Ylederlandóe folklore I 1 h el AMSTEL-ECHO 5 bloem. De Mei- en Pinksterviering gaat gepaard met het planten van Meibomen en Meikransen. Voor het oprichten van de Meiboom wordt een daartoe geschikt exemplaar uit het bos gehaald, waarbij wij er de aandacht op vestigen, dat nooit vrouwen en meisjes mee het bos introkken. Het zelfde kan men constateren bij het halen van an dere Nederlandse Meibomen, o.a. bij de St. Bri- gidaboom te Noorbeek, die de tweede Zaterdag na Pasen wordt gehaald en opgericht. Eens, zo gaat de sprake door het Noorbeekse land, hebben de vrouwen en meisjes de boom omhangen met vele sierselen, met geverfde eieren, vlaggen en heel de tooi der Meiboom-attributen, terwijl de oude vrou wen hem met brandewijn besproeid moeten heb ben. Maar dit moet de toorn van de ingetogen St. Brigida hebben gewekt en de naaldentop lag, de dag na de oprichting, versplinterd aan de voet van de stam terwijl er allerlei besmettelijke ziekten uit braken onder het vee. Sinds dat ongeluksjaar plant men nu een onversierde fijnsparstam vóór de kapel en mag geen vrouw of meisje een hand uitsteken bij het oprichten van de boom. Dit in tegenstelling met de vrouwen bij de Wenden, die vroeger ten Noorden van Salzwedel woonden en die op Sint Jansavond de zgn. ,,Kronenbaum" oprichtten, waarbij ze duchtig brandewijn dronken en ten slotte de bont opgesierde boom met 12 kruiken bier in zegenden. Nemen we nu de Valkenburgse Meiboom; deze werd feitelijk niet op rechtmatige wijze verkregen. Dagen van te voren wordt deze, soms in het holst van de nacht, door de Jonkheid" gekapt. In alle stilte draagt de Jonkheid de boom, ontdaan van zijn takken (daar slechts de groene toef aan de top mag overblijven), naar een der vele spelonken, die in de flanken van Cauberg of van de Dwingel een veilige bewaarplaats bieden. In afwijking van het daaromtrent gezegde, nemen de .Valkenburgse mèdjes-van-doezend-weken" wel deel aan het op richten en versieren van de Meiboom. Aan de vie ring van het Meifeest zijn vele tradities verbonden. Zo werd in 1923 op de Dwing,el de inwijdings plechtigheid geopend met het blazen op de Mei- haore, een oer-primitief instrument, dat als een zomerse variant beschouwd kan worden van de Twentse midwinterhoorn. De jonkheid komt dan bij elkaar, allen zo mooi mogelijk uitgedost, ten einde een kans te maken als Meikoningin of Mei koning gekozen te worden. Vanzelfsprekend zijn er uitbundige feesten en ter gelegenheid van het afroepen van de Mei-liefste (koningin) door de heraut" of .herold" van de Jonkheid, giet de Kapitein van de Jonkheid het eerste glas Meibier over de stam van de Meiboom. Alles staat op de Meidag in het teken van de Mei viering en zelfs het bier voor die gelegenheid en gedurende de gehele maand gebrouwen, heet Mei bier. Nog kunt ge hier en daar in het Limburgse Zuiden op een oude halfershoeve het brouwhuis vinden, waar eens in een primitief eigen bedrijfje het Meibier werd gebrouwen, dat aan meiden en knechten op het land een verfrissende dronk ver schafte. Wordt door het gebruik van dit bier en andere dranken, de Meiviering al te uitbundig en wordt het zedelijk gevoel in de verbondenheid der buurt- of dorpscollectiviteit gekwetst, dan treedt eigen gereide dorpsjustitie op in vaak zeer ontaarde af straffingen, waarvan de onschuldigste wel zijn het zetten of ophangen van strooien poppen en het af dwingen van een vat bier. Onder de bevolking leeft, en zeer zeker op Meiavond, nog iets van het emotionele en verbeeldingrijke uit de verhalen van Bokkenrijders en taters, van heiligen en heksen, van de ridders en jonkvrouwen op de hoge Dwin- gelburcht, van Gozewijn en Oda. Zo gaan op Mei avond nog altijd vele leden van de Jonkheid er prat op rechtstreeks af te stammen van de Bokkenrijders van „boeten de poort De Bokkenrijders ontlenen hun naam aan het volksgeloof, dat hen op een bok door de lucht liet rijden, omdat deze wijdvertakte roversbende uit het einde van de XVIIIe eeuw, heinde en ver haar vertakkingen heeft gehad. In Het eerste glas Meibier wordt over de stam van de Meiboom leeggegoten.

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 5