrotelijk is het, als van een struik andijvie of eep krop sla alleen het middelste gele hartje wordt opgegeten en de rest aan de kippen of de konijnen, of nog erger: aan het vuilnisvat toevalt. Want leren ons de voedingdeskundigen niet, dat juist die buitenste groene bladeren rijk zijn aan allerlei stoffen, o.a. ijzer, die wij over het algemeen hard nodig hebben? Bovendien is dat groene blad ook heel smakelijk voor wie zijn tong niet geheel ver wend heeft met zijde-zachte kostjes. Juist het ruige en hartige geeft pit aan onze maaltijden. Proef nu eens zonder vooroordeel: is zon pittige bruine boterham voor dagelijks gebruik geen smakelijk voedsel? Goed, een blanke snee puur wittebrood, zo zacht en fijn als cake, of een vers kadetje kan op zijn tijd ook heerlijk zijn. Maar vindt U het niet begrotelijk" om daar dag aan dag extra geld voor neer te tellen, als U weet. dat de voedings waarde van het bruine brood wèl zo groot is? Het moet toch ook niet „alle dagen Zondag zijn en kermis in de week!" Goede waar, de goede kwaliteit van een artikel is wat extra geld waard. Maar dat wil niet zeggen, dat alle dure artikelen beslist beter zijn dan de goedkopere. Bekend is de geschiedenis van de groenteman, die aardappelen in zijn winkel had in drie verschillende prijzen. Vrijwel al zijn klanten namen zonder aarzelen de duurste aardappelen, zo doende merkten zij niet, dat in de drie aardappel- bakken Bintjes zaten van precies dezelfde kwa liteit... Nog erger was het bij de kruidenier, die dezelfde rijst voor drie prijzen verkocht en erbij vertelde, dat de goedkope rijst even goed was als de duur ste. Niettemin vloog de duurste weg! Ook zonder opzettelijk bedrog van de kant van de leverancier komt menige vrouw bekocht uit, namelijk doordat ze voor een „mode-artikeleen aardige verpakking, een kunstmatig kleurtje of geurtje, veel extra geld uitgeeft denk bijv. eens aan puddingpoeder, die men heel goed kan ver vangen door maizena of griesmeel met een „eigen gemaakt" smaakje, zoals vanille, een gedroogd sinaasappelschilletje, wat gebrande suiker, cacao of koffie-extract. Goed besteden van het inkomen is alleen mogelijk met overleg. Men komt er ook niet, door maar domweg het goedkoopste te nemen, zonder te on derzoeken of een duurdere kwaliteit haar geld niet beter zal opbrengen, doordat er minder van nodig is of andere uitgaven er mee voorkomen worden. Een goede voeding bijv. spaart ons vaak de kos ten, die aan ziekte zijn verbonden. Dat is een dikwijls bewezen feit. In tijden van schaarste stijgen onder meer de sterftecijfers van t.b.c.- patiënten en van zuigelingen onmiddellijk. Omge keerd daalden in Engeland gedurende de laatste oorlog de sterftecijfers van de burgerbevolking, dank zij de zorg, die de overheid aan de volks voeding besteedde. Het is dus nooit begrotelijk om geld uit te geven voor een goede voeding. De vraag is nu maar, wat we onder een goede voeding moeten verstaan. Niet een aaneenschakeling van lekkere hapjes of van overdadige maaltijden. Wat dan wel? De voe dingswetenschap is wel zo ver gevorderd, dat zij dit in het algemeen heeft kunnen vaststellen. In een volgend artikel hopen wij U te vertellen, welke begroting voedingsdeskundigen hebben opgemaakt voor een goede voeding, eens iets van hem. PERSONALIA. Wij nemen afscheid van H. J. RADEMAKER, Algemene dienst; J. C. LOUWERS. Algemene dienst bottelarij; J. MAARSE, Bankwerker; en G. v. d. BOVENKAMP, Algemene dienst, die per 3 November a.s. wegens redenen van ge zondheid onze dienst gaan verlaten. Wij hopen, dat genoemde heren, die respectievelijk 37, 36, 30 en 26 jaar hun beste krachten aan ons bedrijf hebben gegeven, nog lang en in goede gezondheid van hun welverdiend pensioen mogen genieten. F. A. ENGELSMA, die op 17 October jl. met vrouw en kind naar Australië vertrok. Wij hopen, dat Engelsma, die ongeveer vijf jaar bij ons in de timmerwinkel in dienst was. datgene zal vinden in het verre Australië, dat hij er hoopt te vinden, nl. geluk en voorspoed. Wellicht horen wij nog wel bracht. Ook Uw bijdrage, groot of klein wordt gaarne door ons opgenomen Copie voor dit blad moet uiterlijk op de 15e van iedere maand in ons bezit zijn Red.

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 12