2 ÏÏltcLLkcJPie, Kfio-n,Le.(!c AMSTEL-ECHO Infectie en haar bestrijding Zodra bacteriën in het menselijk lichaam zijn bin nengedrongen scheiden ze een vergift, het toxine, af. Het lichaam beantwoordt dit met het maken van een tegengift, het antitoxine. Iedere bacterie soort heeft zijn eigen antitoxine. Is er nu vol doende antitoxine in het bloed van de lijder aan wezig, dan wint het lichaam het en herstelt de patiënt. In het tegenovergestelde geval gaat de patiënt te gronde. Het is dus zaak de hoeveelheid antitoxine in het bloed(serum) van de lijder zo groot mogelijk te doen zijn, des te meer heeft hij de kans te her stellen. In het bloedserum van de herstelde patiënt zitten nog geruime tijd grote hoeveelheden anti toxine. zodat deze dan ook gedurende die tijd onvatbaar is voor een nieuwe infectie. Het eenvoudigste zou dus zijn bij het uitbreken van een infectieziekte, bloedserum van een pas van diezelfde infectieziekte herstelde patiënt te brengen in het bloed van de lijder, om zo zijn hoeveelheid antitoxine te vergroten. Bij enkele infectieziekten wordt dit dan ook wel gedaan. Meestal hebben we bij het plotseling uitbreken van een epidemie niet voldoende pasherstelde patiënten tot onze beschikking om aan de grote aanvraag van antitoxine-serum te kunnen voldoen. In de practijk gaat het dan ook op een andere wijze. Nemen we als voorbeeld de diphteritis, een besmettelijke keelziekte, veroorzaakt door de diphterie-bacil. mede omdat dit één van de eerste ziekten is, waarbij deze wijze van bestrijding is toegepast. Men besmet een paard met verzwakte diphterie- bacillen zodanig, dat het beest wel ziek wordt, maar er niet aan sterft. Zodra het beest hersteld is, bevat zijn bloedserum dus grote hoeveelheden diphterie-antitoxine. Men tapt hem nu zoveel bloed af. als zonder schade kan geschieden en maakt hiervan een serum. Daar deze infectie geheel kunstmatig wordt opgewekt, hebben we het in de hand de sterkte van het serum te regelen, hetgeen een groot voordeel is. Dit serum wordt bewaard in dichtgesmolten glazen buisjes en is ongeveer een jaar lang houdbaar. Zodra nu een patiënt besmet wordt met diphterie. spuiten we hem een hoeveelheid van dit paarden- serum in en vergroten zo zijn hoeveelheid anti toxine. Desnoods kunnen we bij ernstige gevallen dit enige malen herhalen. Door deze serumbehan deling is het dan ook gelukt de sterfte aan diph terie enorm te doen dalen. Een andere wijze van bestrijding van infectie ziekten is de vaccinatie. Hierbij enten we gezonde mensen, waarvan men in de toekomst kan ver wachten, dat zij in aanraking zullen komen met lijders aan infectieziekten (b.v. vertrek naar Indië) in met een verzwakte oplossing van bacteriën van die infectieziekte, waarvoor wij hem onvat baar willen maken. Hij krijgt dan een lichte in fectie, is daar enige dagen vervelend van. maar krijgt nu antitoxine in zijn bloed en is nu verder gedurende enige tijd onvatbaar voor deze ziekte. Deze wijze van bestrijding werd al enige duizen den jaren geleden toegepast door de Chinezen tegen pokken. Het was hun bekend, dat iemand, die pokken had gehad en was hersteld, verder onvatbaar was voor pokken. Ze lieten nu mensen slapen in hemden van poklijders, die dus met etter van pokpuisten waren doordrenkt en die ze een tijdje hadden bewaard, waardoor de bacteriën minder sterk waren geworden. Deze kregen nu een lichte pokinfectie en waren nu verder onvat baar. Ook werden wel ingedroogde restjes van pokpuisten in de neus gebracht. In het begin der 19e eeuw was het een Engelse geneesheer, Jenner, opgevallen, dat er ook een soort pokken voorkwam bij koeien. Soms infec teerde een melker zich hiermede en kreeg nu pok puisten aan de handen. Diegenen nu, die deze koepokziekte gehad hadden, bleken bij een echte pokepidemie (en die kwamen toentertijd veel voor) niet aangetast te worden. Hij entte nu een kind met deze koepokken en ook dit kreeg geen pokken. Al gauw vond hij navolging en nu is in de meeste beschaafde landen de koepokinenting wettelijk verplicht, waardoor de pokken hier prac- tisch zijn verdwenen. De door inenting verkregen onvatbaarheid voor pokken is een tijdelijke en moet dus feitelijk na enige tijd herhaald worden. Na dit uitstapje op het gebied der bestrijding van infectieziekten in het algemeen, keren we weer terug naar de bestrijding der wondinfectie. Ook hier vinden de hierboven genoemde begrippen toepassing, maar helaas gaan deze hierbij niet zo goed op als in de hierboven genoemde gevallen. De serumantitoxine-behandeling is toch bij de wondinfectie practisch van weinig waarde, terwijl de vaccinatie wel eens wordt toegepast bij b.v. hardnekkige gevallen van steenpuisten. De resul taten zijn evenwel niet zeer moedgevend. Als middel ter bestrijding van wondinfectiebacte- riën heb ik U reeds genoemd het joodtinctuur. Dit is evenwel niet het enige middel. Er bestaan een reeks chemische stoffen, die in oplossing de eigenschap bezitten om bacteriën te doden (car- bolzuur, sublimaat, enz.). Ze bezitten allen even wel de onaangename eigenschap, dat zij welis waar bacteriën kunnen doden, maar ook de cellen van het lichaam aantasten en dus in sterk ver dunde oplossing alleen maar plaatselijk bruikbaar zijn. Ongeveer 10 jaar geleden ontdekte Domanigk een stof, die bacteriën doodde en de lichaamscel len niet aantastte: het prontosil. Deze stof kan worden ingenomen en geeft inderdaad goede resultaten, zodat dit prontosil en verschillende

Amstel - Echo | 1948 | | pagina 2