6 AMSTEL-ECHO Q,eacAte ïZedaciie DALEND BIER VERBRUIK Naar aanleiding van het artikel over bovenstaand onderwerp in de ,,Amstel-Echo" van September 1948 wil ik gaarne een en ander schrijven. Om 1943 als basisjaar te nemen vind ik niet juist. Beter lijkt mij het jaar 1939 te nemen. Het is ons allen bekend, dat de grote crisis, die in 1930 in trad, in 1937 tot staan werd gebracht. Nemen we 1937 als basisjaar, dus 100, dan geven de jaren 1938 112 en 1939 120 aan. Gaan we het basisjaar 1943 nemen, een oorlogs jaar, waarin geen thee, koffie of andere behoor lijke dranken te krijgen waren en van welks omzet de moffen misschien wel 50 afnamen, dan vind ik dit geen maatstaf, waaraan wij ons welvaarts peil kunnen toetsen. Vanzelfsprekend is het, dat wij de omzet 1943 gaarne hadden behouden. Maar het was te voor zien, dat wij zouden terugkeren tot vooroorlogse verhoudingen. Nemen we dan 1939 als maatstaf en vergelijken 1947 hiermede, dan kunnen wij met genoegen een vooruitgang bespeuren van onge veer 34 Nu kunnen we wel zeggen de kosten zijn nu zoveel groter, maar dan moeten we ook zeggen, dat de bierprijs ongeveer het dubbele bedraagt. Op dit laatste wil ik echter niet dieper ingaan, daar ik mij dan op glad ijs zou begeven. Ik heb mij alleen willen bepalen tot het sensa tionele artikel „Dalend bierverbruik", hetgeen vol gens mij had moeten zijn „Bieromzet 1947 ligt nog steeds ruim 30 boven die van 1939". Er zijn echter nog mensen, die een achteruitgang nog komischer uitdrukken. Zo sprak ik een boer uit Kethel, die mij zeide dat hij in 1947 10.000. verloren had. Toen ik hierop dieper inging, was deze berekening als volgt gemaakt: Hij verdiende in 1943 15.000.en in 1947 maar ƒ5.000. Het verschil in de winst noemde mijnheer dan maar verlies. J. J. v. d. Ree Jr., Filiaal Rotterdam. Wij zijn het met collega v. d. Ree Jr. eens, dat het jaar 1943 nu niet bepaald een geschikt jaar is om vergelijkingen te maken. Maar welk ander jaar is dat dan wel? Ieder jaar is anders en in elk jaar komen omstandigheden voor, die van in vloed zijn op het verdere verloop van dat jaar. Ook het jaar 1939, waarvan collega v. d. Ree uitgaat, is geen goed jaar voor vergelijking. Op 24 Augustus van dat jaar mobiliseerde ons land en deze mobilisatie was oorzaak, dat in het laatste kwartaal 1939 een ongekend hoge bieromzet werd bereikt. Maar om te blijven bij het door collega v. d. Ree genoemde jaar 1939. Gespecialiseerde periodische tijdschriften en statistische uitgaven laten zien, dat het verbruik per hoofd in het jaar 1939 16.2 liter is geweest tegen pl.m. 14.6 liter in dit jaar. In elk geval valt daaruit een dalend bier- verbruik te constateren. Red. M. Met zeer veel belangstelling hebben wij kennis genomen van de inhoud der reeds verschenen nummers van de „Amstel-Echo" en wij juichen de verschijning van dit blad ten zeerste toe. Wij zijn het volkomen eens met Uw Redacteur, die in het eerste nummer schreef, dat door het ver schijnen van de „Amstel-Echo" een schakel is toegevoegd aan de keten, die ons werkers van de Amstel Brouwerij, moet samenbinden. Wij wensen de „Amstel-Echo" dan ook een zeer lang bestaan toe en wij hopen, dat het zal voldoen aan de verwachtingen, welke de initiatiefnemers daar aan hebben gesteld. Evenals de verschillende leerzame artikelen, wel ke daarin waren opgenomen, hebben ook de ver slagen van de diverse sportgebeurtenissen, van de A.V.A. en van de touringcar-tocht van de ge- pensionneerden, onze volle aandacht gehad. Ons is dan ook gebleken, dat er op verschillend gebied verenigingen van het personeel der Amstel Brou werij te Amsterdam bestaan. Wat het verenigingsleven in Rotterdam betreft, kunnen wij onze collega's in den lande medede len, dat een gedeelte van het personeel van het Filiaal te Rotterdam een Reisvereniging heeft op gericht. Er wordt wekelijks een klein bedrag ge spaard en eens per jaar gaan we er op uit per touringcar. Deze Reisvereniging bestaat nu circa twee jaar. In 1947 werd een ééndaagse tocht ge maakt naar de Veluwe en in Juni van dit jaar zijn we lj^ dag naar Valkenburg en omstreken geweest. Bij deze laatste gelegenheid hadden wij het genoegen nog enige collega's uit Amsterdam en Heerlen te ontmoeten. Deze tochten heeft ons gezelschap kunnen maken mede dank zij de finan ciële steun van onze Directie. Beide tochten heb ben een zeer prettig verloop gehad en wij hebben volop genoten van het vele natuurschoon, dat ons land biedt. Zij hebben er veel toe bijgedragen de onderlinge band tussen ons personeel te verste vigen. Een volgende keer hopen wij een tocht te maken naar het mooie Twente, het gedeelte van het „Verre Oosten", waarover de heer Dumans, Directeur van het Filiaal Hengelo, zo'n warm pleidooi heeft gehouden in de „Amstel-Echo" van Augustus j.l. Wij houden ons t.z.t. gaarne aan bevolen voor zijn advies omtrent de mooie plekjes en bijzonderheden van die landstreek. Een sportvereniging, bestaande uit leden van het personeel van het Filiaal Rotterdam, is er helaas niet, daar het aantal geëmployeerden hiervoor niet groot genoeg is. Er zijn wel een paar mensen, die een beetje kunnen biljarten. In het begin van de oorlog is door ons met collega's in Amsterdam

Amstel - Echo | 1948 | | pagina 6