m AMSTEL-ECHO 3 hebben een niet gering aandeel in de totale Neder landse productie van sleepboten en coasters. Delfzijl is de in- en uitvoerhaven van de provincie; ingevoerd worden hier kunstmest, steenkolen, hout. De uitvoerproducten zijn vlas, turfstrooisel en voortbrengselen van de veenkoloniale industrie. De stelselmatige ontginning van het hoogveen da teert van de 16e eeuw. De stad Groningen, die grote bezittingen in Westerwolde had, liet kanalen graven met de bedoeling de venen droog te leggen en tevens waterwegen te verkrijgen, thans is alles zo goed als afgegraven, behalve; in het Oosten. De blootkomende zandgrond wordt dalgrond genoemd. Meestal wordt de bovenste grondlaag, de bolster, bewaard en door de dalgrond heen gewerkt, waar door de vruchtbaarheid toeneemt. Op de dalgrond zijn tal van veenkoloniën ontstaan, zo genoemd omdat de bewoners dezer plaatsen zich als kolonisten uit andere streken in dit land hebben neergezet. De nieuwe grond leent zich uitstekend voor landbouw en bovendien zijn de boeren uit de Veenkoloniën van Groningen goede vooruitstreven de landbouwers. De opbrengst per hectare evenaart scms die van klei; de landprijzen zijn dan ook hoog opgelopen. Sedert het jaar 1860 is de aardappel oogst per hectare in dit gebied verdrievoudigd. Vroeger werden de aardappelen verwerkt door de verenigde particuliere aardappelmeelfabrieken, maar gezien het feit dat deze fabrieken de prijzen der aardappelen gingen drukken begonnen de boeren met hun coöperatieve aardappelmeel fabrieken. Een belangrijke industrie in de veenkoloniën is voorts die van strocarton. Door de strocarton- fabrieken heeft het stro een grotere waarde ge kregen, zodat de graanbouw voordeliger werd. Meer dan 80% van de productie van deze fabrieken ging in normale tijden naar Engeland voor ver pakkingsmateriaal. Het centrum van deze landbouw, industrie, nijver heid en handel is nog steeds de stad Groningen, zo als wij U in een der vorige artikelen reeds vertelden. Op verschillende dagen worden er markten en beurzen gehouden en op die dagen heerst er een grote bedrijvigheid rond de Martinitoren en wan neer de markt des avonds door de kooplieden wordt verlaten komt de Gemeente Reiniging met haar hyper modern materiaal om alles tot in de puntjes te reinigen; geen wonder ook dat Groningen aan geschreven staat als de reinste stad van Nederland. Vooruitstrevend is onze provincie, hetgeen bleek uit de tentoonstelling die werd gehouden in het jaar 1948. Gaarne halen wij in deze de woorden aan van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, die in haar ant woord op het telegram dat haar namens 1000 ver tegenwoordigers van het Groninger leven bij de opening der Tentoonstelling Groningen 1948 werd gezonden, o.m. zei: ,.Met veel belangstelling volg ik het streven naar voortdurende groei en bloei van Stad en Lande dat uit deze Tentoonstelling zo krachtig spreekt." ,,Ein pronk jewail in golden raand is Grunningsstad en Ommelaand zingt men in het Groninger volks lied. en voorwaar, onze stad is een pronk juweel in de ommelanden als gouden raand. Onze stad is waard om bezocht te worden. Voor Uw verblijf hier in Groningen staan vele comfortabele Hotels U ten dienste en ons Amstel biertje, gekenmerkt door zijn pittigheid, is evenals elders ook in Groningen en Ommelanden in vele zaken te nuttigen. Voor inlichtingen staat het Filiaal Groningen U ten dienste. J. Piëst. SPORTDAG AMSTEL BROUWERIJ Enige woorden van dank Warme dank betuigen het bestuur van B.B.d.A. en de Sportdag-commissie hierbij aan de Directie onzer brouwerij voor haar financiële steun, waar door het mogelijk was ook dit jaar wederom een Sportdag voor onze mensen en hun gezinsleden te ergaivseren. Nimmer kan echter een Sportdag slagen zonder de toegewijde medewerking van vele ander personen en het is daarom dat het Bestuur van B.B.d.A. en de Sportdag-commissie hierbij haar medewerksters en medewerkers t.w. de kinderleidsters en -leiders, de juryleden, de dames en heren, welke voor de be diening hebben zorg gedragen, de materiaal-ver zorgers. de terreinknechts en de kasteleins" hartelijk dank zeggen voor hun spontane mede werking, mede door welke hulp de Sportdag een vlot verloop heeft gehad. Een der vele kinderspelen op onze Sportdag 1949 Het touwtrekken voor meisjes

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 3