AMSTEL-ECHO 5 ten aanzien waarvan door de rantsoenering een „koopdwang" in het leven is geroepen. Immers, nog afgezien van het feit, dat de moge lijkheid om aan zijn gasten een in schaarstetijd moeilijk verkrijgbaar artikel te kunnen voorzet ten, in de ogen van sommigen een zekere sociale distinctie" verleent, mag men aannemen, dat de bezitters van een „klantenkaart", die hem maan delijks recht geeft bij een bepaalde slijter b.v. Yi liter gedistilleerd te kopen, doorgaans niet zal na laten, zijn rantsoen af te nemen, al is hij mis schien maar een kleine gebruiker en staan er nog 3 halve liters in de kast Zo heb ik in het huidige leger, waarin tot voor kort aan officieren en onderofficieren per maand 1 liter jenever tegen betaling werd verstrekt, nimmer meegemaakt, dat er jenever niet werd afgenomen, hoewel een gedeelte van hen minder dan 1 liter per maand consumeert. Vooral bij gedistilleerd lijkt mij deze tendentie tot „koopdwang" aanwezig: het is onbeperkt houdbaar, het komt altijd wel eens te pas, het is (dat heeft de oorlog wel geleerd) een zeer bruik baar „ruilmiddel" enz. Aldus redenerende, is het te verwachten, dat, wellicht na een zich over enkele maanden uit strekkende opflikkering, de omzet van gedistil leerd zich niet zal verheffen boven het huidige peil, terwijl de mogelijkheid van een zekere te ruggang in de omzet van dit product aanwezig is. Wordt deze verwachting bewaarheid, dan zal de opheffing van de rantsoenering van gedistil leerd niet een ongunstige invloed uitoefenen op de bieromzet. Immers, bij zeer grote delen der bevolking is er slechts bitter weinig ruimte tussen de inkomsten en de kosten van voorziening in als normaal be schouwde levensbehoeften, zodat van de inkom sten slechts een zeer bescheiden bedrag kan wor den besteed aan alcoholhoudende dranken. Het wegvallen van de hierboven beschreven „koopdwang" voor gedistilleerd maakt, dat men dit artikel voortaan slechts zal betrekken in die hoeveelheden en op die tijdstippen als door de behoefte wordt aangegeven, hetgeen zowel geldt voor het verbruik thuis als voor het verbruik in café's. Uit een en ander volgt, dat méér koopkracht be schikbaar komt voor andere goederen, waarvan ook het bier kan profiteren, in het bijzonder wan neer door een hardnekkige, doch levendige reclame steeds weer de aandacht der consumenten op het bier wordt gevestigd. Het feit, dat sinds het verdwijnen van de drank rantsoenering door de drankhandelaren een ste vige campagne voor het gedistilleerd wordt ge voerd, kan erop wijzen, dat ook in deze kringen van de opheffing der rantsoenering een ongun stige invloed op de verkoop van sterke drank wordt gevreesd. M. DE VERSPREIDING VAN HET SCHAAKSPEL. Naar alle waarschijnlijkheid stamt het schaakspel uit Indië. In een zijner primitieve vormen was het spel voor vier spelers. Het ging erom de beide vijandelijke Koningen tot machteloosheid te brengen. Nauwkeurige onderzoekingen doen ver moeden, dat de Brahmaan Sissa de uitvinder was van het schaakspel, dat met zijn verscheidenheid van stukken niet alleen een schijnoorlog. maar ook het zinnebeeld der plichten eens konings was! De grote Perzische dichter Firdousi wijdt ver scheidene passages zijner gedichten aan de be schrijving van een schaakpartij. Toen de Ara bieren in 651 Perzië hadden veroverd, leerden zij er het schaakspel kennen en brachten het naar het Westen over. Haroun-al-Raschid, de grote Kalif, gaf later Karei de Grote een ivoren schaak spel ten geschenke. Tamerlan, de befaamde Mongoolse éénarmige en kreupele veroveraar, Koning Hendrik IV, de Zweedse soldatenkoningen Gustaaf Adolf en Karei XII waren allen vurige beoefenaren van het schaakspel. Het was Napoleon's geliefkoosde ontspanning. Uit curiositeit volgt hier een partij tussen Napoleon I en Mme de Rémusat, gespeeld op 20 Maart 1804 in „La Malmaison" te Parijs: Wit: Napoleon. Zwart: Mme de Rémusat. 1. Pblc3 e7e5 2. Pgl—f3 d7d6 3. e2e4 f7—f5. 4. h2—h3 f5Xe4 5. Pc3Xe4 Pb8c6 6. Pf3g5 De onversaagde cavalerie. 6. d6d5 7. Ddlh5 schaak g7—g6 8. Dh5—f3 Pg8h6 9. Pe4f6 schaak Ke8e7 10. PfpXd5 schaak Ke7d6 11. Pf6e4 schaak Kd6Xd5 Een offer. 12. Lflc4 schaak Kd5Xc4 Opnieuw een offer. 13. Df3b3 schaak Kc4d4 14. Db3d3 mat. De belangstelling des Keizers verhoogt de luis ter van het spel. De wonderbaarlijkste speler van alle tijden was Paul Morphy, een Amerikaans advocaat, wiens moeder een Franse was. Hij was onbetwistbaar de sterkste onder al zijn tijdgenoten en had on gekende gaven op het gebied van combineren. Vele van zijn partijen laten een ware regen van de meest schitterende en diepe offers en com binaties zien. „Hij speelt als Morphy" is de grootste lof, die men iemand voor schitterend en tevens diep spel kan toezwaaien.

Amstel - Echo | 1948 | | pagina 7