6 AMSTEL-ECHO DRANKBESTRIJDING De ervaring, die men met de drankbestrijding in Amerika heeft opgedaan en nog doet, wijst er op, dat met officiële afschaffing van de drankhandel het verbruik evenmin kan worden tegengegaan als met zeer hoge accijnsheffing. In Amerika be staan nog twee staten, die er een zgn. Volstead- wet op na houden en dus officieel „droog" zijn, nl. Oklahoma en Mississippi. Nergens wordt ech ter zoveel winst gemaakt met de verkoop van be lastingvrije, d.w.z. clandestien gestookte, alcohol als daar waar de prohibition (verbod) is gehand haafd. In dit verband wordt een uitspraak ge citeerd, welke luidt: „Zolang de inwoners van Oklahoma dronken naar de stembus kunnen wag gelen, zo lang zal deze staat droog blijven." (Handelsbelangen Nr. 3034-1950.) HONDEN III. Na in enkele voorafgaande artikelen enige bijzon derheden over bepaalde hondenrassen te hebben gememoreerd wil ik nu uw aandacht eens vragen voor de hond zonder ras, de zgn. straathond. Het is een bekend feit, dat de bezitters van ras honden doorgaans bijzonder goed voor hun beesten zorgen. Bij sommige hondenbezitters meen ik zelfs een overdreven zorg voor hun hond te moeten consta teren. Een oude tante van mij heeft bij voorbeeld een fox waar zij in haar stille woning geregeld mee zit te praten. Het beest heeft een eigen haard- stoeltje en als hij des winters naar buiten gaat, krijgt hij een warm dekje om. Verder wordt hij vol gepropt met koek en snoepjes, zodat hij het aanzien heeft van een wandelende rolmops. U begrijpt zeker, deze hond fungeert als uitlaatklep voor tantes natuurlijke aanleg voor verzorgen en be moederen. Een ander geluid over het verzorgen van honden vernam ik van onze agente Mevr. v. d. Wal te Hilversum. In haar functie van Secretaresse van het Hilversums Dierenasyl krijgt ze nog al eens gevallen te verwerken, die mij doen afvragen of sommige mensen nog wel een hart hebben. Herhaaldelijk worden er honden aangebracht, die zonder meer uit rijdende auto's zijn gezet, de bees ten lopen soms dagen door Hilversum te schooieren. Kortgeleden is er een hond aangebracht, die naar schatting 14 jaar oud was. Het beest was op de heide gevonden, half verhongerd en zwaar ziek. Het dier was bovendien blind en had geen controle meer over zijn ontlasting. Men neemt aan, dat de eigenaar het beest zonder meer op de heide heeft achtergelaten. Herhaaldelijk worden er zeer jonge honden aangebracht van nog geen 14 dagen oud, soms zelfs nog blind, die eveneens verhongerd op de heide rondkruipen. Een hond is doorgaans een trouw beest, velen uwer weten dit uit ervaring. Vooral als er een nest jongen is, kunnen wij een liefdevolle zorg waar nemen, die ons mensen vaak ten voorbeeld strekt. Op uitnodiging van Mevr. v. d. Wal bezocht ik reeds eerder genoemd asyl. Er waren op dat mo ment 75 honden, die, aangelokt door het zachte lenteweer, in hun buitenkennels verblijf hielden. Vol verwachting keken zij ons aan, zij hebben zo hard een baas nodig, iedere hond verlangt er naar. Overigens is de reactie van de honden op de komst van vreemde bezoekers vrij verschillend. De meeste honden springen tegen de tralies der hokken in de hoop er uit gelaten te worden. Doch er zijn er ook die in doffe berusting in hun hok blijven liggen. Onder de aangebrachte honden trof ik een Duitse staande (jachthond). Het was reeds een bejaard dier met een slecht gebit en exceem aan de snuit en onder de lange oren. Hoe dit beest aan het zwerven is geraakt, is mij een raadsel. De verzor ging in het asyl is er prima. Zoals begrijpelijk herbergt het asyl geen waardevolle rashonden, be halve de zgn. pensiongasten. Het is opmerkelijk, dat alle aangebrachte honden weer een baas krij gen. Gelukkig zijn er nog mensen die een krulstaart en flapoor geen bezwaar vinden. E. van Kan UITDRUKKINGEN EN WOORDEN ONTLEEND AAN DE BIJBEL- III (Slot) De vorige keer noemden wij een paar uitdrukkin gen, waarin de naam Job voorkomt. Ook andere bijbelse namen leven in enkele gezegden voort en wij denken hierbij in de allereerste plaats aan de aartsvader Abraham: In Abrahams schoot zitten: waarmede men bedoelt, dat militairen tijdens een gevecht ergens veilig zit ten. Ook, dat iemand een prettig leventje heeft. Deze uitdrukking is ontleend aan de gelijkenis van de rijke man en de arme Lazarus. Deze stierf en werd aldus zeide Jezus van de engelen ge dragen in de schoot van Abraham. Oudtijds zat men niet aan tafel, doch lag men aan, het lichaam schuin achterwaarts gestrekt. Men lag dus naast elkaar en wel zo, dat het hoofd van de een lag bij de borst van de ander. Men lag dus als het ware in de schoot van de ander. Men was dus aan de maaltijd. Lazarus ontving dus bij deze voorstelling van zaken een ereplaats bij aartsvader Abraham, die na zijn dood in het paradijs was opgenomen. Hij (zij) heeft Abraham gezien: gezegd van iemand, die 50 jaar is geworden. Ontleend aan een gezegde van de Joden, die met Jezus in een twist gesprek zijn. Wanneer Jezus over Abraham hun vader spreekt, vragen de Joden: „Gij hebt nog geen vijftig jaren en hebt gij Abraham gezien?"

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 6