8 AMSTEL-ECHO Vóór 1880 werd vooral naar Ned. Indië en naar Suriname geëxporteerd, maar toen de Nederlandse brouwers op deze markten terrein begonnen te verliezen aan de Duitse, zochten zij andere afzet gebieden en ontwikkelden een flinke export naar België, Engeland en Frankrijk. Reeds wezen wij op de sterk toegenomen betekenis der vaste kosten in het brouwbedrijf na de princi piële verandering der productiemethode in de 70-er jaren. Automatisch volgde daaruit het streven naar omzetvergroting, om die vaste lasten over een zo groot mogelijk aantal hectoliters te verdelen. Voor de rentabiliteit van een brouwerij is de grootte van de afzet beslissend en het is dan ook geen wonder, dat aan het eind der tachtiger-, maar vooral in de negentigerjaren een heftige con currentiestrijd ontbrandde tussen de moderne brou werijen, die ieder voor zich streefde naar ver ruiming van hun afzetgebied. De druk der vaste kosten dreef de brouwerijen naar het aan zich verbinden van vaste klanten; continu-productie van een beperkt houdbaar artikel dwingt tot continu-afzet: men moest zich een vast debiet verschaffen. Prijsconcurrentie was daartoe allerminst het juiste middel. Doeltreffender in alle opzichten was het verlenen van credieten aan de kasteleins. Zo vergde de hectoliterjacht weldra grote sommen aan uitstaande geldleningen: de grote brouwerijen werden tot bankiers van het koffiehuisbedrijf. De noodzaak van een groot bedrijfskapitaal schakelde wederom vele kleine brouwerijen uit, wier afzet door de grote werd overgenomen en met de negen tiger jaren begint een sterke concentratie in onze bedrijfstak, zich uitende in de vermindering van het aantal brouwerijen: Jaar Aantal Binnenlandse brouwerijen afzet 1891 95 513 1.760.000 h.l. 1901 05 480 2.210.000 h.l. 1911 15 420 2.320.000 h.l. 1920 257 1.187.000 h.l. 1930 148 2.131.00 h.l. 1940 96 1.738.000 h.l. 1948 72 1.310.000 h.l. (na-oorlogse periode) Zoals ons allen bekend is, gaat deze samentrekking van het debiet in een steeds kleiner aantal groot bedrijven tot de huidige dag voort. Maar wij zouden daarmee komen buiten ons bestek: de ontwikkeling der Nederlandse brouwindustrie tot modern grootbedrijf, een uitermate boeiende ontwikkeling, waarvan de grondslagen werden gelegd in de periode 18601885. EINDE SPORTDAG AMSTEL BROUWERIJ Na deze interessante finales spitste zich de belang stelling toe op de finale estafette heren en na enig wachten (enkele deelnemers bleken even zoek te zijn) stonden dan de finalisten gereed voor hun laatste ,,rit Hoewel deze finale niet zo spannend was (de winnende ploeg had al spoedig een voor sprong), was de tijd de snelste van de dag. n.l. 29,2 sec. De winnende ploeg bestond uit Van Ber- kel, Oostwal, Lippens en Kuykens, terwijl de ver liezers de volgende ploeg aan de start en op de wisselpunten had gebracht, t. w. Gruythuysen, Zevenster Jr., Boonstra en A. Wilhelmus. Hiermede was dan het athletiekprogramma be sloten, waardoor de wedstrijdleider en juryleden de gelegenheid kregen op te maken, wie de winnaar resp. winnares was geworden van de heren- resp. dames-driekamp. Bij de heren bleek dit te zijn A. H. Oostwal, die met zijn derde plaats hardlopen, 2e plaats verspringen en le plaats hoogspringen de meeste punten (15) had vergaard, terwijl de 2e prijs ging naar G. P. van Berkel met 13 punten en wel door zijn 2e plaats bij hardlopen, 4e plaats bij vérspringen en 2e plaats bij hoogspringen. Bij de dames kwam als winnares naar voren Mej. S. Oostwal met de inderdaad fraaie score van 16 punten, welk aantal werd bereikt door haar 2e plaats bij hardlopen, haar 2e plaats bij vérspringen en haar eerste plaats bij hoogspringen. Mej. A. Keyer, die de tweede prijs behaalde, bleef twee punten achter. Zij was 4e bij hardlopen, le bij vér springen en 2e bij hoogspringen geworden. Hier mede zijn alle resultaten vermeld. Onze ere-voorzitter Mr. A. Benders werd wederom bereid gevonden de prijzen uit te reiken en nadat spreker enige woorden van dank had gesproken aan het adres van de Sportdag-commissie en haar verdere medewerkers en -werksters, waarbij hij voor de kinderleidsters en -leiders een, extra harte lijk woord had, vond, vergezeld van toepasselijke woorden en handdrukken, de prijsuitreiking plaats. Hierna dankte de voorzitter van B. B. d. A., als wedstrijdleider, allen die aan deze dag hun wel willende medewerking hadden verleend en wenste allen, en speciaal de Rotterdamse en Haagse gasten, wel thuis, waarna ook de heer Koopmans nog een groet en een tot weerziens over het veld liet klinken, waarmede het gesproken woord op deze dag werd besloten. RECTIFICATIE. De in het slot van het tweede artikel vermelde jaartallen tabel gelieve men als volgt te wijzigen: 1870: De heren Heineken Co maken in hun nieuwe be drijf te Amsterdam een begin met de productie van Beiers bier. De heren De Pesters, Kooy Co. richten de Beyersch- Bierbrouwerij ,,De Amstel" op. 1873: De fa. Heineken Co. beëindigt de productie der Oud-Hollandse bieren en gaat definitief tot het brou wen van ondergistend bier over, terwijl de Heineken's Brouwerij in Rotterdam wordt gebouwd. (vervolg)

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 8