AMSTEL-ECHO 3 gezien hebt!'' „Dat klopt was mijn antwoord en ik vertelde hem het beleefde, waarop hij mij toe vertrouwde: „Om je de waarheid te zeggen, heb ik ook al de gehele nacht het idee, of er iemand achter me staat. Toen ik na schaften een sigaret wilde opsteken, werd steeds mijn lucifer uitge blazen en toch was er niemand!" Net wat voor Toon. Na die tijd hebben maats van mij in de nachtdienst ook vreemde ervarin gen opgedaan, met als gevolg, dat zij met een bezwaard gemoed de dienst ingaan en zich ang stig afvragen, wat de nacht van Oud- op Nieuw jaar weer brengen zal. Ik heb ze al moed inge sproken, want Toon kon nooit een vlieg kwaad doen. Rest mij nog te vertellen, dat toen ik die zelfde nacht, na een beetje bekomen te zijn van de emotie, een stukje wou gaan eten, mijn brood spoorloos verdwenen was. Daar ik mij evenwel niet kan voorstellen, dat ze in het hiernamaals zo krap gerantsoeneerd zijn, dat men daar behoefte zou hebben aan mijn brood met uitgesneden spek- bokking, wil ik dit niet op Toon zijn rekening schuiven. U kunt het geloven of niet. Th. Mantoua. IETS OVER MAATSCHAPPELIJK WERK De tweede keer dat ik over dit onderwerp schreef, kwam de materiële hulp, die in moeilijke omstandigheden door het bedrijf gegeven moet kunnen worden, ter sprake. Zoals U allen be kend is, heeft onze Directie ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Amstelbrouwerij door een royale gift het reeds bestaande steunfondsje tot een fonds gemaakt: het Ondersteuningsfonds. Dank zij dit fonds behoeft niemand, die buiten zijn schuld in moeilijkheden geraakt, in zijn zor gen om te komen. Een allereerste vereiste voor de werkzaamheid van een dergelijk fonds is de strikte geheimhouding waartoe de bestuursleden verplicht zijn. Ieder, die in geldelijke moeilijk heden verkeert, kan er volkomen op vertrouwen, dat hetgeen hij aan het bestuur meedeelt, niet verder komt. Om dit vertrouwen te verwerven, behoeft het bestuur alleen maar iets niet te doen: nl. niet te praten over andermans zaken. Voor mensen die zich hun verantwoordelijkheid bewust zijn, is dit geen moeilijke opgave. Er is echter nog een ander vertrouwen, dat het perso neel in het bestuur moet hebben: dat is het ver trouwen, dat ieder geval op dezelfde ob jectieve wijze beoordeeld wordt. Daartoe is het allereerst noodzakelijk, dat alle ge vallen op dezelfde wijze onderzocht worden. Dit onderzoek, wat door de maatschappelijke werkster geschiedt, is niet een soort politie onderzoek, maar dient uitsluitend om de ge gevens te verzamelen, die het bestuur nodig heeft om een beslissing te kunnen nemen en om na te kunnen gaan, of de gevraagde hulp inder daad de beste hulp is. Niet inmenging in eens anders zaken, maar het geven van hulp is het doel van dit onderzoek. Daar in 99 van de 100 gevallen de moeilijkheden verband houden met het gezin, is een gesprek met Moeder de vrouw meestal gewenst. Beter dan op een spreekuur is er thuis gelegenheid om alles wat met de moei lijkheden te maken heeft, eens rustig te bepraten. Als dit onderzoek vakkundig gebeurt, dat wil zeggen, door een maatschappelijke werkster, die geen onnodige vragen stelt, maar die over er varing en inzicht beschikt, dan is het voor de huisvrouw, die zoveel grote en kleine zorgen te verwerken heeft, meestal een opluchting over haar moeilijkheden te kunnen spreken. Als er eens iets ter sprake mocht komen, wat in het ge zin zorgen geeft, doch wat met geldelijke aange legenheden niets te maken heeft, dan is het van zelfsprekend, dat de maatschappelijke werkster hierover niet spreekt, als zij het bestuur van ad vies dient. Voor het bestuur is het van groot belang, dat steeds op dezelfde wijze voorgelicht wordt, waarbij steeds dezelfde normen en maat staven gelden. Dit maakt het mogelijk gevallen met elkaar te vergelijken en zodoende een vaste lijn in de beoordeling te krijgen. De beslissing wordt door het bestuur in zijn geheel genomen. Voor de maatschappelijk werkster is het buiten gewoon prettig te kunnen profiteren van de er varing van mensen, die het bedrijf door en door kennen en die blijkens de verkiezing als be stuursleden het vertrouwen van hun collega's ge nieten. De prettige wijze waarop in ons bestuur over legd en samengewerkt wordt, maakt dat ieder bereid is steeds naar de mening van een an der te luisteren, waarbij het belang van degene die hulp nodig heeft, de doorslag geeft. Het gaat er tenslotte toch om de juiste hulp aan de juiste man te geven. H. A.B. REMEDIE TEGEN DE DRONKENSCHAP. Een predikheer, gewoon de dronkenschap te laaken, Bestrafte deeze zonde omtrent twee uuren lang. Het volk dagt dit geteem zal nooit ten einde raaken: Deez' droop de kerk uit. en die wachte na den zang, Daarna stond ieder op. voor 't eind der predikaatsje. Hierop keert Dominé het uurglas nog eens om, En roept: Blyft likkebroêrs, hoe zyt gy zot of dom? Neemt afscheid met fatzoen, dit is het laatste glaasje. Pieter Langendijk (16831735). <5>

Amstel - Echo | 1948 | | pagina 5