2Wé U ooJc mee aan de SUda-UAedAtïijd TIM Uw. penw-eM mee AMSTEL-ECHO 9 HONDEN. Het doet uw penneknecht een groot genoegen, te mogen constateren, dat onder onze bedrijfs- genoten vele hondenliefhebbers zijn; tenminste, van vele zijden worden mij vragen gesteld over de gedragingen hunner viervoeters. Op gevaar af vervelend te worden wil ik wel zeggen: de juiste voeding voor uw hond voorkomt veel narigheid. Mocht uw hond zich een keertje niet .kip lekker'' voelen, probeer het dan eens met een aspi rine, doch een eerste gebod is: dokter nooit zelf! Haal er een dierenarts bij. Mocht zijn honorarium U te veel zijn, houd dan geen hond. In de grote steden bestaat er ook nog een hondenpolikliniek, waar men voor een offer naar draagkracht, hulp voor een ziek dier kan krijgen. Ook het zgn. kamer-zindelijk maken van jonge honden kost vaak veel moeite. Zolang zij nog bij de moederhond zijn, zorgt deze wel, dat er geen ongerechtigheden in huis te vinden zijn. Mijn honden werden vaak zindelijk zonder dat ik het merkte, doch enkele van hen sloot ik 's nachts op in een klein kistje. Het is een opmer kelijk feit, dat geen enkele hond zijn slaapplaats bevuilt. Derhalve zal hij zijn behoeften ophouden, totdat hij uit het kleine kistje wordt bevrijd. Tot zover de kleine raadgevingen. Tot een der meest opvallende hondenrassen be hoort zeker wel de Samojeed; de gebruikshond in het hoge Noorden. Tot het verbreidingsgebied van deze Poolhond behoren de toendra-vlakten tussen de Witte Zee en de Jenissei-rivier in Siberië, als ook de eilanden Kolgujew, Waigatsch en Nova- Zembla. Volgens mededelingen zouden bij vond sten van resten van paalwoningen uit de grijze oudheid, de mensen in deze gebieden reeds van de Samojeed gebruik hebben gemaakt voor de jacht en de sleden. De voornaamste taak van de Samo jeed is het hoeden van de rendierkudden. In de laatste plaats werden zij als sledehond gebruikt. Verder bewijst de Samojeed zijn diensten bij het opdrijven en opsporen van eekhoorns, marters en vogels, terwijl bij de nadering van beren de hon den onrustig worden en zodoende de bevolking voor onraad waarschuwen. In tegenstelling met de Eskimo-hond zijn de Samojeden uitsluitend op snelheid gebouwd. Hun forse bouw stelt hen in staat zelfs op hun rug lasten te dragen. Het is te begrijpen, dat in deze poolstreken hun witte glin sterende vacht hen uitstekend van pas komt. Deze vacht beschermt hen tegen een koude van 50 gra den Celcius onder nul en bestaat uit een wollige onderpels, waar lange haren doorheen groeien. De onderpels zorgt er voor, dat de lichaamswarmte de sneeuw doet smelten en de hond niet verloren gaat door het vormen van een ijsmantel. Ook zijn ogen genieten in deze barre Poolstreek een extra bescherming. De natuur plaatste de ogen enigs zins diep en zij worden beschermd door lange oogharen, waardoor het gezichtsvermogen bij sneeuwjacht niet verloren gaat. Ook de voeten van de Samojeed zijn zeer gespierd, waardoor hij zich door zijn typische gang van de keeshonden onder scheidt. In ieder geval is het zo, dat als men een kees naast een Samojeed zet, men direct zien, dat de Samojeed een poolhond is, hoewel hij tot de keesachtige rassen behoort. Verder vallen de ken ners direct allerlei raspunten op, die hem van een kees onderscheiden, doch die ik in dit korte be stek niet kan opsommen. Een Samojeed is op gezelligheid gesteld; in het hoge Noorden heeft de bevolking de honden direct om zich heen. Sluit men een Samojeed in een ken nel op, dan begint hij te kwijnen. Men vergeet dat wel eens. De honden, die men hier ontmoet, zijn afstammelingen van de honden uit de poolcirkel en vertonen nog vaak de gewoonten van de hon den aldaar. Eén ding is naar van witte, langharige honden. Vele jaren had ik een Samojeed, doch U moet mijn vrouw eens over die haren vragen. Een Samojeed is een persoonlijkheid met vele goede karaktereigenschappen. Kan kan hem met een ge rust hart bij U aanbevelen. Buiten mijn eigen ervaring raadpleegde ik voor dit artikeltje de gegevens van de heren Toepoel en Spaapen. E. van Kan. Samojeed met jongen.

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 9