©,aeé li ootc fnee aan on^e 3lata-uKediiujd imcantLe 1950 5 AMSTEL-ECHO HET BIER WORDT WEER DUURDER Zoals bekend, lag het reeds begin 1949 in de be doeling van de Nederlandse regering, het tarief van de accijns op bier te verlagen. Deze ver laging is, tengevolge van het feit, dat de ratifi catie van het Benelux-verdrag uitgesteld is, nog steeds niet doorgevoerd. Dringende verzoeken om tot eerdere verlaging van het bieraccijns te komen, zijn zonder resultaat gebleven. Ondanks het feit, dat sedert 1945 steeds hogere kosten ontstonden, hebben de brouwerijen zich, behoudens een kleine correctie van de prijzen van het flessenbier in Mei 1949, onthouden van een verhoging van de prijs van het bier. Het moment is thans gekomen, dat de Nederlandse brouwerijen het niet verantwoord achten, een herziening van de bierprijzen langer uit te stellen. In afwachting van de accijnsverlaging zijn dus met ingang van 10 Juli 1950 de bierprijzen verhoogd. Voor het betrekken van bier door het personeel betekent deze prijsverhoging nagenoeg geen ver andering in de bestaande prijzen. Het Pilsener, Munchener, Lagerbier en Oud Bruin in kisten ondergaan geen prijsverandering evenals het van Vollenhoven's Stout in flessen van 20 cl. Het Amstel Super Stout in flessen van 30 cl. wordt van 5,52 verhoogd tot 5,70; het van Vollen hoven's Stout in flessen van 35 cl. wordt van 6,48 verhoogd tot 6,60; het Pale Ale komt van 5,52 op 5,70, terwijl het Stopenbier van 2,61 op 3,45 is gekomen. De statiegeldprijs van de stopen is van 10,tot 2,50 teruggebracht. VOOR ONZE FOTO VRIENDEN (IV) In dit laatste stukje wil ik het vergroten aansnij den. Het vergroten is een aardig werkje en er behoeven absoluut geen dure apparaten bij te komen. Eert tamelijk eenvoudig vergrotingsappa raat kunnen we zelf maken uit wat plankjes tri plex, een stukje melkglas, een fitting met lamp en een oude platencamera. Van triplex maken we een rechthoekig kistje met aan de kleinste zijde een opening, waaronder we een oude platencame ra kunnen bevestigen. In de tegenoverliggende zij de wordt een lampfitting „A" aangebracht, waarin een pl.m. 200 Watt lamp geschroefd wordt. Enige centimeters onder de lamp maken we de melkglasplaat ,,B" vast; de ruimte rond de lamp maken we wit en de overige ruimte zwart. Vlak bij het onderste deel, dus daar waar de camera bevestigd is, maken we een uit- schuifbaar raampje ,,C waarin we het negatief kunnen leggen (zonodig tussen glasplaten). Als we nu de lamp ontsteken, gaat het licht via het melkglas en via het negatief door de lens en kan onder het toestel geprojecteerd worden op lichtgevoelig papier. Hoe hoger het toestel boven het papier, des te groter wordt het geprojecteerde beeld. (Scherpstellen met de uittrekbalg van de camera) Als papier gebruiken we z.g. Bromidepapier( b.v. Gevaert Orthobrom.) Wat de tijd van belichten betreft, deze moeten we proefondervindelijk vast stellen. (Ligt meestal tussen 10 en 150 seconden). Ontwikkelen en fixeren als bij afdrukpapieren. Voor donkerekamer-licht gebruiken we bij bro midepapieren: lichtrood of geelgroen. Tenslotte nog iets over de papieroppervlakken. Men zoekt het oppervlak uit, dat het ..het beste doet" bij een bepaald onderwerp (mat, half-mat, glanzend, enz.). Het niet-glanzende papier wordt nadat het gespoeld is (na het maken van een af druk of vergroting) even tussen filtreerpapier af gedroogd en daarna op een stofvrije plaats verder gedroogd. Het glanzende papier moet nog extra geglansd worden. Dit kan men doen op een stuk spiegelglas. Dit glas (géén vensterglas!!) wordt met benzine en/of alcohol vetvrij gemaakt en met talkpoeder goed afgewreven; met een schone doek wordt het overtollige talkpoeder (speksteenpoeder) eraf ge wreven. De te glanzen foto's worden nat met de gevoelige zijde op het glas gelegd. Met een rub- berrol (rolstrijker) bij een fotohandelaar te koop wordt de foto flink op de glasplaat aangedrukt. Eerst een vel filtreerpapier over de foto en dan erover rollen. Daarna laten we de foto uit zichzelf drogen. De droge foto zal vanzelf van de glasplaat afspringen. Mocht dit niet gebeuren, dan moet de foto aan een hoekje worden losgemaakt en er voorzichtig worden afgetrokken. Blijft de foto toch zitten, dan moet deze worden afgeweekt en op nieuw geglansd. Succes! J. A. v. Putten Jr.

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 5