6 AMSTEL-ECHO VAN NEDERLANDS BIERPRODUCTIE WORDT 24 PROCENT GEËXPORTEERD In de maanden vlak voor de tweede wereldoorlog staken de Nederlandse bierbrouwerijen de hoof den bijeen en besloten tot oprichting van een cen trale instantie, het Centraal Brouwerij Kantoor, dat in de komende moeilijke tijd de belangen, niet alleen van de grote maar ook en vooral van de kleine brouwerijen zou behartigen. Men had de herinnering aan de oorlog 1914/1918, toen een groot aantal brouwerijen het leven lieten en men wilde thans, zoals ir J. A. Emmens, een van de bestuursleden het onlangs uitdrukte, samen uit de oorlog komen zoals men er in gegaan was. Het is gelukt en het C.B.K. is uitgegroeid tot een orga nisatie, die verschillende taken van de individuele brouwerijen heeft overgenomen. Thans heeft het C.B.K. zijn tienjarig jubileum gevierd. Brouwgerst In de loop der jaren zijn de Nederlandse brouwe rijen er in geslaagd, met medewerking van het door het C.B.K. opgerichte proefstation in Delft en het Nationaal Comité voor Brouwgerst, hier in Ne derland gerstrassen te telen, die even goed als of beter dan de vroeger gebruikte buitenlandse gerst voor bierbrouwen geschikt zijn. Niet alleen dat de landbouwer voor deze gerst 2.50 meer ontvangt dan voor andere gerst, de Nederlandse betalings balans krijgt een extra voordeel door het feit, dat thans Nederlandse brouwgerst geëxporteerd wordt. De totale investeringen van de Nederlandse brou werij-industrie bedragen circa 100 millioen en met de handel in bier worden door deze industrie ieder jaar 23 millioen aan lonen uitbetaald. Voor 75 millioen per jaar drinkt Nederland aan bier en voor 20 millioen wordt aan Nederlands bier over de wereld verzonden. Dit export bier verschilt in geen enkel opzicht met het binnenlandse. En wie ziet welke zeer bijzondere eisen het C.B.K. stelt aan de kwaliteit van het product van een bepaalde brouwerij, voor deze toestemming krijgt zijn bier te exporteren, die krijgt de indruk dat Nederland waarlijk wel op de internationale markt kan concurreren. Duitse erfenis De Nederlandse bierexport vertoont het merk waardige verschijnsel, dat hij in verhouding tot de totale bierproductie, hoger is dan in enig ander land. Nederland exporteert niet minder dan 24 van zijn totale bierproductie; in Denemarken, het tweede exportland, is dit percentage 5 de rest volgt ergens in de verte. Maar ook in absolute zin staat Nederland met een bierexport van ca. 250.000 hl vooraan op de lijst van bier exporteren de landen. Zoals ook op ander gebied is het voor al het wegvallen van Duitsland geweest, dat Ne derland zijn kans gegeven heeft. In tegenstelling met andere, in ons land min of meer kunstmatig in het leven geroepen industrieën schijnt er een zeer goede kans te zijn, dat de Ne derlandse brouwerij-industrie het eenmaal ge wonnen terrein niet meer prijs geeft. Heel Afrika b.v. drinkt op het ogenblik Nederlands bier en door vechten en werken schijnt men er in te slagen dit terrein, tegen een nieuwe Duitse concurrentie in handen te houden. Tenslotte nog een merkwaardige toestand dat Nederland naar verhouding meer bier exporteert dan enig ander land ter wereld, maar dat wij per hoofd van de bevolking minder bier drinken dan alle landen rondom ons. Hier is het bierverbruik thans circa 14 liter per jaar per hoofd. In de jaren van twintig was dit nog belangrijk hoger en tegen de oorlogsjaren daalde het tot ca. 15 liter. In en na de oorlog steeg het weer aan zienlijk en in 1947/48 volgde weer een daling. Thans vertoont t verbruikscijfer weer een stijging, die men in brouwerskringen als een normale keer in de conjunctuurlijn ziet. In Engeland echter wordt per hoofd en per jaar ruim 60 liter gedronken, in Denemarken 65 liter, in Luxemburg 99 liter, in de Ver. Staten 67 liter en in België 150 liter. Maar bij onze Benelux- broeders, met een zo veel lagere accijns, is het goed bier drinken. Hier in Nederland is de accijns het dubbele van die van vóór de oorlog; de toegezegde verlaginq in verband met de Benelux is nog niet gekomen en tot zolang betalen de Nederlandse brouwerijen iedere maand circa ƒ1.5 millioen extra aan accijns. <S> Wij exporteren In vaten, kisten en dozen naar alle werelddelen

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 6