6 AMSTEL-ECHO fende het brouwen van Kummeldeusz op het slot te Ratzeburg, dat nooit zo goed is, dan wanneer dit soort bier in de stad gebrouwen wordt, of schoon dezelfde brouwers het maakten met de zelfde gereedschappen en het zelfde water uit de stadsput gebruikten. Hoe zuiverder het water, hoe gemakkelijker het de kracht van het koren en de hop tot zich neemt. Men kan wel uit allerlei granen bier maken, maar de gebruikelijkste zijn tarwe en gerst. Rogge en haver geven slecht bier, slechts bij grote duurte worden deze grondstoffen gebruikt. Hop heeft de kracht van te verdunnen, te openen, door haar bitterheid af te geven; bovendien werkt ze conserverend. Bedriegelijk handelen dan ook diegenen, die in plaats van de edele hop post of postkruid gebruiken. Het bier zou hierdoor krach tiger en gezonder worden. De brouwmethoden zijn verschillend. Sommige nemen veel mout en hop, andere het tegenover gestelde. Gewoonlijk onderscheidt men bij het brouwen 5 handelingen; 1. Het storten (Infusio). 2. Het koken (Coctio). 3. Het verenigen (Cola- tio)4. Het smakelijk maken (Conditura). 5. De gisting Fermentatio)Tenslotte is er de rust (Reposito). Men begint met het water in de brouwketel te koken, giet het in de brouwkuipen en mengt het met het gemalen mout. Het mengsel giet men lang zaam in de brouwketel en laat men onder voort durend omroeren koken. Dit gekookte geurige mengsel wordt dan overgegoten in de aftapkuipen. Ondertussen wordt de hop gekookt, in 't begin met gewoon water; maar daarna giet men er wat van het afgetapte bij en laat het meer koken. Langzamerhand doet men er meer bij en zodoende deelt de bitterheid van de hop zich aan de vloei stof mee en wordt tot bier. De vloeistof wordt in verspreid staande kuipen aan zichzelf overge laten om af te koelen. Wanneer het zo lauw is als vers gemolken melk wordt er berm of goede bier- gist bij gedaan, om het te doen gisten en 2 of 3 dagen daarna vindt het aftappen in vaten plaats. Op deze (gewone) manier zijn afwijkingen en wel blijft het koken van het gemengde achterwege, waardoor het bier wel meer kracht behoudt, maar daarentegen langzamer helder wordt. Om het reeds genoemde Koerlandse steenbier te maken gaat men als volgt te werk; Het in de brouwketel sterk gekookte water wordt uitgegoten in de kuip waarin het mout gestort is, n.l. 8 loop 1.5 schepel. Het mengen geschiedt met een (arm)dik stuk hout, dat aan de onderzijde 4 kruis- wijs gestelde latjes draagt. M/anneer de massa zo stijf geworden is, dat dit soort roerwerk er over eind in blijft staan, wordt het omroeren gestaakt. Naar evenredigheid van de grootte worden 30 a 40 keistenen onder de brouwketel geheel gloeiend gemaakt en met behulp van een vork de een na de ander in de ketel geworpen en wel zó dat ze gestadig met de vork ,,door en dooromge werkt worden, opdat het bier niet branderig mag smaken. Voorts wordt de sterk gekookte hop (naar evenredigheid genomen) in een ander vat op de daartoe ingelegde en met stro bedekte latten geworpen, waarbij dan het in de vorige kuip ge giste mout gestort wordt. Eindelijk wordt dit in een bak afgetapt en opnieuw in de kuip gedaan, welke van te voren zuiver uitgeveegd is. Wan neer de vloeistof lauw geworden is, wordt er de gist in „gesmeeten Men verkrijgt 4 tonnen bier (1 ton 1,39 hl.). De deugdelijkheden van goed bier zijn de vol gende: 1. Het moet schoon en helder zijn, want anders veroorzaakt het verstoppingen in 't menselijk lichaam: opgeblazenheid, slijmvorming. 2. Het moet uit goede mout zijn vervaardigd; hoe beter graan, hoe beter bier. 3. Het moet goed gekookt zijn, opdat het des te gemakkelijker verduwd kan worden; natuur getrouwer zijn. Slecht gekookt bier blaast het lichaam op en veroorzaakt buikpijn. 4. Het moet uitgegist en gezuiverd zijn. Er zijn, wat gehalte betreft, 3 soorten te onder scheiden: het eerste of zwaarste, voor degenen die veel moeten werken, opdat ze daardoor hun krach ten behouden, het middelste en dun bier worden veel als tafelbier gebruikt; het dunne bier dient vnl. voor de wijndrinkers. Het sterk gekleurde bier heeft altijd veel meer „hitzigheit" bij zich dan het licht gekleurde. Ofschoon ook alle bieren een reuk bij zich hebben, die hun alle eigen is en waardoor ze te onder scheiden zijn van andere vloeibare artikelen, zo

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 6