6 AMSTEL-ECHO de weken vóór Meiavond gaan onder de Valken- burgse Jonkheid de gedachten weer zo uit naar de sensatie en romantiek dezer roversbende, dat zij zich als het ware daarmede vereenzelvigd voe len. Dat deze hedendaagse Bokkenrijders in die dagen menig biertje verschalken behoeft haast niet gememoreerd te worden. Zoals ongeveer de Bok kenrijders in het Zuiden van Limburg, zijn de leden van de Geitenclub in het noordelijk gedeelte van Limburg. De leden van de Geitenclub omhingen zich vooral de voorzitter, secretaris en penning meester met de nog bloedige vellen van pasge- slachte geiten, wanneer op 23 Januari de St. Tun- niskermis te Broekhuizervorst met een maaltijd werd besloten. Deze maaltijd werd een dorpsmaal tijd waaraan elke dorpeling kon deelnemen tegen betaling van 25 cent. In 1935 bracht de jonkheid aan kwartjes een bedrag van 15.bijeen, waar voor toen drie vette geiten werden aangekocht. Der traditie getrouw schonk een brouwerij in de buurt een vat bier van 50 liter, zodat men toen zijn natje en zijn droogje op het geitenmaal in ruime overvloed kon krijgen. De stemming zat er onder de jongelui duchtig in en het was een rumoerig uurtje, waarin menig glaasje donkerbruin Geiten bier'' vooruit geplengd werd op het welslagen van de grote maaltijd, waaraan wel 80 tot 100 dorpelin gen zouden deelnemen. Voortdurend klaterde de lach op van de feestvierende jongens en ook oude ren werden aangestoken door de uitbundige vreug de. Ook groepen „schoen mèdjes die elkaar in lange slierten vasthielden, bevolkten de binnen plaats van het Zwaantje, het café waar de bier en geitenorgie plaats vond. Wat het Meibier betekende voor het Zuiden, was het ..Hooibier'' voor het Noorden van ons land. Vooral in Groningen bleef dit zeer populair tot omstreeks 1930. Tot dat jaar was de hooibierbrou- werij in het dorpje Den Hoorn wijd vermaard in het hele Westerkwartier. Ook in Utrecht had een bierbrouwerij zich het monopolie verworven van het Stichtse Hooibier. De aflevering er van ge schiedde steeds in de maand Mei, ongeveer drie weken voor de maaitijd, in dunne Hollandse fusten van ongeveer 40 liter. Door de in 1929 ontstane landbouwcrisis en malaise werd de productie van het hooibier het Groningse zowel als het Utrechtse geheel stop gezet. Jammer, want daar door weerklonk nimmer meer het eens zo populaire hooibierlied, dat bij het inhalen van de laatste wa gende vrolijkheid deed culmineren in het refrein: De wumpel, de strumpel, de kanne bier, Die hebben we hier tot ons plezier. Ofschoon we lang niet alles hebben weergegeven, en dat met het oog op de beschikbare ruimte, wat hierover te lezen valt in het boek „Volk van Ne derland", kunnen we gerust aannemen, dat bier een belangrijke rol heeft gespeeld en nog speelt bij geboorte en doop, bij bruiloften en begrafenissen, bij herdenkingen en vereringen van Heiligen, bij het voortzetten van oeroude gebruiken, kortom: in onze Nederlandse Folklore. HET GEMISTE SINT NICOLAASFEEST Misschien hebben velen zich afgevraagd waarom er dit jaar geen Sint Nicolaasfeest voor de kinderen is geweest. Het antwoord op deze vraag luidt: Om dat er niet voldoende belangstelling onder het per soneel bleek te zijn voor het maken van de ge schenken en het organiseren van het feest. Ook al zal voor een dergelijk feest een financiële bijdrage van de Directie nodig zijn om het te doen slagen, toch zal het initiatief van het perso neel moeten uitgaan. Daaruit blijkt immers dat men niet alleen voor elkaar, maar ook voor eikaars kinderen wat over heeft! Zonder deze instelling is een Kinderfeest onmogelijk. Nu weten we uit de ervaring van de laatste twee jaren, dat er verschei- denen onder ons zijn, die getoond hebben zelfs zeer veel voor de kinderen van hun collega's over te hebben. Hun enthousiasme bekoelt echter, als blijkt, dat er uit de velen, dit nog niet meededen, geen nieuwe krachten naar voren komen om hen behulpzaam te zijn. Laten wij daarom hopen, dat het volgend jaar oude en nieuwe krachten tezamen zullen zorgen voor een feestelijke Sinterklaas-viering voor de Amstel-kin- deren. H. A. Bosker. Copie voor dit blad moet uiterlijk op de 15e van iedere maand in ons bezit zijn Red. Naar gegevens van Dr. P. W. J. v. d. Berg en D. J. v. d. Ven „Volksgebruiken en Volksfeesten voorkomende in het boek „Volk van Nederland" van Prof. Dr. J. de Vries en uit gegeven bij „Elsevier" te Amsterdam. De Geitenclub

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 6