honderd jaa 6 AMSTEL-ECHO Zo liet Vondel door de aartsengel Rafaël aan de held van zijn treurspel ..Gijsbreght van Aemstel" Amsterdams toekomstige bloei voorspellen, die in Vondels dagen reeds verbazingwekkende werke lijkheid was geworden en thans wel het duidelijkst wordt gedemonstreerd, wanneer we de jubileren de Kalverstraat doorlopen, ons verlustigend aan de schitterende aanblik, die deze ruim 500 jaar oude straat ons biedt. In 1450 zou de Kalverstraat dus zijn ontstaan en ofschoon dit niet met zeker heid vaststaat in oude kronieken wordt de Kalverstraat al eerder genoemd nemen we het voetstoots aan, omdat we anders zo lang moe ten wachten eer we de gelegenheid hebben weer eens leuk feest te kunnen vieren! De mooiste straat van Nederland Wie over het Amsterdamse stadsschoon spreekt, denkt daarbij op de eerste plaats aan de statige bocht van de Herengracht, aan de poëtische inti miteit van de Leidse- en Reguliersgracht, de Kei zersgracht en de nog altijd druk bevaren Prinsen gracht, die nog het meest van alle Amsterdamse grachten het karakter van vaarweg behouden heeft, en aan de Brouwersgracht met zijn indruk wekkende pakhuisgevels. Of als hij meer van het moderne Amsterdam houdt, aan de brede boule vards vol groen en bomen, waar natuur- en ste denschoon elkaar op de gelukkigste wijze aanvul len. Maar de mooiste straat van Amsterdam is toch de Kalverstraat, hoe vreemd dit ook klinken moge ten aanzien van een straat, waaraan in de loop der lijden zoveel veranderd en verprutst is. Wie alle ,,schoonheidsfouten" van de Kalver straat zou willen opsommen, zou daarmee alleen al een klachtenboek kunnen vullen. Maar om de een of andere reden vallen zij in de Kalverstraat niet zo op en neemt men er vrede mee. Meer nog, alle gebreken die de Kalverstraat vertoont, maken haar juist zo aantrekkelijk voor Amsterdammers en mensen van buiten. En daarom zou men dan ook met recht over de Kalverstraat kunnen spre ken als over de hoofdstraat van Nederland. Zij is de hartader van Amsterdam en wie haar niet ge zien heeft kent Amsterdam niet. Wanneer de Am sterdammer zelf over ,,de stad" spreekt, bedoelt hij daarmee op de eerste plaats de Kalverstraat. En toch is de Kalverstraat maar een betrekkelijk korte straat, die slechts de indruk maakt lang te zijn, omdat zij zo smal is. Haar geringe breedte, die haar volkomen ongeschikt maakt voor het mo derne stadsverkeer, dat er dan ook zoveel moge lijk uit wordt geweerd, is misschien wel haar voor naamste en bekoorlijkste eigenschap. Zij geeft de wandelaars niet alleen het gevoel, dat deze straat al heel oud moet zijn en dat tussen haar gevelrijen (Een blik in de de eeuwen voorbijgewandeld zijn, zij beschermt door ook het geheim van haar charme. Dat geheim is voor iedereen te zien, maar niemand schijnt er ooit METf ISAL op te letten. Men zou zelfs de stelling kunnen ver dedigen, dat de meeste mensen die in de Kalver straat lopen, beter weten hoe zij er vroeger uitge- zien heeft, dan hoe zij er tegenwoordig uitziet. Sommigen hunner kunnen nog precies vertellen, waar eens de Heilige Stede, dat juweeltje van laat-Middeleeuwse gothiek. dat zijn fijn en spits torentje parmantig in de lucht stak. heeft gestaan. Anderen kunnen zich nog de tijd herinneren, dat er mensen woonden in deze nauwe kloof, die zich met flauwe bochten door het steenmassief van de stad wringt van de Dam tot het sierlijke Munt torentje, dat zich vroeger nog verbeelden kon de omgeving te beheersen, maar dat tegenwoordig bijkans in het niet verzinkt tegen de rose steen pudding van het voormalige Carlton-hotel, dat er vlak naast is neergezet. Het tegenwoordige uiterlijk van de Kalverstraat echter is dikwijls aan haar trouwste bezoekers slechts ten dele bekend. Dat komt, omdat de men sen, die in de Kalverstraat wandelen, haar slechts zelden met aandacht bekijken. Zij vergeten meestal de helft, in dit geval de bovenste helft. Want het uiterlijk van de Kalverstraat is werkelijk heel zon derling; het maakt min of meer de komische in druk van een oud vrouwtje met een rimpelig ge zicht, dat plotseling de modernste dans begint uit te voeren. Want er zijn onder de gebouwen in de Kalverstraat slechts heel enkele, die hun uiterlijk ongeschonden bewaard hebben. De oude platen winkel van Buffa, die tegenwoordig deftig kunst handel heet, ziet er nog precies zo uit als vijftig jaar of langer geleden. Maar hij is een uitzonde ring. Overal er naast en er omheen blinken nieuwe en moderne winkelpuien. Maar daarboven steken allerlei aardige oude halsgeveltjes tegen de hemel af. Architectonisch liggen de eeuwen in de Kalver straat op de vreemdste wijze op elkaar gestapeld, zo, dat de zeventiende eeuw boven en de twintig- f ste onder is komen te liggen. Aesthetisch is het natuurlijk niet. Naast de bekoring die van haar oude geveltjes uitgaat, bezit de Kalverstraat nog I andere charmes. Dat weten zij het beste, die er dagelijks flaneren en daarmee eigenlijk niets an ders doen dan de voetsporen drukken van alle burgers en buitenlui, die dat al zes eeuwen lang hebben gedaan in deze straat, die in een deftiger tijd dan de onze „de wandelstreeck der Amster- damsche heeren" kon worden genoemd. Zelfs voor gekroonde hoofden moet de Kalverstraat iets aantrekkelijks hebben gehad. En voor wie heeft In t midden van den strijd en 't woeden nimmer moe, verheft uw stad haar kroon tot aan den hemel toe, en gaat door vier en ijs een and're wereld vinden, en dondert met geschut op alle vier de winden.

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 6