4 AMSTEL-ECHO VACANTIE Vacantie! Wij herinneren ons nog wel van vroe ger, toen we nog op school waren, wat een tover woord „vacantie was. Voor sommigen is dat wat langer geleden dan voor anderen, doch voor ons allen heeft het begrip nog een gróte bekoring be houden. Maar wat doen wij met onze vacantie? Voor de een betekent het, dat hij een verre reis kan maken, voor de ander, dat hij zich kan wijden aan zijn liefhebberijen, maar voor allen beduidt het, dat wij ons lichamelijk en geestelijk eens hele maal kunnen ontspannen en genieten van een wel verdiende rust. Er zijn mensen, die van vacantie een probleem maken. Zij gaan weken, ja, maanden van te voren piekeren, zij gaan ingespannen zitten rekenen, om dan dikwijls tot de slotsom te komendat er van vacantie weer niets zal komen! Die mensen menen, dat een werkelijke vacantie nu eenmaal ge bonden is aan de voorwaarde, over een welge vulde portemonnaie te kunnen beschikken. Ach, als dat werkelijk zo is, wordt het maken van vacantieplannen natuurlijk wel eens eenvoudiger. Maar nodig is het niet. Het moet van ons zelf komen. Het gaat erom, dat wij ons eens volkomen losmaken uit de dagelijkse gang der dingen, dat we ons eens helemaal vrij voelen en niet gebonden aan plaats of tijd- Pas dan hebben we echt vacantie. Er was eens een Chinees, die een boekje schreef over de gelukkigste ogenblikken van zijn leven. En toen hij er zo op terugzag, bemerkte hij, dat het juist de ogenblikken waren geweest, waarin hij voor een moment de gewone dagelijkse zorgen vergat, en zich, even, helemaal vrij had gevoeld. Het waren maar kleine voorvallen geweest een regenbui tijdens grote droogte of een bloem, die in zijn tuintje openging maar dingen, die even iets nieuws in zijn leven brachten en hem lieten zien, hoe mooi het leven is. En bij die herinnering voelde hij zich weer gelukkig. Zo moet het ook bij ons gaan. Ook wij moeten openstaan voor nieuwe indrukken, ons openstel len voor al het mooie, dat de gewone dagelijkse gang van zaken komt verbreken. En welke ge legenheid biedt daarvoor niet de vacantie. Denk nu niet, dat we hiervoor ver van huis moe ten gaan of allerlei buitengewone dingen moeten doen. Het komt er alleen maar op aan, dat we ons zelf rust geven, en genieten van ons „vrij zijn". En dat kan ook vlak bij huis. Lichamelijk moeten we uitrusten, om straks, als de plicht weer roept, des te beter aan de arbeid te kunnen gaan. Maar, en dat is even belangrijk, ook geestelijk uitgerust moeten we weer aan het werk gaan. Die vrije dagen moeten ons frisse moed mee geven, een steun in onze dagelijkse beslomme ringen. En laten we dan bedenken, net als die Chinees, dat het meestal juist de kleine mooie dingen zijn, die ons daarbij kunnen helpen, mits we er maar oog voor hebben. We hoeven niet ver weg te gaan. Rustende aan de slootkant, kunnen we ons overgeven aan de natuur, aan het spel van zon, wind en wolken. Die natuur is ook voor ons, als we haar maar willen zien. En regent het eens, geen bezwaar. Een mooi boek kan ons helpen. Als we er maar even „uit" zijn met onze gedachten. Want daar komt het op aan. Wie vastbesloten is van zijn vacantie te genieten, en bereid is om zich heen te zien, naar al het mooie dat het leven heeft te bieden, die komt straks volkomen uitgerust en verfrist weer op het werk. En de herinnering zal hem nog lang bezig houden. Van hem kan men zeggen: hij heeft vacantie gehad! £uti, u-acantLetnaatid BERICHT AAN DE REIZIGERS <S> Bestijg den trein nooit zonder Uw valies met droomen, Dan vindt ge in elke stad behoorlijk onderkomen. Zit rustig en geduldig naast het open raam: Gij zijt een reiziger en niemand kent Uw naam. Zoek in 't verleden weer Uw frissche kinderoogen, Kijk nonchalant en scherp, droomrig en opgetogen. Al wat ge groeien ziet op 't zwarte voorjaarsland. Wees overtuigd: het werd alleen voor U geplant. Laat handelsreizigers over de filmcensuur Hun woordje zeggen: God glimlacht en kiest zijn uur. Groet minzaam de stationschefs achter hun groene hekken, Want zonder hun signaal zou nooit één trein vertrekken. En als de trein niet voort wij, zeer ten detrimente Van uwe lust en hoop en zuurbetaalde centen, Blijf kalm en open Uw valies; put uit zijn voorraad En ge ondervindt dat nooit een enkel uur te loor gaat. En arriveert de trein in een vreemdsoortig oord, Waarvan ge in Uw bestaan den naam nooit hebt gehoord. Dan is het doel bereikt, dan leert ge eerst wat reizen Beteekent voor de doolaards en de ware wijzen Wees vooral niet verbaasd dat, langs gewone boomen, Een doodgewone trein LI voert naart 't hart van Rome. Jan van Nijlen.

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 4