AMSTEL-ECHO 3 HERINNERING April 1945. In bezet Nederland is de nood op zijn hoogst gestegen. Honger heerst alom. De vertwij feling is groot. Moedeloosheid is van de gezichten af te lezen. Het ,,hoe lang nog?' ligt op ieders lippen bestorven. Is er dan geen redding, geen uitkomst meer moge lijk? Zal dan nooit meer onze vrijheid, die wij allen zo lief hebben en waarvoor onze beste zonen en dochters hun leven gaven, terugkeren? Trooste loos verrichten de meesten onzer, met inspanning van hun laatste krachten, hun dagelijkse werk zaamheden. Troosteloos? Neen, niet geheel en al. Er is nog immer een stem, die ons vertrouwen in de toekomst en moed influistert. Radio Oranje. Moed en Vertrouwen. Het luisteren is moeilijk, zelfs levensgevaarlijk. Toch zijn er onder ons velen die ,,de moed hadden". Mannen die ,,lak" hadden aan de verordening van de be zetter, hun toestel niet inleverden en het zodanig voor het oog van verraders en ander gespuis had den weggestopt, dat toch nog Londen kon wor den beluisterd en de woorden van vertrouwen, woorden die ons op de been hielden, op geheim zinnige wijze doorgaven en een gretig voedsel vormden voor de „hongerige ziel", die naar uit komst dorstte. En hier begint de door onze collega A. J. van Gijzen Jr. aan het filiaal Rotterdam opgenomen film „Herinnering". Vijf voor twaalf. Collega Koopmans kijkt op zijn polshorloge. Nog vijf minuten. Een blik van ver standhouding wordt gewisseld met collega Tour nier. De laatste staat op, verlaat het vertrek en begeeft zich naar het archief, dat op een hogere verdieping is gelegen. Dan zien we Koopmans zich uit zijn stoel verheffen om zich bij Tournier te voegen, die hem op de trap opwacht om vervol gens gezamenlijk de dagelijkse gang naar het ondergedoken toestel te maken. De deur wordt zorgvuldig gesloten; een met voorzorg wegge stopte stekker komt te voorschijn evenals het radio toestel, dat heel vernuftig achter kwasie-brief- mappen staat verborgen. Twaalf uur. Spanning bij beide heren. Bom-bom-bom-böm.Bom-bom-bom-böm.Bom- bom-bom-böm... Het bekende motief uit Beet hoven's 5e Symphonie klinkt door de aether. Hier is Londen. U luistert naar Radio-Oranje in de 16 meter band, de 31 meter band, deEen glim lach verheldert de vermagerde gezichten. De Russen vechten reeds in BerlijnMen beweert, dat Hitler en Mussolini reeds dood zijnGeallieerde vliegtuigen zullen boven hongerend Westelijk Nederland voedselpakketten afwerpen Bom-bom-bom-böm... Bom-bom-bom-böm... Bom- bom-bömU hebt gelui Zorgvuldig worden kostbare berichtgevers weer verstopt, en even geheimzinnig nemen de heren hun plaats weer in aan hun werktafel. Dan begint de verspreiding van deze vóór ons, goede Nederlanders, zo belangrijke berichten. In tien-voud worden de berichten getypt om daarna even geheimzinnig op plaatsen te worden gedepo neerd, waarvan men zeker weet, dat ze worden ge vonden en in goede handen komen. Collega Rieck schijnt hierin een grote bedreven heid te hebben gekregen. In elk geval, het be oogde doel wordt bereikt. De berichten versprei den zich als een lopend vuurtje en betekenen voor de meesten een hart onder de riem. Uitkomst. Voed sel. Het einde van de oorlog in zicht. Een enkele pessimist is niet te overtuigen, tot dat na een paar dagen de verlossende vliegtuigen op een speciaal daarvoor aangegeven veld hun kostbare voedsel- lading afwerpen. Dit is in het kort de inhoud van de bekroonde film „Herinnering' die eindigt met de woorden „Hulde aan de R.A.F." Wij willen hieraan toevoegen „Hulde aan de maker, onze Rotterdamse collega, A. J. van Gijzen Jr. Ook hulde aan de vertolkers der verschillende rollen, waarbij wij mejuffrouw N. v. Gijzen niet mogen vergeten. Op 8 en 9 Juni werd deze film vertoond voor de Directie, de Staf en het overige personeel van onze brouwerij. Ruim vierhonderd personen hebben ge noten van de inhoud die „Herinnering" bood, maar ook van de films, die de Amsterdamse Ama teur Filmclub „De Smalle Band" draaide, om met de film van onze collega een zodanig programma te verzorgen, dat een gehele filmvoorstelling ver kregen werd. De prachtige film „Padi", opgenomen door de heer C. J. Bulte, die tevens voor de pro jectie zorgde werd evenals de film „Herinnering" met een luid applaus beloond. De heer W. Köther zorgde voor een mooie en passende muzikale illu stratie. De technische verzorging van het gehele programma was bij de beide heren in goede han den, waarvoor wij hier nogmaals onze dank be tuigen. B. SMAKEN VERSCHILLEN Zeg Sjaak, hou jij van Shakespeare? Ik koop nooit, wat ik niet ken, ik drink altijd Amstelbier. HET BAL Mannie, je gaat nu al voor de twaalfde keer naar het buffet om een biertje te halen. Dat maakt een slechte indruk. O, neen, vrouwtje. Ik zeg telkens, dat het voor jou is.

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 3