AMSTEL-ECHO 7 nu de Grote Spilsluizen genaderd. Het zijn sluis deuren, die in de voormalige stadsgracht zijn aan gebracht. Ze zien er vreedzaam uit, doch zijn met militaire doeleinden gemaakt, net als de kleine Spilsluizen in de A dicht bij 't Reitdiep; door deze sluizen kan het land rondom de stad onder water worden gezet, zodat de vijand het omsingelen der stad onmogelijk wordt gemaakt. Nog verder wan delende langs 't water, komen we bij een somber, onaanzienlijk gebouw. Het staat rondom in 't wa ter en is gebouwd om een binnenplaats. Het is de bewaarplaats voor oorlogstuig; de Groningers spreken van het Kruithuis. Op de Grote, toen Brede Merckt heeft de provincie een prachtig ge bouw laten verrijzen. Het jaartal 1653 geeft de stichtingstijd aan. Het is het belastingkantoor, de gevel ervan wordt versierd met de Latijnse woor den: „DATE CAESARI QUAE SUNT CAESA- RIS" (Geef de Keizer wat des Keizers is). Lang zamerhand is het avond geworden en dank zij de uitvinder der straatlantaarns, Jan van der Hey- den, die toen in Amsterdam woonde, kunnen we bij kunstlicht de weg naar ons nachtverblijf ver volgen. J. Piëst. HISTORISCH Het gebeurde een tiental jaren geleden, dat een bekende sleepboot-eigenaar te Gouda het tijdige met het eeuwige verwisselde. De stervende was evenwel geestelijk goed bij en even voor zijn ver scheiden vroeg een der zoons of hij voor vader nog wat kon doen. Vader die altijd een liefhebber was geweest van een goed glas bier, uitte zijn laatste wens. Met een zwakke stem vroeg hij om een glas schui mend nat, waaraan hij nog zulke goede herinne ringen had! Haastig werd aan zijn wens voldaan, 's Avonds om half negen kwam bij onze agent te Gouda een klant om één fles Amstelbier. Op de verwonderde vraag van onze agent, waarom één fles, antwoordde de zoon, dat vader op sterven lag en als laatste wens om een glas goed bier had gevraagd. Na de inhoud voor de helft met wel gevallen te hebben gedronken, gaf de oude man de geest. Dit, geachte lezer, heeft niet aan ons bier gelegen. Ook zonder dat zou de man zijn overleden. W,eeA een man in onye Jhni,Ul-£cJPio wist u dat 1617 Uitsluitend water Uit eed oud boek: „Gedenckwaerdigh is oock de koude, welcke dit jaer gheweest is, die deur vel en vleesch passeerde, en begon met den acKtsten December en duurde omtrent 24 weeken tot den 18 Maart, als de Rivie ren ende Wateren met ijs beslooten waren, men liep op de Zuyder-zee met paerden en sleden, groote benaeuwtheyt veroorsaeckte haer langduu- righeyt, omdat er geen Granen, noch Garst (gerst). Hop noch Boekweyt waren, ja, dat meer is, Turf, Hout en Kolen ghebrack er oock om bier te koken: soo dat in t Noorderquartier, steden ende vlekken op de platte landen deur gebreck van Bier, de lie den genootsaeckt waren water te drincken!" Arme lieden! Voor Brouwers om van te watertanden. Red. OPLOSSING SCHAAKPUZZLE VAN PAOLO BOI EN DE DUIVEL Deze puzzle is voor de meeste van onze Amstel- schakers te moeilijk gebleken. Er kwamen maar drie oplossingen binnen, t.w. van H. S. Brusik, K. Kramer en C. C. Wolffgramm. Tot mijn spijt was de oplossing van Brusik foutief. Zijn sleutelzet (eerste zet) Pc7b5 van de puzzle met de Witte Dame is niet goed. Vandaar, dat bij een der varian ten mat in drie zetten nodig was, terwijl mat in twee zetten voorgeschreven was. De oplossingen van Kramer en Wolffgram waren goed. Wolff gramm had zelfs een aardige analyse gegeven, die wel niet geheel volledig, maar toch zeer be hoorlijk was opgesteld. Bravo voor dit drietal, dat, al waren niet alle oplossingen goed, toch blijk heeft gegeven van zijn belangstelling van dit voor schaakliefhebbers interessante probleem! Ongetwij feld zullen bij een eventueel volgend gemakkelijker probleem meer oplossingen binnenkomen. Deze was inderdaad ook wel een beetje lastig. Waar blijven onze Groningse, Hengelose, Heerlense en Rotter damse collega's? Hier volgt de juiste oplossing: Met de Witte Dame op het bord: 1. Pc7Xe6. Er dreigt nu: 2. Td4 mat. Wil Zwart deze matzet voorkomen, dan volgt als volgt mat: 1Pc6, 2. Df5 mat. 1Pc4, 2. Dd4 mat. 1Tf6, 2. Te5 mat. Met de Zwarte Dame op het bord: L Pc7—b5. Er dreigt nu: 2. Td4 mat. Wil Zwart deze matzet voorkomen, dan volgt als volgt mat: 1Kd5, 2. Pc3 mat. 1Kf4, 2. Td4 mat. 1Tf4, 2. Pd6 mat. 1P onverschillig waarheen, 2. Pc3 mat. W. J. Swart. <S>

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 7