8 AMSTEL-ECHO betrok het door hem voor zijn hof, zijn leger en vloot benodigde bier over die nieuwe haven en vooral als er oorlog in het land was en het ging tegen Utrecht, dan moesten er duizenden tonnen geleverd worden en werden er maatregelen ge troffen om te voorkomen dat het bier reeds aan anderen verkocht was voor de graaf aan bod kon komen. Er moest voor opslagruimte voor grote voorraden bier gezorgd worden, het steeds toe nemende verkeer eiste bebakening en een primi tieve kustverlichting, in 't kort, leven en drukte aan alle kanten. Zo belangrijk werd deze markt voor de Hambur gers, dat op een gegeven ogenblik van de 457 brouwers er niet minder dan 126 alleen voor Am sterdam werkten, die dan ook werden aangeduid als „braxatores de Amstelredamme Tot 1360 ongeveer speelde het bier een hoofdrol onder de verhandelde artikelen. Na die tijd nam de handel in andere waren meer en meer toe, zodat procentsgewijze de omzet van bier verge leken met de totale handelsbeweging terugliep. Wilt U cijfers? Dr. Smit somt ze in zijn reeds geciteerd werk op en ik wil ze U niet onthouden. Hier hebt U de periode van 13521354. Op 7 November 1352 kwam er een biervloot aan van 25 schepen, die samen in hadden 7490 tonnen. Geloof maar vrij, dat er op de behouden aan komst van die geduchte Armada een stevig pintje gedronken is. In het gevaarlijke winterseizoen lag de vaart stil en pas op 1 Mei 1353 deed de aan komst van een nieuwe vloot de harten der dor stige zielen sneller kloppen. 18 schepen vielen toen binnen met 4830 tonnen, gevolgd door 6 op 31 Mei met 2086 tonnen, 9 op 12 Juni met 2932 tonnen, 9 op 6 Juli met 2629 tonnen, 2 op 25 Juli met 912 tonnen, 3 op 17 Augustus met slechts 462 tonnen (een druppel op een gloeiende plaat), 8 op 29 Augustus met 3088 tonnen, 3 op 17 Sep tember met 832 tonnen, 7 op 22 September met 1378 tonnen en op 1 November 1353 weer de grand fleet": 17 schepen met een lading van tezamen 5154 tonnen. De slechte aanvoer in het goede seizoen blijkt hieruit duidelijk. Ik meen hiermee mijn taak met behulp van ver schillende auteurs te hebben volbracht. Er is aangetoond, dat omstreeks 1300 Amsterdam een voet in de stijgbeugel had, dat het door de bier- handel in de zadel geholpen werd en dat het toen in staat was, zijn eigen weg te volgen. En dat heeft het gedaan met ondernemingslust, met durf, met vlijt, kortom met al die eigenschappen die ook nu nog hen gerieven, die van onze haven en van een ervaring van meer dan 6 eeuwen gebruik maken. Thans is er genoeg beweerd en kan ik mij, om met een oude monnik te spreken, terugtrekken in de haven van een veilig stilzwijgen, om daar bij een glas bier nog eens de oude tijd te overwegen. Het geroezemoes van toen is al eeuwen lang ver stild, maar het bier is gebleven, ook dank zij het gezwoeg en geploeter van die lang vergeten men sen. WIST U DAT Kortgeleden werd er tussen twee radiostations in Engeland, die vijfentwintig kilometer uit elkaar lagen, op één meter diepte een pijpleiding gelegd. Al gauw bleek er een lek te zijn ontstaan. Inplaats van de leiding, waardoor gewoonlijk stikstofgas werd gepompt, op te graven pompten de inge nieurs, die met de reparatie belast waren, een naar katten ruikend gas door de pijp, en zonden toen een hond langs de route waaronder de lei ding begraven lag. Het dier begon op verschil lende plaatsen woedend in de grond te krabben en al gauw waren alle lekken veertien, welge teld opgespoord. ONPARTIJDIGE RECHTSPRAAK Een zekere politieagent uit Reading gaf zich zelf eens aan op het bureau, omdat er bij hem thuis een schoorsteenbrandje had gewoed. Hij kreeg een complimentje voor zijn plichtsbesef en... vier shilling boete. Maar wat vindt U van de twee Oost-Afrikaanse politierechters, die om beurten voor elkaar terecht stonden, nadat beiden zich schuldig hadden ge maakt aan fietsen in het donker zonder licht. Eerst stond de een terecht voor de ander, die hem vijf rupees boete gaf. Daarna nam de ver oordeelde de toga over en trad als rechter voor zijn collega op. Hij legde zijn vriend vijftig rupees boete op, omdat, zoals hij zei, dit nu al het tweede geval van dien aard was, dat zich die dag had voorgedaan, en er nu maar eens een eind moest komen aan dergelijke overtredingen. lUeeó een man &cAüj,fl. in on^e AmiieE-Ccdo Voor deze artikelen is geput, behalve uit de genoemde werken van Dr. Smit en Dr. Nanninga, uit de standaard werken over Amsterdam van J. ter Gouw en Prof. H. Brug man, en uit W. Bing, Hamburgs Bierbrauerei vom 14. bis zum 18. Jahrhundert. Ac. Pr. Leipzig 1905. <5>

Amstel - Echo | 1948 | | pagina 8