AFSCHEID 12 AMSTEL-ECHO Het is bekend, dat onvoldoende reiniging van kopjes en glazen in café's en hotels een van de hoofdoorzaken van de verspreiding van ziekten is. Besmetting van niet vaak genoeg ververst spoelwater, de moeilijkheid van het verkrijgen van afwaswater met een temperatuur, hoog ge noeg om ontsmettend te werken, en het afdrogen met vuile doeken zijn enkele van de inbreuken, die restaurateurs op de wetten der hygiëne maken. Een geheel automatische machine om glaswerk te wassen is onlangs door een Britse firma in de handel gebracht. Hiermede meent men al deze euvels te kunnen opheffen. Ieder glas dat in de machine wordt gebracht, wordt met schoon heet water gespoeld, terwijl rubbersponzen ieder spoor van lippenstift verwijderen. Het nog warme glas wordt met lucht gedroogd, zodat afvegen met een doek niet meer nodig is. Met deze machine kun nen per uur meer dan 1000 glazen worden ge reinigd. (De meest hygiënische methode is na gebruik het glas te breken. Red.) Het feit dat Joseph Priestley, vrijzinnig theoloog en scheikundige (17331804) in Leeds vlak naast een bierbrouwerij woonde, is van onschat bare waarde geweest voor de verdere ontwikke ling der chemie. Hij leidde nl. het koolzuur uit de gistingstroggen door een buis naar zijn eigen laboratorium, hetgeen hij zeer zeker niet had kunnen doen, wanneer hij b.v. naast een schoen lapper had gewoond! In 1774 ontdekte hij (tege lijk met Scheele) de zuurstof, welke ontdekking hij later nog vermeerderde met die van het zout- zuurgas, ammoniakgas, het fluoorkiezel en het zwaveldioxied, het stikstofoxyduul en het kool- oxied. )nen, wat net paara voor mij het jaar 1940 en de oorlog hii zoveel bedrijven, werden Wij feliciteren... B. SMINK, die op 22 Ja nuari 1949 de dag herdenkt, waarop hij voor 25 jaar ge leden in onze dienst trad. Barend Smink, schipper op een der boten van onze brouwerij-vloot, heeft zich gedurende die tijd doen kennen als een man, die zijn vak verstaat en bovendien als een prettig collega. Wij hopen, dat Barend Smink nog vele jaren in onze dienst zal zijn en wensen hem en de zijnen op 22 Januari een pret tige dag toe. En nemen afscheid van H. J. ZEILMAKER, Controleur aan ons bedrijf, die op 1 Januari 1949 onze dienst verlaat om van zijn welverdiend pensioen te gaan genieten. Zeil maker, die gedurende pl.m. 36 jaar in onze dienst was, is steeds een voorbeeld geweest van ijver en plichtsbetrachting, hetgeen hem steeds tot eer strekte. Wij hopen dan ook, dat Zeilmaker nog heel lang dezelfde vitaliteit zal blijven behouden, die wij steeds bij hem hebben kunnen waarnemen. R. KWINT, die op 1 Januari 1949 onze dienst gaat verlaten, nadat hij ongeveer 32 jaar als fa- brieksportier aan ons bedrijf was verbonden. Kwint, de mentor van de portiers, hebben wij gedurende die tijd leren kennen als een zeer prettig en goed collega, die uitstekend berekend was voor zijn lang niet altijd gemakkelijke taak. Ook voor Kwint hopen wij, dat hij nog heel lang van zijn welverdiend pensioen zal mogen ge nieten. H. BRANDSMA, bediende op het Expeditiekan toor, die eveneens onze dienst op 1 Januari 1949 gaat verlaten in verband met zijn gezondheid. Voor Brandsma, die vanaf Februari 1943 in onze dienst was, hopen wij, dat de verandering van werkkring zijn gezondheid ten goede zal komen. De heren A. KROMWIJK en F. PINKSTER dan ken directie en collega's voor de blijken van belangstelling ondervonden bij hun resp. 40- en 25-jarig jubileum. PUZZELAARS VOOR! Oplossing van „het drama van de Pettenwinkelier". Jan kon weten, dat hij een witte pet op had uit de antwoorden van Klaas en Piet, want Klaas zou alleen geweten hebben, welke pet hij op had, indien Jan en Piet ieder een zwarte pet op hun hoofd hadden; in dat geval droeg hij zelf een witte. Klaas zegt echter: ,,Ik weet het niet", dus Jan en Piet weten, zij hebben of twee witte petten of een witte en een zwarte pet op. Piet ziet, dat Jan een witte pet op heeft en kan hieruit dus de kleur van zijn pet niet afleiden. Jan zegt nu: ,,Ik heb een witte pet op", want als ik een zwarte pet zou dragen, zou Piet gezegd hebben: „Ik heb een witte" U ziet een vrij simpele puzzle, hetgeen ook wel is gebleken uit het grote aantal goede inzendingen en slechts twee verkeerde. Als winnaar kwam ditmaal uit de bus onze collega de heer A. W. Dielemans uit Rotterdam, die wij hiermede gelukwensen en die als prijs het zo juist verschenen boek Carnaval der Desperado's van Noél de Gaulle toegezonden krijgt. v. B.

Amstel - Echo | 1948 | | pagina 14