jaar "3^alverótraat AMSTEL-ECHO 7 lik in -le historie) zij dat niet? Voor de vreemdeling en de Amster dammer moge zij op de eerste plaats de betekenis ETf 15ALEM hebben van een winkelcentrum, voor de Kalver- straat-habitué's is zij nog veel meer. Want niet waar, vriendschappen in de Kalverstraat gesloten, zijn ofwel zeer vluchtige of duren een mensenleef- Itijd lang. Toevallige ontmoetingen kunnen hier leiden tot vluchtige verliefdheden en degelijke hu- Jwelijken. Wie met een vriend of familielid een af- spraak wil maken, spreekt natuurlijk met hem af in de Kalverstraat. En wie noodzakelijk een ken nis moet spreken, wiens adres en telefoonnummer hem ontschoten zijn, kan niet beter doen dan zich naar de Kalverstraat te begeven. Als hij een beetje tijd en geduld heeft en post vat achter een van de grote spiegelruiten van een café zal hij hem zeker langs zien komen. Wie met een verloren uur geen raad weet, kan het nergens beter zoek brengen dan in de zo juist genoemde straat. Wie iets te kopen of te verkopen heeft, vindt er in elk geval een connectie, waarmee daarover te praten valt. Wie zakelijke of onzakelijke gesprekken te voeren heeft kan het nergens beter doen dan daar. Wie winkelen wil, begint daarmede vanzelfsprekend in de Kalverstraat. En wie van uur tot uur op de hoogte gehouden wil worden van het belangrijk ste binnen- en buitenlandse nieuws behoeft slechts naar de Kalverstraat te gaan, waar de versge- drukte nieuwe kranten, die zo van de pers gerold zijn het eerst worden verkocht. Waarlijk, de Kal verstraat is onvolprezen. In elk seizoen oefent zij een vreemde aantrekkingskracht uit op ieder, die er wandelt, vertoont zij zich op een wijze, die het oog en het hart gelijkelijk bekoort. Is het te verwonderen, dat zovelen de schoonheid van de grachten gaarne een ogenblik in de steek laten voor die van de Kalverstraat? Die van de grachten duurt eeuwen, de schoonheid van de Kal verstraat wisselt met elk seizoen, maar de vluch tigheid van haar bestaan is haar voornaamste be- - koring. Men ondergaat haar charme altijd slechts enige minuten, ten hoogste enige kwartieren ach- tereen. Maar voor de echte Kalverstraatbezoekers tzijn het minuten, die elke dag terugkeren. Elke Amsterdammer heeft zo zijn eigen herinne ringen, bij ieder rijzen zo vertrouwde beelden op, als hij door de Kalverstraat meeschuifelt met de grote stroom, maar de gedachte aan ossen en kal veren, die hun naam aan deze hoofdstraat gaven, is dan toch meestal verre van hem. Laten we eens nagaan hoe de straatnaam ontstond Stadsbouwmeester Hendrick de Keyser had groot gelijk, toen hij in 1618 op de ,,fraaye doorlugtige spits'' van zijn verjongde Regulierstoren een ver gulde os als windwijzer plaatste. Het was om zo te zeggen een hoog bewijs van stille hulde aan de ossen, die hier sedert mensenheugenis ter markt waren gevoerd. Of deze daad van piëteit toen ook gewaardeerd werd. is te betwijfelen. Nauwelijks was „na wei nige jaaren verloops" de os in de Singelgracht ge duikeld of men haastte zich een traditionele haan op de spits te planten. Tien jaren daarna behoorde deze ossenmarkt tot het verleden, zelfs de naam Ossenmarkt verdween om achtereenvolgens plaats te maken voor die van Schapenplein, Reguliers plein en Sophiaplein. Ten slotte, als herinnering aan het jaar 1672, toen de verbinding met Dor drecht verbroken was en hier munten geslagen werden, bleef de naam Muntplein in de volks mond voortleven. Daarop is het bordje Sophia plein ook maar weggenomen... Ruim twee eeuwen lang was het vee op markt dagen naar de smalle bochtige straat tussen Dam en Regulierspoort gevoerd. Dat was zijn natuur lijke plaats. De meeste boeren kwamen uit het Amstelland en de Regulierspoort was de Zuide lijke toegangspoort tot de stad. De kalveren kwa men aan de Damzij, de ossen ter hoogte van Hei lige Stede en Ossenmarkt, de schapen daarbij niet te vergeten. In dubbele rij stonden ze met de kop pen naar de huizen gekeerd en aan de stoepban ken en pothuizen vastgebonden. Dan kwamen de veeboeren ver uit de omtrek ter Kalverstraat, Os- jessluis of Schapenmarkt en klosten schreeuwende en klappende tussen de beesten en het mensenge- woel door en deden hun zaken. Geen wonder dus dat de Kalverstraat in het begin der zeventiende eeuw menige vleeshouwerij telde, maar het wekt evenmin verbazing, dat deze vlees winkels na het verleggen van de veemarkt meer en meer plaats maakten voor prentverkopers of boekhandelaren, drogisten, bontwerkers en er ten slotte geen slager meer overbleef in de Kalver straat. De Kalverstraat heeft al spoedig de Warmoes straat overvleugeld en werd de hartader van de nering in Amsterdam. Logementen hebben Am sterdammers van vijf eeuwen er altijd te kust en te keur kunnen vinden, zij het dan dat deze zich in onze tijd sieren met namen als lunchroom, cafe taria, restaurant en hotel. Het zitje in dit hart van Amsterdam heeft een bekoring, waaraan zelfs de verstokste wereldreiziger zich niet onttrekt. Dat de Kalverstraat werkelijk een oude straat is, getuigen de talrijke gevelstenen en gevels in de straat zelve, de verbindingsstegen en de op de straat aansluitende zijstraten. Beginnende aan de Muntzij herinnert de steeg het Klooster er aan. dat er in de Middeleeuwen, ten tijde van de Os senmarkt hier het Clarissenklooster stond. Direct hierop aansluitend op de Heiligeweg op no. 19

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 7