3 AMSTEL-ECHO hiervan gemaakte stoffen (cibazol, dagenan. sul- fathiazol enz.) een ruime toepassing vinden. Het nadeel is, dat er enkele, gelukkig zeldzame geval len, voorkomen, dat patiënten overgevoelig voor deze stoffen zijn en bij voortgezet gebruik een bloedafwijking kunnen krijgen. Tijdens de jongste wereldoorlog werd een nieuw middel, het penicilline, een afscheidingsproduct van een schimmelsoort, in de geallieerde legers op grote schaal toegepast. Inderdaad gaf dit verbluf fende resultaten, maar al spoedig bleek, dat niet alle wondinfectiebacteriën er gevoelig voor waren. Het is dus een prima middel, maar alleen toe te passen in daarvoor geschikte gevallen. Op het ogenblik worden proeven genomen met een afscheidingsproduct van een andere schimmel soort, het streptomycine. Het schijnt, dat deze stof werkzaam is in bepaalde gevallen van tubercu lose. De resultaten zullen nog moeten worden af gewacht. Dr. K. WIST U DAT? Ongeveer een jaar geleden organiseerde de Ver- eniging van Kwekers van industrie-aardappelen een bijeenkomst van Franse, Belgische en Neder landse brouwers, teneinde hun oordeel te verne men over het bier. dat voor het eerst in Frankrijk uit aardappelen was gebrouwen. Alle genodigden waren connaisseurs (deskundi gen) op dit gebied en gaven grif toe. dat het aardappelbier (hoewel het slechts 4 alcohol bevatte) zich uitstekend met moutbier liet ver gelijken. Het had inderdaad niet de minste aard- appelsmaak, en men zou al een hele fijnproever moeten zijn om het verschil te proeven. Lang voordat het in de twaalfde eeuw in Arabië gewoonte werd koffie te drinken, was koffie al in Abessinië bekend. Pas driehonderd jaar later drong de gewoonte door tot Londen en Parijs. De cacao- en ananasdrank zijn uit Amerika af komstig, maar de uitvinding van citroen- en sinaasappellimonade, gemberbier en vooral niet te vergeten het gewone gerstebier, kan aan de Oude Wereld worden toegeschreven. <S> Deel 14 van Elsevier's Encyclopaedia of Organic Chemistry bevat een uitstekende formule-index en tevens een zeer volledige onderwerpen-index, waar men zelfs samenstellingen in aantreft als: desoxytetrahydroanhydrodigitoxigenin. Copie voor dit blad moet uiterlijk op de le van iedere maand in ons bezit zijn. Red. IMKlvtlltKIt De Hollandse bezoeker trof de goede Sint aan in zijn Spaans paleis in gezelschap van enige Moorse bedienden (om t nare woord zwarte Piet niet te gebruiken!). De oude heer verkeerde in een verbitterde, ja zelfs nijdasserige stemming. Hij plukte aan zijn baard en schermde dreigend met een vliegenmepper. ..Wat voor nut heeft het nog," snoof hij, „om 5 December naar Holland te ko men? Mij zijn zoveel deviezen toegewezen, dat ik elk braaf Hollands kind een halve pepernoot kan schenken. Een halve!" De bezoeker merkte op: ,,Maar Sint, Uw tegen woordigheid alleen al betekent voor onze kin deren een geschenk." De oude heer antwoordde bits: ,,Ik ben te wijs om dat te geloven. Nee, nee, ik kan beter weg blijven dit jaar en hij schudde droevig zijn hoofd. Een nationale ramp dreigde: de heilige kinder vriend zou niet naar Holland komen omdat hij niets had om uit te delen. Om dit te voorkomen moest, zoals het deftig heet, een daad gesteld worden. En die daad wordt ge steld. elke avond weer, in timmerwinkel, smederij, kuiperij en straks ook in de schilderswerkplaats, door mensen die daar speelgoed vervaardigen, dat elk kinderhart in verrukking zal brengen en die daarvoor werken in vrije tijd, dat de vonken en de krullen eraf vliegen. Een complete speel goedfabriek is daar opgericht onder leiding van enkele vakmensen, een fabriek die zij met hulp v an collega s en van handige knapen van andere fabrieksafdelingen op touw hebben gezet en ge organiseerd. De brouwerij levert met toestemming van de directie licht, kracht en materiaal, en zij leveren hun vakkennis, initiatief, ideeën, werk kracht en vrije tijd om dat te voorschijn te tove ren waar het om begonnen is: speelgoed. En al mogen,we niet uit de school klappen en alles ver tellen wat we gezien hebben, toch kunnen we het niet onder ons houden dat straks, als het Sinter klaasfeest voor kinderen van ons personeel wordt gehouden, er meisjes zullen zijn die een echte wastobbe met wringer zullen krijgen, zodat ze poppenkleertjes kunnen wassen tot ze wit zijn als sneeuw, en dat er autopeds zijn voor jongens waarop snelheden a Ia Arie van Vliet zijn te bereiken. Hulde, timmerlieden, smeden, kuipers, schilders. ..Handlangers en allen, die verder verantwoor delijk zijn voor dit initiatief. Want het mooiste geschenk dat de kinderen zullen krijgen is LIw toewijding, Uw vrije tijd. Uw werk. Maar dat zullen ze pas beseffen als ze later, groot gewor den. op zolder een oud stuk speelgoed vinden. Hoede Sint, kom gerust, bij ons althans zult ge meer uit te delen vinden dan ge redelijkerwijze mocht verwachten. gj

Amstel - Echo | 1948 | | pagina 3