AMSTEL-ECHO 11 IN MEMORIAM. Vrijdag 22 September jl. was een belangrijke dag voor de bottelarij. Op die dag was namelijk de grote pasteuriseerbak van serie I voor het laatst in gebruik, om na 22 jaar trouwe dienst -ver vangen te worden door de nieuwste Amerikaanse automatische bak. Het spreekt vanzelf, dat dit weemoedige gevoelens opwekte bij de personen, die hem jarenlang be diend hadden. Om aan deze gevoelens uiting te geven, werd spontaan een prachtige grafkrans gemaakt van strohulzeri, waaraan linten van gegomd papier, vermeldende de namen van onze exporterende brouwerij en waarop de woorden ,,Rust zachten ,,Rust in vrede" in zwarte letters waren aange- Nadat de laatste flessenbak er uit was gedraaid, werd deze krans op piëteitvolle wijze en onder eerbiedige stilte aan de bak bevestigd. Toen enige dagen later onze directeur, de heer van Marwijk Kooij, zich op de bottelarij bevond, trok deze krans ook zijn aandacht. Hij stelde dit blijk van medeleven dermate op prijs, dat hij, na informatie wie hiervan de geestelijke vader was, onmiddellijk opdracht gaf, deze te belonen met een kist bier, want, zo redeneerde onze directeur: .Bij een begrafenis hoort een dronk. Het is onnodig te vermelden, dat dit gebaar bij de betrokkene in goede aarde viel, temeer daar ..Jantje" twee dagen later in het huwelijk trad en dit Amstelproduct er zeer zeker wel toe bijge dragen zal hebben, dat op de bruiloft geen be grafenisstemming heerste. Corver. Er was haast bij. Patiënt: Dokter, mag ik nu nog geen glaasje bier drinken Dokter: Ik zal er eens over denken, en 't je dan wel laten weten. Patiënt: Telefoneert U me vandaag nog even, dokter runderen, paarden en schapen en wordt met de ontlasting in de buitenwereld gebracht. Gezien de grote weerstands kracht der tetanussporen moet overal waar dierlijke mest gebruikt wordt of is, rekening gehouden worden met de mogelijkheid van een tetanusgeval in aansluiting aan een nog zo kleine verwonding en het bemesten met dierlijke mest van de grasmat der sportvelden, waarop sport wordt be oefend, die tot verwondingen aanleiding kan geven, dient m.i. te worden verboden. Te Amsterdam werd een geval van tetanus waargenomen in aansluiting aan een kleine ver wonding door een uitstekende spijker van een voetbalschoen. Ook zijn wel eens gevallen van tetanus waargenomen na operatieve ingrepen, waarbij hechtingen plaatsvonden door catgut vervaardigd van lamsdarmen. Over de koepokken, het verband tussen deze ziekte bij het melkvee, pokken bij andere dieren, pokken van de mens en de vaccinatie tegen pokken bij de mens zou heel veel te zeggen zijn. Sedert geruime tijd was bekend, dat een infectie met koepokken onvatbaarheid tegen echte pokken deed ontstaan en de bestudering van dit verschijnsel door Jenner, een Engels geneesheer, nu reeds 150 jaar geleden heeft geleid tot de vaccinatie tegen pokken, die met zoveel succes is toegepast in de strijd tegen een der kwaad aardigste besmettelijke ziekten van de mens en waardoor de pokken als endemische ziekte uit West-Europa zijn verdwenen. Een enkele maal komen ook bij de mens besmettingen met het virus van het mond- en klauwzeer voor. Het rund is tussengastheer van bij de mens voorkomende lintwormen en de mens besmet zich door het eten van rund vlees, dat vinnen bevat, terwijl de runderen weer besmet worden op vloeiweiden of op met menselijke ontlasting gegierde bodem. Ook ziekten bij schapen, paarden, b.v. kwade droes en varkens b.v. trichinosis kunnen voor de mens gevaarlijk zijn. Trichinose ontstaat bij mensen en dieren, doordat zij zich besmetten bij een vleesmaaltijd door het opnemen van de in de spiervezels liggende larven van de worm, die in de darmen uitgroeien tot geslachtelijk gescheiden darmtrichinen. Het is verleidelijk om het door Mozes uitgevaardigde ver bod van het eten van varkensvlees in verband te brengen met de trichinose, doch Van der Hoeden, een der beste kenners van de besmettelijke dierziekten, acht het waarschijnlijker dat dit verbod berust op de afkeer van de vinnen van een lintwormensoort. Ook de rat speelt een rol van betekenis bij de verspreiding der trichinose. In Nederland komt trichi nose slechts uiterst zelden voor, in andere landen wordt zij echter veelvuldiger waargenomen. In dit artikel besprak ik met LI enkele besmettelijke ziekten bij het vee, die ook voor de mens gevaar op kunnen leveren, hetzij door contact, hetzij door het nuttigen van levensmidde len afkomstig van zieke dieren, hetzij door gebruiksvoor werpen van dierlijke oorsprong, hetzij dat de dieren ziekte kiemendragers zijn en de met de ontlasting uitgescheiden ziektekiemen sporen vormen, die in de buitenwereld zeer weerstandskrachtig zijn tegen schadelijke invloeden. Hoewel verschillende ziekten bij de mens slechts sporadisch voor komen volgt uit het medegedeelde toch, dat de bestrijding van de besmettelijke veeziekten niet alleen van economische betekenis is, maar dat zij tevens van groot belang is voor de volksgezondheid. Terecht is dan ook de veterinaire inspectie onderdeel van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid en terecht is bij het Rijksinstituut op de Volksgezondheid een veterinaire af deling. Niet genoeg kan worden gewaardeerd het werk van de Vleeskeuringsdiensten, de abattoirs en de Keuringsdien sten van Waren, waardoor de gevaren van dierlijk voedsel in belangrijke mate worden verminderd. En tenslotte kan niet genoeg worden herhaald, dat door koken of pasteuri seren van melk dit witte, zo onschuldig uitziende voedings middel, dat in rauwe toestand zo gevaarlijk kan zijn, vol komen onschadelijk wordt en dat vlees behoorlijk dient te worden gekookt of gebraden. Dr. H. P.

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 11