AMSTEL-ECHO 3 met stromend leidingwater. Nu mag de tank pas geopend worden. De film wordt er uit gehaald en stofvrij te drogen gehangen. Als de film (na pl.m. 10 uur) droog is, kan deze tussen de negatieven doorgeknipt worden. Voor het afdrukken hebben we nodig: een af- drukraampje (bij de fotohandelaar zeer goedkoop) en drie ontwikkelbakken (één voor ontwikkelaar, één voor spoelwater en één voor het fixeerbad). Verder een oranje-gele lamp (Philips, 3.25) en een witte lamp 40 Watt. En natuurlijk een ..donkere kamer". Om een positief te maken moeten we verder nog afdrukpapier hebben (b.v. Gevaert: Ridax papier). In de donkere kamer, waar alleen de oranje gele lamp brandt, leggen we een negatief met de gevoelige (gelatine)-zijde naar boven in een druk- raampje. Hierop leggen we een velletje afdruk papier met de gevoelige zijde naar beneden; dus: gevoelige laag tegen gevoelige laag. Het druk- raampje sluiten we en we gaan het negatief met het daaronderliggende positiefpapier belichten, d.w.z. blootstellen aan wit licht. Daartoe houden we het op 30 a 40 cm. van de witte lamp en ontsteken deze lamp gedurende 2 tot 5 seconden. (Tijd bepalen met proefstrookjes.Denk erom, dat als dé witte lamp aangaat, alle lichtgevoelige ma terialen lichtdicht weggesloten moeten zijn! Na de belichting is er nog niets te zien op het positiefpapier. Dit moet eerst ontwikkeld worden. Hiertoe brengen we het papier in de schaal met ontwikkelaar en bewegen deze langzaam heen en weer, zodat de ontwikkelaar in langzaam golvende beweging is. Als het beeld zichtbaar wordt, letten we op. of het niet te donker wordt. Als het o.i. goed is, niet te donker en niet te licht, spoelen we even in bak 2 en brengen het dan over in de schaal met fixeer-oplossing (zelfde als bij nega tief-materiaal). Hierin blijft de foto zh x/i uur tot 3 kwartier. Daarna wordt de foto gespoeld in stromend water gedurende één uur. Dan de foto drogen en evtl. glanzen. (Zie volgende stukje. Voor normale negatieven gebruiken we Normaal afdrukpapier, voor onderbelichte negatieven (dus negatieven, waar een erg flauw beeld op staat) gebruiken we Hard afdrukpapier en voor over belichte (dus erg donkere) negatieven en voor z.g. harde negatieven (waar erg veel contrast is tussen zwart en wit) gebruiken we Zacht afdruk papier. Tenslotte nog een recept voor papier-ontwik kelaar: Gevaert-ontwikkelaar voor papieren G252 Water 1000 cc Metol 2,5 gram Natrium sulfiet (kristal) 50.0 Hydrochinon 6,0 Soda (kristal) 100,0 Kalium bromide 0,5 N B. Bij foto-recepten de chemicaliën altijd op lossen in de aangegeven volgorde, de oplossingen kunnen anders ondeugdelijk zijn. Volgende keer: vergroten! J. A. v. Putten Jr. SPORTDAG 1950. Aan de aandachtige lezer van de vorige Am- stel Echo zal de aankondiging van de komende Sportdag niet onopgemerkt zijn voorbijgegaan. Die aankondiging houdt dus in, dat onze Directie wederom haar onontbeerlijke medewerking tot dit sport- en amusement-evenement heeft toegezegd, waarvoor het Bestuur van B.B.d.A. haar ten zeer ste dankzegt. Op 27 Augustus 1950 zal er dus weer een sportief treffen zijn tussen de employé s van de Amstel Brouwerij te zamen met hun naaste fami lieleden, terwijl ook de kinderen vanaf 4 jaar weder aangenaam zullen worden bezig gehouden met diverse spelen en niet in 't minst door het op treden van e(e)n(ige) artist(en). Vanzelfsprekend volgen hierover nog veel bij zonderheden, doch het hoofddoel van deze regels is eigenlijk onze filialen eens uit de tent te lokken. Reeds verleden jaar mochten wij ons verheugen in een grote deelname van filiaal Rotterdam te zamen met Den Haag en wel onder aanvoering van hun eminente doelverdediger, de heer Koop- mans, doch indien onze oren ons niet bedrogen hebben, dan zal dit jaar ook een Hengelo-team aan de strijd deelnemen. En hoe staat het met de andere filialen? Het zal allen duidelijk zijn, dat het programma voor de Sportdag tijdig in elkaar moet worden gezet en het is daarom, dat wij hierbij aan onze filialen verzoeken ons te willen berichten, in hoe verre zij aan de Sportdagen willen en kunnen deel nemen en of zij weer in staat zijn een voetbalelftal bijeen te brengen. Eventueel zou ook sprake kun nen zijn van een gecombineerd filialen-elftal tegen Amsterdam, Overigens dient nog rekening ge houden te worden met de omstandigheid, dat Rot terdam nog een revanche tegen Amsterdam te goed heeft! Wat de samenstelling van het programma voor de Sportdag betreft, kan medegedeeld worden dat dit, zoals de lezer uit bovenstaande blijkt, nog niet vaststaat. De mogelijkheid is overigens niet uit gesloten, dat aan de athletiekwedstrijden slechts personen tot 35 jaar kunnen deelnemen, terwijl voor de zo vele sportieve personen boven 35 jaar een hinderniswedstrijd wordt gearrangeerd met vrijwel gelijke kansen voor allen. Voor de goede orde wordt nog medegedeeld, dat de aanvang van de Sportdag op 10 uur is bepaald en dat het einde wederom om 17 uur zal zijn.

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 3