AMSTEL-ECHO 5 UITDRUKKINGEN EN WOORDEN ONTLEEND AAN DE BIJBEL. II Zoals afgesproken, zullen wij thans enkele uit drukkingen en gezegden, aan de Bijbel ontleend, de revue laten passeren en beginnen wij met het woord: Farizeër. Dit wordt in ongunstige zin gezegd van iemand, die zich zeer godsdienstig voordoet, doch van wie men veronderstelt, dat hij er niets van meent. Derhalve heeft dit woord de betekenis gekregen van: huichelaar. In Jezus' dagen bestond er bij de Joden een godsdienstige partij, wier aan hangers zich „Farizeërs" noemden. Zij namen de uiterlijke plechtigheden en ceremoniën der Wet met meer gestrengheid waar dan was voorge schreven. zagen met enige verachting neer op degenen, die niet tot hun partij behoorden, en hechtten grote waarde aan de vorm. Toen Jezus met hen in aanraking kwam, kregen zij er ge ducht van Hem van langs: ,,Wee U", zo zei Hij, gij geveinsden!" (Matth. 15:7 o.m.) Van gisteren: „Hij is niet van gisterengezegd van iemand, die zijn weetje wel weet, goed bij de pinken is. Een uitdrukking, ontleend aan Job 8 9, waar Job zegt: „Want wij zijn van gisteren en weten niet". Job was aanvankelijk een gelukkig en rijk man. doch ondervond later tegenslag na tegenslag, waardoor hij al zijn rijkdommen en goederen kwijtraakte en straatarm werd. Hij kwam daardoor te staan tegenover de raadselen van het leven, vond geen antwoord op de vele vragen, die hem bestormden en kwam tot de conclusie, dat wij mensen met al onze wetenschap en al ons kunnen ten slotte „van gisteren zijn en niet weten". Zo arm als Job: Gezegd van iemand, die arm en er erg ongeluKkig aan toe is. Zoals hierboven reeds opgemerkt werd Job straatarm. Bovendien werd hij geplaagd door allerlei ziekten, o.a. een hevig jeukende huidziekte. „Geen geldgeen liefde. Zo dacht Job s vrouw er ook over, want in zijn armoede en ellende maakte zij hem de groot ste verwijten. Jobstijding: Gezegd van een slecht bericht. Op een kwade dag kwam er plotseling aan Job s voor spoed een einde. Toen Job op zekere dag met zijn familie feest vierde, kwam een bode vertellen, dat men met zijn runderen bezig was te ploegen en dat plotseling een bende rovers verscheen, die de arbeiders om zeep brachten en al de runderen meenamen. Nauwelijks had deze bode zijn bood schap overgebracht, of een ander kwam met het bericht, dat er een zwaar onweder gewoed had en dat zijn kudden schapen met de herders door de bliksem waren getroffen. Het gemeste kalf slachten. Gezegd, wanneer men een feestmaaltijd aanricht. Ontleend aan de ge lijkenis van de verloren zoon uit Luc. 15. Wan neer de jongste zoon zijn erfdeel er door gedraaid heeft en op een schoen en een slof bij zijn vader terugkeert, is deze over zijn terugkomst verheugd en geeft hij daarvoor een groot feest, waartoe hij zijn slaven beveelt: „brengt het gemeste kalf en siacht het". Met iemands kalf ploegen. Gezegd, wanneer iemand van een ander een wens of een geheim van een derde weet te weten te komen. Ontleend aan de geschiedenis van Simson uit Richt. 14. Simson, een der richteren, had zich voor de Joden in de strijd tegen hun erfvijanden, de Filistijnen, zeer verdienstelijk gemaakt. Wanneer hij trouwen gaat en de wederzijdse families met vrienden en be kenden bruiloft vieren, gaf Simson een raadsel op: „Spijze ging uit van den eter en zoetigheid ging uit van den sterke." Wie dit raadsel kon oplossen, zou als beloning voor zijn scherpzinnigheid 60 stuks kleren ontvangen. Simson was nl. eens een leeuw tegengekomen, die hij, sterk als hij was, met zijn handen uiteengescheurd had. Een paar dagen later ging hij eens naar de dode leeuw kijken en toen vond hij in de leeuw een bijenzwerm en honig. Aan niemand had hij dit voorval verteld. De bruiloftsgasten hadden 7 dagen de tijd gekregen om het raadsel op te lossen en op de laatste dag vroegen zij aan Simson's vrouw, of zij hem de op lossing wilde vragen. Simson wilde het haar eerst niet vertellen. Maar toen zij ging huilen en hem ging verwijten, dat hij dan niet van haar hield, bezweek hij en verklaarde hij haar het raadsel. Op haar beurt deelde zij het toen mede aan haar vrienden, die daarop aan Simson vroegen. „Wat is zoeter dan honig en sterker dan een leeuw?" Simson slaakte dan de verzuchting: „Zo gij met mijn kalf niet hadt geploegd, gij zoudt mijn raad sel niet hebben uitgevonden." B. E. WIST U DAT? Gedurende de laatste twintig jaar heeft de U.S. Coast and Geodetic Survey op verschillende punten langs de Amerikaanse kust kunnen con stateren) dat het wateroppervlak van de Atlan tische Oceaan vrij snel aan het rijzen is, nl. met een snelheid van 45 cm per eeuw. Het is nog niet bekend of de rijzing is toe te schrijven aan een geleidelijke verzakking van het oostelijk deel der Verenigde Staten, of door een feitelijke toename van de hoeveelheid oceaanwater. In een New Yorkse krant verscheen eens de vol gende advertentie: „Millionnair, jong, knap uiterlijk, zoekt, met het oog op huwelijk, kennismaking met jongedame, gelijkende op de heldin uit de roman van M. S." Binnen de vierentwintig uur was de roman in kwestie uitverkocht. m

Amstel - Echo | 1950 | | pagina 5