AMSTEL-ECHO 7 HONDEN ,,De beste vrienden der mensen" Gaarne zou ik iets willen vertellen over deze vier voeters. Als wij de buitengewone belangstelling zien, die er voor honden bestaat, dan vragen wij ons af, wat de mens er toe doet besluiten een hond te nemen of honden te fokken. Hoe komt het, dat zeer vele mensen zich tot een hond voelen aangetrokken? De hond, de trouwste vriend der mensen, geeft aanhankelijkheid, trouw en vriendschap aan zijn meester. Hij geeft dit zonder enige bijbedoeling, in volle overgave. Zijn baas is zijn alles. Geen armoede ontnam ooit een mens de liefde van zijn hond. Hebt U tegenslag, bent U door uw medemensen of door samenloop van ongelukkige omstandig heden tot en met geslagen, kortom hoe ellendig uw positie in deze wereld ook mag zijn, uw hond heeft uitsluitend liefde voor U. Gij zijt zijn meester en in zijn korte leven geeft hij louter vriendschap. Kijk, lezer, dit is een der vele oorzaken waarom mensen van houden houden. Ook in geluk en vrolijkheid leeft de hond met ons mee. Hoe vro lijk springt hij U niet tegemoet na uw zware dag taak; hoe prettig en liefdevol waakt hij over ons huis en hof; hij let op uw bewegingen en is steeds vriendelijk tegen uw kinderen. Al deze opgesom de goede kwaliteiten en er zijn er nog zoveel meer hebben er toe geleid, dat het volkomen verantwoord is een hond te nemen, maar dat legt ons tevens de verplichting op goed voor het beest te zorgen. Vaak zie ik welgevulde bazen lopen, maar hun honden zijn mager. Een hond b.v. vol te proppen met haringkoppen tegen hondenziekte is fout. Haring is lekker, soms ook als men wat ..katterig" is, maar voor een hond is het beslist niet goed. Als men een hond wil houden, dient men ten eer ste zijn aard en wezen te kennen. Weet men die. dan kan deze kennis de oorzaak zijn van veel genoegen en wederzijds begrijpen en waarderen. Verder is het juist, dat iedere hond niet bij ieder een past. Vele honden hebben speciale karakter eigenschappen. vooral de rashonden. U kunt mij gerust geloven, als ik beweer, dat een hond vaak met een baas zit „opgescheept", evenzeer als U met een hond, indien U speciale karaktereigen schappen in hem ontdekt, die U niet bevallen. Om tot een duidelijk overzicht van het wezen van de hond te komen vragen wij ons af, waar, wan neer en hoe mens en hond tot elkaar zijn gekomen. Dit zal echter wel nooit precies worden opgehel derd. Volgens geleerden moet het in voorhisto rische tijden zijn geweest, opgravingen uit het stenen tijdperk tonen aan, dat mens en hond toen reeds samen door het leven gingen. Als wij de beschikbare gegevens raadplegen, worden als voorloper van de hond opgenoemd de cyno- dictis, die in het „boven eoceen' in Europa en Noord-Amerika leefde. Het dier was pl.m. een halve meter groot en is te beschouwen als de stamvader van alle landroofdieren; het was boven dien een boombewoner. Verder menen velen, dat de wolf de stamvader van onze honden is. Ook de jakhals, die in gevangenschap zijn lelijke geur verliest, kan hebben bijgedragen tot het vormen van de hond. Prof. Hagedoorn, een expert op dit gebied, neemt aan, dat de hond van verscheidene dieren af stamt. Ook de vos word genoemd, verder wor den nog als voorloper van de hond opgesomd de dingo en de civet. In het Museum voor Natuurlijke Historie in Ken sington (Londen) kunt U een groep wolven zien, waarvan er verschillende uitzien als bastaard New Foundlanders. Voor mij staat het vast, dat de hond voor de oermens van oneindig veel nut is geweest. Wij mogen niet vergeten, dat onze verre voorvaderen in holen en grotten leefden, zij moesten dagelijks jacht maken met de meest primitieve wapenen; het leven was toen zeer hard en vol gevaren. De hond moest mede op jacht en diende vaak tot spijs. U moet zich die honden niet voorstellen als vele onzer huidige dieren. Het waren meest ruige gespierde „kerels", die gerust beer of oeros aan vielen, doch ook vaak hierbij het leven lieten. Men vraagt mij dikwijls: waarom moet men zich juist een rashond aanschaffen? Iedere hond is mij lief, doch de kans is groot, dat wij bij de aan schaffing van een rashond meer pleizier beleven. Men fokt zekere honden voor zekere doeleinden, zoals voor jacht, waak- en speurwerk. Persoonlijk houd ik niet van kruisingen. Zelf heb ik langjarige ervaring in het fokken van fox-terriers. Dit ras is m.i. de laatste jaren erg achteruit gegaan; het is een modehond geworden en dan is het mis. De fox is eerlijk, trouw, waaks en vol interesse voor de dingen, die om hem heen gebeuren. Hij is een prettige kameraad, die uren met zijn baas kan wandelen en ook rustig aan uw voeten kan liggen. Bij een juiste opvoeding is van zenuwen geen sprake. Voor mij ligt een afbeelding van de oudst be kende fox-terrier en stamvader „Belgrave You", anno 1868. Het type is sedertdien nogal veran derd, doch hij is de grondlegger van de moderne fox; zowel kort- als langharig. Als terrier-lief- hebber noem ik nog de kleine, kortbenige Sealy- ham, de Schotse terrier, ook wel de advocaat onder de honden genoemd en niet te vergeten de dappere Welshterrier. Dit ras komt in de mode, en ik zie ze vaak met een verkeerde oordracht. Wij hebben dus gezien, dat de hond van een roofdier afstamt. Zijn hele constitutie wijst dit duidelijk uit. Zijn gebit is dan ook geheel anders dan van een koe. Geef uw hond dus zoveel moge-

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 7