2 AMSTEL-ECHO HET EERSTE CAFÉ-RESTAURANT EEN AMSTEL ZAAK! Het was voor Emmeloord in de Noost-Oost-Pol- der op Woensdag 9 Februari j.l. een belangrijke dag. In Emmeloord, centrum van de aan de zee onttrokken polder, werd op die dag het Café- Restaurant „De Beurs'' feestelijk geopend en door niemand minder dan de Landdrost, de heer Dr. Ir. S. Smeding, officieel aan de Amstel Brouwerij overgedragen. De N.O. Polder is 68.000 ha groot en het bevolkingsaantal neemt gestaag toe. Als gevolg hiervan bestond grote behoefte aan een lokaliteit om enigermate aan de eisen van het zich steeds ontwikkelende verenigingsleven tegemoet te komen. Destijds was weliswaar door de Direc tie van de N.O. Polder het „Dorpshuis"' gesticht, doch gezien de geringe afmeting was dit weldra ongeschikt gebleken. Toen het vorige jaar de Beursvereniging werd gesticht, stond het vast, dat er verandering diende te komen. Men wist de hand te leggen op een magazijnbarak uit een krijgsgevangenkamp in de buurt van Brugge en uit dit materiaal werd in ruim een half jaar een café-restaurant geboren, waarop een ieder trots kan zijn. Dit café-restaurant is voor veelzijdig gebruik ont worpen en ingericht en zo bevat de grote zaal niet minder dan 500 zitplaatsen en een moderne toneel inrichting. Het toneeloppervlak beslaat 80 m2 en de toneelopening heeft een lengte van 7 m. Philips te Eindhoven zorgde voor een prima geluidsinstal latie. Een speciaal ontworpen toneelverlichting completeert het geheel en zo zullen straks ook de N.O.P.-bewoners kunnen genieten van de toneel speelkunst van beroepsacteurs en -actrices, naast de voorstellingen van hun eigen amateurs. Het interieur biedt een fraai aanzien, dank zij de mooie decoratieve wandschilderingen van de heer Freek de Boer, lid van de Bouwkundige Dienst in de N.O.P. Verder zal dit café-restaurant worden ge bruikt als veiling- en beursgebouw en zal het een welkom en fraai onderkomen bieden aan aller hande verenigingen, zoals daar zijn: de Vereni ging voor Dorpsbelangen, de Bond van Platte landsvrouwen, de Middenstaridsvereniging enz., in totaal niet minder dan 40 organisaties, vereni gingen en commissies. In zijn overdracht aan de Amstel Brouwerij zei de Landdrost o.a.: „De goede naam van deze brouwerij waarvan, wat ons genoegen doet, de directeur, de heer Jhr. Six van Hillegom in ons midden is staat voldoende borg, dat ten deze de beste verwachtingen mogen gekoesterd wor den." Jhr. Six beantwoordde de Landdrost waarbij hij er op wees, dat de directie van de Amstel Brou werij het volste vertrouwen heeft in de heer Beke- brede, de exploitant, die in de polder een goede bekende is en met wie in de toekomst op een goede samenwerking wordt gerekend. Hierna bood de Heer Six een gastenboek aan. waarin hij op het eerste blad geschreven had: 'k Wens dat dit huis welvarend zij Op deze wijde zee van klei. De heer Bekebrede, die als exploitant van het café-restaurant optreedt, is geen onbekende in de N.O. Polder, waar hij als kampbeheerder zijn werk heeft gedaan. De heer Bekebrede is zeer bekend met instellingen en personen en zijn ken nis van de „poldergeest" wettigen de beste ver wachtingen. Nadat nog verschillende personen het woord hadden gevoerd, namens verenigingen en instellingen, werd nadat door een viertal musici enige klassieke nummers ten gehore waren ge bracht, de avond besloten met een Frans blijspel „De advocaat Pathelin" door het gezelschap „De Nieuwe Egelantier". Ir. Minderhoud. plaatsver vangend directeur der Zuiderzeewerken, sprak een kort slotwoord. WIST U DAT? Van bier wordt wel eens beweerd, dat het de drank is van de kleine man. Niets is minder waar. Bier wordt en werd gebrouwen zowel voor de grote als de kleine man en niemand minder dan Czaar Peter de Grote was een echte liefhebber van een goed glas bier. De geschiedschrijvers heb ben dat voor ons vastgelegd en vertellen ons, dat toen de Czaar in Deptford (Eng.) de scheeps bouw bestudeerde, hij in de taverne in de Grote Torenstraat ware drinkgelagen hield. Deze taver ne bestaat nog steeds, natuurlijk gerestaureerd en draagt de naam van „Het Hoofd van de Czaar" als herinnering aan de vorstelijke (vaste) klant. Algemeen wordt verondersteld, dat Peter de Grote het volgende gebed heeft bedacht ter aan bidding van Bacchus: „In de naam van alle dronkaards, In de naam van alle pimpelaars, In de naam van alle dwazen, In de naam van alle clowns, In de naam van alle gekken, In de naam van alle wodka, In de naam van alle wijnen, In de naam van alle bieren. In de naam van alle flessen, In de naam van alle kruiken, In de naam van alle vaten, In de naam van alle emmers, In de naam van alle potten, In de naam van alle glazen en coupes, In de naam van alle kaarten, dobbelstenen en werppijltjes, In de naam van alle tabak en kroegen. Want daar is de woning van onze vader, Bacchus." (Beer has a history. Frank A. King).

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 2