6 AMSTEL-ECHO HERINNERINGEN Als je als gepensionneerde de „Amstel-Echo" ont vangt, waarnaar je zo een beetje de gehele maand reikhalzend hebt uitgekeken, gaat onwillekeurig je interesse het eerst uit naar de aardige rubriek „Herinneringen", omdat je daarin meestal iets tegen komt, dat nog in jouw tijd is gebeurd. En zo schiet ook mij een voorval in de gedachte, waarvan het opnemen in deze rubriek wellicht verantwoord is. Indertijd toen ik nog aan de brouwerij als wijk- koetsier werkzaam was, kreeg ik van de klanten nogal veel sigaren, iets waarnaar ik nu nog wel eens snak. Om ze niet tijdens de rit te bescha digen, had ik de gewoonte ze op te bergen in een blikken sigarendoos, die ik dan zorgvuldig in het kastje onder de bok bewaarde tot ik 's avonds naar huis ging. Nadat het werk was afgelopen, ik mijn paarden op stal had gebracht, een werk, dat vóór alles moest gebeuren, ging ik terug om dekens, zweep ensigaren op te halen. Haast onnodig U te zeggen, dat steevast mijn sigaren verdwenen waren. Nadat dit enige malen had plaats gevonden, bedacht ik een middel om de dader op te sporen. Daartoe liet ik klapsigaren maken, die destijds maar 2Y2 cent kostten en na genoeg niet van gewone te onderscheiden waren. Of de dader een goede neus voor ontploffingen had, weet ik niet, maar wel, dat de klapsigaren steeds onaangeroerd bleven, maar de goede ver dwenen! Ik gaf de moed maar op en om toch nog wat lol te hebben van deze klapsigaren, nam ik ze op zekere dag mee naar de stal, waar enige van mijn collega's juist aan het schaften waren, waaronder J. D. en A. van H. Daar A. er eentje was, waarvan ik wist, dat als je zelf een sigaar opstak, hij prompt ook om een vroeg, nam ik J. D. in het vertrouwen. Ik gaf hem twee sigaren, een goeie en een klapsigaar en instrueerde hqm, om, zodra A. om een sigaar vroeg, hij hem dan de klapsigaar moest presenteren. De gewoonte van A. om te vragen werd hem noodlottig. Er gebeur de wat wij reeds hadden voorzien. Ik stak een goede sigaar op, J. eveneens. A. vroeg er ook een en kreeg van Jnou ja, U raadt het wel. A. deed rustig een paar trekjes en prees de kwaliteit, totdat opeenseen geweldige knal het schaft lokaal vulde. Een daverend gelach en A. keek op zijnzwarte neus. Des avonds bij het naar huis gaan, we liepen zo met een man of zes gelijk op, zei ik tegen K. v. E.: „Hier heb je twee sigaren, een goede en een klapsigaar. Straks steken we er een op, en als A. dan om eentje vraagt, geef hem dan die. En ik wees hem op de klapsigaar. Het resultaat begrijpt U wel. A. kon het vragen nu eenmaal niet laten. Toen zei ik (goeie kerel als ik nu eenmaal ben): „Dat vind ik flauwe kul, iemand tweemaal te bedotten. Hier A., steek er een van mij op." U raadt het misschien? A., er thans zeker van, dat hij niet gefopt zou worden, accepteerde mijn aanbod met graagte. Maar toen de met zoveel graagte geaccepteerde sigaar na een paar trekjes de van haar verwachte taak vervulde, verliet een stroom van lelijke woor den A.'s mond, woorden die ik hier niet kan her halen. En hoewel A. op één dag driemaal was „genomen kon hij het niet nalaten zijn gewoonte van vragen af te leren en misschien nu nog niet. Gepensionneerd koetsier. CONTACT. Onder de personen, die elk nummer van de Am- stel-Echo uitspellen, behoren ook degenen, die werkzaam zijn aan de verschillende filialen van de brouwerij. Na het lezen van de verslagen omtrent de in Am sterdam gehouden Sportdagen, Sint Nicolaasfeest- jes etc., ontstaan dan veelal gesprekken, die steeds eindigen met de woorden: „Jammer dat wij daar aan nooit kunnen meedoen." Dat kan nu eenmaal niet, omdat voor regelmatig en persoonlijk contact de afstanden te groot zijn. Blijft over, dat het personeel van de filialen zijn krachten kan meten met het Amsterdamse per soneel bij de oplossingen van vraagstukken ver meld in de Puzzle-rubriek. En hierbij krijgen de Amsterdammers dan ge woonlijk een voorsprong, want voor hen is het een koud kunstje om te weten te komen welk woord gebruikt moet worden voor: het aan nagisting onderwerpen van jong bier; of: plaats waar de hoofdgisting van het wort plaatsvindt. Filiaalmensen kunnen dit alleen te weten komen, indien zij dit bij een plaatselijke dus concur rerende brouwerij informeren. (Is al voorge komen! Toch dient op nauwer contact te worden aange stuurd, wil de Amstel-Echo volledig aan haar doel beantwoorden. Wie geeft de Redactie een goede tip om tot dit doel te geraken? Wellicht kan elk filiaal aan de Redactie opgeven welke hobby s de leden van het personeel aldaar er op na houden; hieruit kan dan een goed idee geboren worden. En wat denkt de Redactie over het uitschrijven van een „Foto-wedstrijd"? Deze moet dan zo ge organiseerd worden, dat hieraan iedereen kan meedoen, onverschillig of hij of zij een Leica of een doodgewone box bezit. „Wie zendt ons de meest originele vacantiefoto" zou de eerste opgave kunnen luiden. Enige kleine prijsjes, een sluitingsdatum bepalen en zo mogelijk het publiceren van de bekroonde foto s in de „Amstel-Echo en het begin van een nauwer contact tussen het Amsterdamse personeel en dat van de filialen is gemaakt. Opmerker.

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 6