2 AMSTEL-ECHO Ik heb er gekend, in persoon en bij naam, Zeer bekwaam In t handwerk, die spoedig en op hun gemak Er door zich verhieven als luchtig gebak, Zich kuipten in t vet, naar behooren gekruid, En and'ren er uit. Er zijn. zoo ik hoor, van dien stempel nog meer In de weer; Die kost'lijke zaken stilkuipende doen. Toch blijft mij gehalte veel meer dan fatsoen: En liever die knecht, als mijn vloedtij verliep, Dan kuiper in 't g'niep. J. D. Lodeesen (1791-1873). ZIEKTEVERZEKERING DE KUIPER Wat rept zich die kuiper; wat beukt hij en slaat Op de maat! Den hoepel al vaster om 't opstaande vat, Waar binnen het krullenvuur knettert en spat; Waaruit zich een rookwolk in kronk'lende vlugt Verheft in de lucht. Voor zieken althans is dat schroom'lijk geweld Niet besteld; Want, om zelfs van ooren met boomwol gestopt De vliezen te scheuren, zóó hamert en klopt Die man van geraas, met een blok aan een staart, Op 't houten gevaart'. k Beklaag de arme buren met zulk een gewag, Heel den dag, Wie weet van hoe vroeg in den morgen? gebruid; Waarbij een plotonsvuur maar luttel beduidt, Een bresbatterij maar een aria bromt, Een noodklok verstomt. t Is mogelijk, dat voor den fustmakersbaas Dat geraas Zoo tamelijk opbrengt, zijn' haard en zijn' disch Voorziet van 't geen nuttig en dierbaar hem is; Doch veel is 't. als hij die zoo razend daar kuipt, Er zich door bedruipt. En toch is 't kuipen voor hem die 't verstaat, Gansch niet kwaad; Maar dan moet het niet in 't gezigt van de liên, Zoo open en bloot en luidruchtig geschiên; Maar wel onder dak, in een' hoek van het huis, Zoo stil als een muis. Voor hen, die collectief aangesloten zijn bij de ziekteverzekering-onderneming V.Z.V.Z. of die alsnog het plan hebben opgevat daarbij toe te treden, delen wij het volgende mede. Zoals bekend behoren zij, die boven de inkomen- grens van 3750.per jaar salaris genieten, niet meer tot de verplicht verzekerden. Ten einde toch tegen ziekte en ziekenhuiskosten, doktersrekening enz. verzekerd te zijn, is een collectieve ver zekering met de V.Z.V.Z. aangegaan. De vraag is thans gerezen: hoe gaat het als men gepensionneerd wordt? Het inkomen daalt dan aanmerkelijk, zodat het opbrengen van de premie voor de V.Z.V.Z. niet meer mogelijk is en kan men dan weer terug naar een der erkende Zieken fondsen? Bij informatie is ons het volgende gebleken: Wanneer iemand's inkomen boven de grens van 3750.ligt en daardoor b.v. is toegetreden tot het collectieve contract tegen ziekte enz. bij de V.Z.V.Z. of enige andere maatschappij met de zelfde of nagenoeg dezelfde doelstelling, dan kan men bij pensionnering en wanneer het inkomen bedrag weer lager komt te liggen dan de grens van 3750.vanzelfsprekend om opneming in een der ziekenfondsen verzoeken. In de regel wordt aan dit verzoek gevolg gegeven ongeacht de leeftijd die men heeft op het moment van het verzoek. Verzoeker wordt dan bij het Ziekenfonds be schouwd als zgn. „Kleine zelfstandigeen kan alleen tot de categorie vrijwillig verzekerden toe treden. In dat geval wordt een wachttijd van 14 dagen in acht genomen voorwat betreft dokter en apotheek en een termijn van zes weken voor wat betreft ziekenhuisopname. Op het ogenblik be draagt de wekelijkse premie 63 cent per persoon, ongeacht de leeftijd. In Regeringskringen is men thans bezig de inko- mengrens niet onbelangrijk omhoog te brengen en het Ziekenfonds vanwaar wij onze inlichtingen

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 2