AMSTEL-ECHO 9 te Chicago, alsook 's werelds grootste handels gebouw, de Merchandise Mart. Mijn artikel zou echter te lang worden om dit alles in extenso te beschrijven en diegenen onder onze lezers, die zich hiervoor interesseren, zou ik willen aanraden eens het bekende boek van John Gunther: .In side U.S.A." te raadplegen. Na mijn besprekingen te Chicago en een bezoek aan de Beerwholesalers Convention, vertrok ik op 14 December weer naar New York, dit keer per trein. De General" van de Pennsylvania Rail road Company bracht mij naar het Oosten, New York, terug. Een reis van circa 16 uur. Ik vertrok per expres des middags om half vier en arriveerde de volgende ochtend om half negen te New York. Men stopt alleen te Fort Wayne in Indiana, Pitts burg en Philadelphia. Van het landschap heb ik dit keer weinig kunnen zien. daar de duisternis zeer spoedig inviel. New York vond ik terug in Kerststemming, d.w.z. in vrijwel alle grote warenhuizen en hotels grote verlichte kerstbomen; in het midden van Park Avenue, één van New York's mooiste straten, stond eveneens een lange rij verlichte bomen op gesteld. De grootste was echter geplaatst op Rockefeller Plaza aan Fifth Avenue, juist tegen over de onoverdekte ijsbaan, waar men te begin nen in het najaar tot eind April kan genieten van kunstrijdende paren of enkelingen. Duizenden toeschouwers bewonderden des avonds deze uniek verlichte boom met zijn kerstballen, sterren enz. en vergaten daar even het zo jachtende leven dezer imposante wereldstad. Als ik ten slotte nog iets zou willen releveren, dan zou ik nog even Uw aandacht willen vragen voor het telefoonsysteem in Amerika. Hoe vaak ge beurt het niet, dat men hier in Holland uren op een aansluiting met Den Haag of andere plaatsen moet wachten. Wenst men daarginds b.v. van New York een relatie te San Francisco, Atlanta of waar ook te telefoneren, dan vrage men slechts ..long distance" en binnen luttele minuten komt de verbinding tot stand. En weet U, dat er in de V.S. gemiddeld 160.000.000 telefoongesprekken per dag worden gevoerd, d.w.z. iedere Amerikaan telefoneert ten minste éénmaal per dag? Mijn reis terug, juist vóór de Kerstdagen, met tussenlandingen te Gander en Prestwick, verliep zonder veel emotie; als regel kan men zijn horloge op de aankomsttijd der K.L.M. toestellen gelijk zetten, doch dit keer had ik wederom vertraging, zij het slechts 2>]/2 uur. De herinneringen aan deze interessante reis naar een werelddeel, dat voor ons, Hollanders, zoveel te bieden heeft, en waar ik gelegenheid heb ge had om voor de brouwerij bij verschillende relaties een zekere goodwill te kweken, welke, naar ik hoop, t.z.t. resultaten zal opleveren, zullen voor mij niet spoedig vervagen. HONDEN. II Van de vele rashonden trekt de Sint Bernards- hond wel het meest onze aandacht en wel door zijn grootte, zijn goed karakter, maar bovenal door zijn gewichtige diensten aan de mensen be wezen. Oorspronkelijk bewees hij deze diensten uitsluitend aan het Alpenklooster van die naam, waar hij werd afgericht op het opsporen van ver dwaalde of ingesneeuwde reizigers. Omtrent de lotgevallen van de beroemde hond Bary verhaalt de heer Toepoel in zijn boek ,,Onze Hondendat deze hond zelfs veertig mensen het leven zou hebben gered. Volgens een ander ver haal zou de hond Bary met twee monniken en een koerier, die rapport over de slag van Marengo moest overbrengen, in noodweer door een lawine zijn bedolven. Er zijn nog talrijke verhalen van deze edele dieren in omloop. De Sint Bernard is voor alles een berghond; hij moet dus goed op zijn poten staan. Zijn schou derhoogte is ongeveer 75 cm, terwijl zijn gewicht zelfs tot 95 kg kan stijgen. U begrijpt dus, dat het houden van zulk een hond op een bovenhuis zeer moeilijk is. Vooral de juiste voeding is een grote zorg. Vaak zie ik grote rassen met zgn. koe- hakken", als gevolg van een onjuiste voeding. De Sint Bernard kwijlt. Dit is een fout, doch misschien wel zijn enige. Zoals U misschien wel weet, worden honden scherper als de schemering invalt. Schijnbaar ligt Uw hond doelloos te suffen aan Uw voeten, doch ik beloof U, hij is geheel en al oor enneus. Vooral de Sint Bernard bezit deze eigenschappen in hoge mate; men houde hiermee rekening (Toepoel) Enige jaren geleden deed het bericht de ronde, dat de monniken van het Sint Bernards klooster het fokken van deze honden hadden gestaakt. Hondenliefhebbers zal het een genoegen doen te vernemen, dat men de fokkerij aldaar wederom ter hand heeft genomen. De monnik, die zich sedert jaren meestentijds met het africhten van deze honden heeft bezig gehouden, pater Jules Detry, is weer in het klooster teruggekeerd. In de ken nels van het 2400 m hoog gelegen klooster, te midden van de eeuwige sneeuw der Alpen, is hij thans bezig met het africhten van een troep hon den, die bestemd zijn voor een klooster in het Hymalaya-gebergte, gelegen op 3600 m hoogte. Volgens mededelingen zou het ras zich al meer dan 2000 jaar verdienstelijk hebben gemaakt bij het redden van mensen. Zodra de pups zes maanden oud zijn, worden zij er op getraind, reizigers, die onder sneeuw bedol ven zijn, op te sporen. Kunnen zij het zaakje niet baas, dan gaan zij hulp halen in het klooster. Het beroemde tonnetje met brandewijn dragen zij ech ter niet meer om hun hals. Dit tonnetje, waaruit

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 9