AMSTEL-ECHO 7 vindt men nochtans aan iedere soort een bizondere reuk. Het tarwebier kan men gemakkelijk daardoor van het gerstebier onderscheiden. Het Torgauwse bier heeft een kruidachtige reuk. Sommige bieren smaken zout. veroorzaken meer dorst dan ze in staat zijn deze te lessen. Bij het oud worden van bier verandert het temperament hoe ouder het wordt, hoe warmer het is; hoe jonger, hoe kouder. De waterachtige bestanddelen die er in aanwezig zijn verteren en nemen af met de tijd. het overige wordt daardoor krachtiger. „Daarentegen drijft het heel oude Bier sterker het watermaaken, maar t is in tegendeel aan de Maag, Nieren en Senuwen, en alle Senuwachtige deelen des lichaams tegenstrijdig; soo dat de al- derseekerste weg is, om Bieren van een middel- maatigen ouderdom te drinken". Het bier dat in gepikte vaten gedaan wordt, houdt zich wel langer goed, maar trekt de smaak van 't pik tot zich en wordt daardoor koppiger; ook wordt het door het pik hoe langer hoe „hitziger Als kruiden, voor de kruidige bieren geschikt, noemt hij op: Alst, Hertstong, Nagelkruid, Ros marijn, Salie, Lavendel, Betonie, Alantswortel, Hyssop. Bijenblad, Poley, Jeneverbessen. Deze goedgedroogde kruiden legt men in het bier, wan neer 't nog gist en laat het ermee gisten. Of men hangt ze, wanneer het bier al gegist heeft, met behulp van linnen zakjes in het vat, opdat de kracht er van in 't bier kan trekken. Dergelijke kruidige bieren voeden minder dan de gewone bieren en men moet ze meer voor artsenijen aan zien. Tot zover de Pater. Het spreekt vanzelf, dat met dit artikel niets nieuws geleverd is. Dat was ook niet de opzet. Het onderwerp is echter niet als bladvulling te betitelen. Voor iedere wetenschap is een vereiste dat haar geschiedenis zo nauwkeurig mogelijk na gegaan wordt: dit geldt zeer zeker ook voor de bierbrouwerij. Nederlandse chemici hebben een synthetische zoetstof bereid, die tienmaal zo zoet is als saccha rine en 5000 maal zo zoet als suiker of bietsuiker. Daar men van de kopers nauwelijks kan verwach ten dat zij de stof onder de chemische benaming l-n-propoxy-2-mino-4-nitobenzeen zullen bestel len, heeft men er de naam PAN aan gegeven; gewoonlijk wordt het vermengd met saccharine of dulcine geleverd. Het kan ook worden gebruikt als verdovingsmiddel en als zodanig is het krach tiger dan cocaïne. EEN AFSCHEID Te midden van een grote schare collega's, zowel van de kantoren als uit de fabriek, nam Portier R. Kwint afscheid van de brouwerij, nadat hij het nodig had geoordeeld, na ruim 32 jaar trouwe dienst voor een ander plaats te maken. Als eerste spreker trad onze ingenieur, de heer du Celliée Muller naar voren, die in treffende be woordingen de hoedanigheden van de scheidende belichtte. Hij noemde Kwint o.a. een steunpilaar van de brouwerij, iemand die zeer veel plichts betrachting bezit, betrouwbaar en bovenal een prettig mens. Hij kan het dan nog steeds niet goed begrijpen, waarom Kwint weggaat, omdat volgens spreker, hoewel 32 jaar een lange tijd is, Kwint toch nog in de kracht van zijn leven is. Maar aan de wens van de afscheid nemende heb ben wij nu eenmaal gehoor te geven. Als aanden ken aan de tijd die Kwint hier heeft doorgebracht en als bewijs van de sympathie, die Kwint heeft verworven, overhandigde spreker een mooi Philips radiotoestel, geschonken door de collega's. Als tweede spreker trad de heer J. Duivenvoorde naar voren, die als direct collega de kameraad schappelijke omgang memoreerde. Hij prees Kwint niet alleen als portier-collega, maar ook als vriend, als een goed vriend. Veel hebben wij gemeen, zo zei hij en dan denk ik aan het volgende: Wij komen beiden uit het tuinmansvak, jij uit Drie bergen, ik uit Doorn, hetgeen niet zo heel veel verschil maakt. Beiden zijn wij in militaire dienst geweest en hebben in de eerste Wereldoorlog samen in N.-Brabant gelegen, samen hebben wij aan de Amstel Brouwerij gewerkt en last not least samen hebben wij eenmaag operatie on dergaan! Hij bood Kwint een lijst aan, behorende bij het radiotoestel en vermeldende de namen van al de collega s, die hieraan hadden meegewerkt. Kwa men we oorspronkelijk nog wat geld te kort om dit toestel te kopen en had je aanvankelijk gezegd het ontbrekende er zelf bij te willen doen, ik kan je, vriend Kwint, thans zeggen, dat het toestel je voor de volle 100 zowel financiëel als liefdevol wordt geschonken, ja er is zelfs nog te veel geld 1) Iets voor Allen, zijnde een verhandeling en Verbeelding van allerhande Standen, Studiën, Konsten, Wetenschappen, Handwerken enz. In het hoogduyts zamengesteld enz. Pater Abraham van St. Clara, in 't Nederduyts overgebracht door J. Le Lont), 't Amsterdam. Bij de Janssoon van Waesberge. 1736. pag: 258—268. 2) Inmiddels wordt wel over bierazijn gesproken, zie Leidse vertaling Num 6: 1,3; vgl. ook: Medicijn en Drogerij in den Bijbel, Dr M. de Waal. D. B. Centen, Amsterdam, 1922.

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 7